O ile więcej zapłacimy za żywność po wprowadzeniu kontroli granicznych?

Od 30 kwietnia władze lokalne zaczną sprawdzać dokumenty żywnościowe na granicy Wielkiej Brytanii – a niezależna analiza ITV News sugeruje, że będzie to kosztować 2,9 miliarda funtów

Ile będą nas, zwykłych mieszkańców Wielkiej Brytanii, realnie kosztować nowe kontrole na granicach, będące wynikiem Brexitu? Według niezależnej analizy przygotowanej na zlecenie ITV News cena tych regulacji sięgnie 2,9 miliarda funtów. W efekcie przeciętnie brytyjskie gospodarstwo domowe zapłaci dodatkowe 8,57 funta w skali miesiąca kupując artykuły spożywcze.

Ile kosztować będzie Border Target Operating Model (BTOM)?

Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, procedury wynikające z Border Target Operating Model (BTOM) będą dotyczyć całego importu produktów zwierzęcych i roślinnych z UE. Wprowadzają one dodatkowe kontrole dotyczące żywności, w tym mięsa, ryb, nabiału, owoców i warzyw. Od dziś, od dnia 30 kwietnia władze lokalne zaczną sprawdzać dokumenty na granicy Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku rząd oszacował, że spowoduje to zwiększenie kosztów importu towarów o 330 milionów funtów rocznie.

Jednak według niezależnych analiz koszt tych procedur będzie wyższy. Niezależna analiza przygotowana na zlecenie ITV News wskazuje, że Wielka Brytanii zapłaci w sumie 2,9 miliarda funtów. Opłaty celne doprowadzą do mniejszego wyboru w brytyjskich sklepach, ograniczonej dostępności i, jak łatwo się również domyślić, wyższych cen dla konsumentów.

Ceny pójdą w górę – pytanie, jak bardzo

Susan Schmeider, która pracuje w German Deli, hurtowni żywności we wschodnim Londynie, relacjonowała dla ITV News, że od przyszłego tygodnia poniesie dodatkowe koszty. W ramach Common User Charge zapłaci 10 funtów linię towarową (29 funtów za produkty „średniego ryzyka”). Z kolei jej dostawcy nałożyli nową opłatę („Brexit Admin Fee”) w oczekiwaniu na dłuższy czas oczekiwania na granicy.

Regulacje wchodzące w życie od ostatniego dnia kwietnia to efekt Brexitu. Choć UK wyszło ze struktur unijnych 31 grudnia 2020 roku, to strona brytyjska przez długo czas unikała wdrażania dodatkowych regulacji celnych. Co prawda rząd UK wprowadził pewne nowe formalności celne niemniej, wielokrotnie opóźniano pełne wdrożenie własnego systemu celnego w odniesieniu do towarów wprowadzanych z UE. W sumie, aż pięciokrotnie doszło opóźnienia nowych przepisów celnych na brytyjskiej granicy. Miało to miejsce w marcu 2021 r., wrześniu 2021 r., grudniu 2021 r., kwietniu 2022 r. i sierpniu 2023 r.

Kontrole graniczne po Brexicie uderzą w nasze portfele

Dodajmy w tym miejscu, ze strony UE wobec UK stosowany jest „zwyczajowy” system celny i regulacyjny obowiązujący w relacji do państw trzecich w odniesieniu do towarów importowanych do krajów unijnych. Oznacza to, że sprowadzając towary brytyjskie, płaci się odpowiednie podatki (np. cło, VAT i akcyzy), a wszelkie artykuły muszą spełniać odpowiednie wymagania w zakresie bezpieczeństwa (co jest istotne w przypadku żywności). Firmy brytyjskie eksportujące swoje towary do UE podlegają obecnie kontrolom granicznym. Kontrole te są szczególnie uciążliwe w przypadku wywozu artykułów spożywczych.

Dlaczego tak długo zwlekano z wprowadzeniem zmian? Oficjalnie, podano wiele różnych powodów, w tym zapewnienie przedsiębiorstwom więcej czasu na przygotowanie się po zakłóceniach spowodowanych pandemią oraz uniknięcie dalszych zakłóceń w czasie, gdy problem dotyczący Irlandii Północnej pozostał nierozwiązany. Wyjaśnienia niedawnego opóźnienia dotyczyły tego, że kontrole na granicy zwiększą i tak już wysoką presję inflacyjną. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Ceny żywności w UK wzrosną przez brexitowe kontrole graniczne”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Śnieg wywołał chaos na Wyspach. Zamknięto 130 szkół

Opady śniegu wywołały w Wielkiej Brytanii prawdziwy chaos komunikacyjny. Powstał on zarówno na drogach, jak i na kolei.

Strajk rolników w Londynie przeciwko zmianom w Inheritance Tax

Już dziś, we wtorek 19 listopada, tysiące rolników planują w samym centrum Londynu protestować przeciwko zmianom w Inheritance Tax zaproponowanym przez rząd Partii Pracy.

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Polak i Polka podejrzani o potrącenie ze skutkiem śmiertelnym rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Dwójka naszych rodaków, 33-letni Polak i 33-letnia Polka zostali aresztowani w związku ze śmiercią 60-letniego mężczyzny. Jak wynika z doniesień holenderskich mediów, polscy imigranci mieli potrącić ze skutkiem śmiertelnym rowerzystę

Rząd UK miał zaproponować „transfer” polskich więźniów do ich ojczyzny

Rząd w Londynie miał rozpocząć rozmowy dotyczące „transferu” więźniów z Wielkiej Brytanii do Polski. Pochodzący z Polski osadzeni na mocy nowych porozumień mieliby zostać odesłani do swojej ojczyzny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Santander zwolni ponad 1400 pracowników

Santander stara się ciąć koszty i zwolni jeszcze w tym roku ponad 1400 pracowników. Potwierdził to dyrektor generalny banku.

Pożar w stoczni produkującej okręty atomowe. Dwie osoby w szpitalu

W największej brytyjskiej stoczni produkującej m.in. atomowe okręty podwodne wybuchł pożar. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Rośnie płaca minimalna w UK – ile wyniosą stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025?

Brytyjski rząd potwierdził wysokość podwyżek płacy minimalnej w UK. Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają "najniższą krajową" na Wyspach? O ile wzrosną stawki National Living Wage oraz National Minimum Wage od 1 kwietnia 2025 roku?

Rezygnacja z powrotu do Polski z UK w ostatniej chwili

Ale co jeśli w ostatniej chwili ktoś w perspektywie powrotu do Polski, który już dopiął, lub jest w trakcie dopinania wszystkiego na ostatni guzik... rozmyśli się i zmieni zdanie. Co jeśli jakiś czynnik tak zrazi osobę sposobiącą się do powrotu do Polski, że ta zmieni zdanie?

Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak istnieją w nim pewne kluczowe terminy, o których powinniśmy wiedzieć.