piątek, 20 września, 2024

Wcześniejsza emerytura dla pracowników fizycznych

Jeśli w holenderskim rządzie uda się przeforsować pomysł koalicji, pracownicy fizyczni będą uprawnieni do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Posłowie z koalicji GroenLinks-PvdA i SP zaapelowali do rządu, aby przedłużył ustawę pozwalającą osobom wykonującym prace obciążające fizycznie przejść na wcześniejszą emeryturę.

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Ustawa dotycząca wcześniejszej emerytury w Holandii ma wygasnąć w przyszłym roku. Do tej pory nie wprowadzono jednak żadnego nowego programu. Zgodnie z ustawą pracodawcy dostają ulgę podatkową, jeśli wypłacają emerytury pracownikom, którzy przechodzą na wcześniejszą emeryturę (przed oficjalnym wiekiem emerytalnym wynoszącym 67 lat).

Luc Stultiens, poseł z okręgu GroenLinks-PvdA, powiedział:

– Osoby zamożne i te z wyższym wykształceniem żyją zazwyczaj o dziewięć lat dłużej, niż osoby po drugiej stronie spektrum.

Zdaniem posłów związki zawodowe w porozumieniu z pracodawcami mogą uzgodnić program wcześniejszej emerytury dla niektórych rodzajów wykonywanej pracy w zależności od sektora.

W przypadku, gdy pracownicy przejdą na wcześniejszą emeryturę – trzy lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego – ich pracodawcy mogą ubiegać się o częściowy zwrot podatku od wcześniejszej wypłaty emerytur.

Obecne zasady obowiązują od 2019 roku – kiedy to wprowadzono nowy system emerytalny. Niestety rozmowy dotyczące jego przedłużenia załamały się w grudniu 2023 roku.

Pracownicy upominają się o wcześniejsze emerytury

Mimo bierności rządu w temacie przedłużenia ustawy dotyczącej wcześniejszych emerytur, pracownicy niektórych sektorów postanowili upomnieć się o swoje prawa.

Związki zawodowe policjantów podjęły strajk na meczach piłkarskich. W celu poparcia kampanii na rzecz wcześniejszych emerytur. Podobnie pracownicy sektora transportu publicznego, sprzątania czy inżynierii planują od września podjęcie odpowiednich działań.

Co istotne – partie koalicyjne BBB i NSC popierają przedłużenie obecnego pakietu środków. Jednak dwie pozostałe partie – centroprawicowa VVD i skrajnie prawicowa PVV – nie przedstawiły jeszcze swojego konkretnego stanowiska w sprawie.

Emerytura w Holandii

Przypomnijmy, że podstawowa emerytura w Holandii – AOW (Algemene Ouderdomswet) należy się wszystkim ubezpieczonym w AOW po osiągnięciu wieku emerytalnego. Niezależnie od wysokości dochodów. Wysokość emerytury nie jest stała i zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia, a także indywidualnej sytuacji emeryta. Za każdy rok pracy nabywamy prawo do 2 proc. emerytury AOW.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport