piątek, 20 września, 2024

Polska jest bardzo bezpiecznym krajem. Niektóre powody zaskakują

O tym, jak bezpiecznie jest w Polsce w porównaniu do innych państw, także bogatych państw Unii Europejskiej, mówi się już otwarcie i powszechnie. Ale jak do tego doszło? Co zmieniło się od trzech dekad, od lat 90-tych, gdy Polska za bezpieczny kraj wcale nie uchodziła? Internauci okazuje się mają w tym względzie mnóstwo przemyśleń. A niektóre są mocno zaskakujące.

Polska to bezpieczny kraj – o tym się mówi

Zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy od jakiegoś czasu wyraźnie zaznaczają, że Polska na tle innych państw Europy i świata jest krajem nadzwyczaj bezpiecznym. Ale jeszcze trzy dekady temu wcale tak nie było. Na początku lat 90-tych, gdy Polska powoli podnosiła się po zmianie systemu polityczno-gospodarczego, przemoc, kradzieże, w tym zwłaszcza samochodów, a także działalność mafii i innych zorganizowanych grup przestępczych były powszechne. Co się zatem stało, jaką przemianę zaszła Polska, że teraz nad Wisłą żyje się tak spokojnie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do wypowiedzi jednego z internautów na portalu Reddit, który w pigułce podał prawdopodobne przyczyny takiego stanu rzeczy:

1. Rząd w pewnym momencie naprawdę ostro zajął się przestępczością zorganizowaną. Przestępczość zorganizowana prawdopodobnie nadal istnieje, ale nie wpływa już na zwykłych ludzi, jak w latach 90-tych.
2. 2004 r. Polska dołącza do UE i wiele osób opuszcza kraj , w tym wielu drobnych przestępców, złodziei, chuliganów.
3. Znowu efekt UE. Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, znalezienie pracy nie jest już problemem. Każdy, kto chce pracować, może albo łatwo znaleźć pracę w Polsce, albo wyjechać, aby legalnie pracować gdzie indziej. W latach 90. wiele drobnych przestępstw (napady, włamania itp.) wiązało się z bezrobociem. Ludzie zwracali się ku przestępczości, aby jakoś zarabiać pieniądze.

Praca jest, a Polacy pracować lubią i potrafią

Ten ostatni argument wydaje się rzeczywiście nadzwyczaj istotny i jest też wskazywany przez innych internautów. Na tym samym portalu czytamy, że bezpieczeństwo w Polsce wynika z „bardzo niskiego bezrobocia [i tego, że] ludzie są zajęci pracą”.

Ale internauci powtarzają też inny argument, a mianowicie że dużo pomniejszych przestępców zwyczajnie po otwarciu granic w 2004 r. wyjechało za granicę. „Dużo naszego ludzkiego 'elementu’ wyemigrowało do Wielkiej Brytanii i Holandii w pierwszej możliwej chwili. Współczuję rdzennym mieszkańcom tych krajów” – czytamy w kolejnym wpisie. A w jeszcze innym internauta dodaje: „Jest w tym ziarno prawdy. W 2007 roku byłem na krótkiej emigracji w Londynie i bądźmy szczerzy… nie wysłaliśmy tam naszych najlepszych ;))). A niektórzy moi kumple, którzy przeprowadzili się do NL, byli w większości awanturnikami…”.

Ciekawy pogląd na sytuację w Polsce daje też internautka, która pisze: „[W Polsce są] relatywnie niewielkie nierówności społeczne. Nie ma głębokich podziałów społecznych. Nie ma gett. Oczywiście były (i są) bogatsze i biedniejsze społeczności. Jednak nie ma dzielnic, w których przestępczość jest tak powszechna, że staje się opcją domyślną. Ponadto brak różnorodności rasowej, etnicznej lub religijnej pomaga. Jakkolwiek źle to brzmi”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?