piątek, 20 września, 2024

Przestaniecie jeździć do Portugalii po zmianach dla turystów?

W wielu częściach Portugalii podniesiono podatek turystyczny. Wczasowicze mogą w ten sposób zostać obciążeni opłatami przekraczającymi 20 funtów za osobę tygodniowo.

Brytyjscy turyści są oburzeni podwyżką podatku turystycznego w Portugalii. W ubiegłym tygodniu gmina Oeiras blisko Lizbony wprowadziła nowy podatek.

Podwyżka podatku turystycznego w Portugalii

Podatki turystyczne przeznaczane są na ogólne utrzymanie danego obszaru, na którym przebywają przyjezdni. Każdy, kto nocuje – w hotelu lub innym miejscu zakwaterowania – obciążany jest opłatą w wysokości 1 euro (około 85 pensów) od osoby za noc.

Władze lokalne w Oeiras wyjaśniają, że nową opłatę wprowadzono zgodnie z podobnymi zmianami w całym kraju. Ma to być „odpowiednik inwestycji promowanych przez gminę Oeiras związanych z turystyką”.

Podwyżka podatku turystycznego w okolicach Lizbony zacznie obowiązywać w przyszłym miesiącu. Turyści w mieście będą musieli zapłacić po podwyżce 4 euro (3,40 funta) za osobę za noc. Do tej pory było to 2 euro (1,70 funta). Natomiast podatek dla osób, które przybywają statkiem wycieczkowym podwoi się z 1 euro do 2 euro.

Ze wzrostem podatku turystycznego muszą także liczyć się osoby odwiedzające popularny portugalski region Algarve. W sezonie od kwietnia do października wynosi on 2 euro za osobę za noc, a poza sezonem (od listopada do marca) wynosi 1 euro.

Turyści zbojkotują Portugalię?

W sprawie podwyżki podatku turystycznego głos zabrali także użytkownicy serwisów turystycznych w Wielkiej Brytanii. Ktoś zasugerował, aby zamiast Portugalii zwiedzać inne kraje Europy:

„Po prostu tam nie jedźcie – proste. Oni, podobnie jak Hiszpania – potrzebują turystyki. Ich firmy przestaną działać, ich restauracje zostaną zamknięte… Ich dochody drastycznie spadną. Grecja, Malta i Cypr potrzebują naszych pieniędzy i są wspaniałymi krajami”.

Ktoś inny dodał: „Co się stanie, jeśli ludzie przestaną spędzać wakacje w tych miejscach? Nie miałbym problemu z płaceniem podatku turystycznego, dopóki pieniądze trafią tam, gdzie mówią, że trafią”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?