piątek, 20 września, 2024

Twój szef musi wiedzieć, jak dojeżdżasz do pracy

W związku z przepisami, które weszły w życie 1 lipca 2024 roku, holenderskie firmy zatrudniające ponad 100 pracowników będą musiały prowadzić rejestr tego, jak nich pracownicy docierają do miejsca pracy.

Nowe regulacje są wynikiem paryskiego porozumienia klimatycznego z 2019 roku. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez kraje unijne, które w perspektywie 2050 roku chcą stać się neutralne klimatyczne, konieczne będzie obniżenie emisji CO2. Będzie się to działo stopniowo, najpierw o połowę do 2030, w porównaniu z poziomami z 1990.

Od 20% do 25% emisji dwutlenku węgla jest spowodowane ruchem drogowym, przy czym podróże służbowe stanowią około 6% wszystkich emisji.

Dojazd do pracy w Holandii

Jak wykazały dane instytutu polityki mobilności KiM, pracownicy w Holandii, aby dojechać do pracy, najczęściej korzystają z samochodów. Z 40 miliardów kilometrów rocznie pokonywanych w tym celu, za około 6 miliardów odpowiada transport publiczny, a za 4 miliardy – rower. Wyłącznie za pomocą własnych nóg, pieszo, pokonywane jest 200 milionów km.

Do 2027 roku holenderskie przedsiębiorstwa będą musiały prowadzić ewidencję środków transportu, z których korzystają ich pracownicy, aby dojechać do pracy, jak podaje portal informacyjny „Dutch News”. Dopiero kolejnym krokiem będzie ustalanie konkretnych celów dotyczących ograniczenia emisji w tym właśnie zakresie.

To dopiero początek

Organizacja ochrony środowiska Natuur & Milieu stwierdziła, że ​​dobrym pierwszym krokiem jest ustalenie, ile CO2 jest faktycznie emitowane, zanim zostanie ustalona norma. – Firmy mają przestrzeń, aby najpierw dokonać inwentaryzacji – komenuje Nienke Onnen, jak cytujemy za NOS.

Organizacja ma nadzieję, że po rejestracji odbędzie się dyskusja na temat potrzeb pracowników i tego, co pracodawcy mogą zaoferować, przy pomocy rządu. – Mogą dotować rowery lub samochody elektryczne. Albo upewnić się, że trasy autobusowe obejmują parki biznesowe lub podjąć środki ułatwiające pracę zdalną – dodała Onnen.

Holenderscy pracodawcy są przychylni zmianom

Związek pracodawców AWVN stwierdził, że wielu pracodawców nie ma pojęcia, jaki jest ich ślad węglowy i że dzięki nowym spostrzeżeniom mogą zabrać się do pracy, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumienia klimatycznego. Związek stwierdził, że większość firm pozytywnie ocenia tę zmianę, pomimo dodatkowych obowiązków administracyjnych z nią związanych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport