Kilkaset ataków w 3 miesiące. Holandia liczy straty po wizytach wilków

W pierwszym kwartale 2025 r. w Holandii potwierdzono 368 potwierdzonych ataków wilków na zwierzęta gospodarskie. To o ponad 100 więcej niż w tym samym okresie 2024 r. Szerzące się ataki wilków to wyzwanie zwłaszcza dla rolników.

Najwięcej ataków miało miejsce w północno-wschodnich prowincjach, z czego rekordowe niemal 150 przypadków dotyczyło Geldrii. Na dalszych miejscach znalazły się Fryzja i Drenthe – w obu tych regionach doszło do około 80 ataków. Spory wzrost zanotowano też w Groningen – z 2 ataków w 2024 do aż 16 w pierwszych miesiącach 2025. Wyjątkiem jest Brabancja Północna. Tutaj po raz pierwszy od początku 2022 r. nie zarejestrowano wilczego incydentu.

Ataki wilków to nie są żarty – statystyki nie pokazują całej prawdy

Organizacja BIJ12 zajmuje się monitorowaniem sytuacji wilków w imieniu holenderskich prowincji. Z jej danych wynika, że w około 90% przypadków właściciele gruntów nie wdrożyli skutecznych zabezpieczeń przed atakami drapieżników. Potwierdza to również analiza przeprowadzona przez agencję prasową ANP.

- Advertisement -

Zgłaszanie ataków do BIJ12 jest dobrowolne. Tylko wtedy, gdy udział wilków zostanie potwierdzony, zdarzenie trafia do statystyk. Oznacza to, że rzeczywista liczba incydentów może być jeszcze wyższa.

Wbrew obiegowym opiniom można skutecznie chronić zwierzęta gospodarskie. Do najprostszych metod należą pastuchy elektryczne i psy pasterskie odstraszające wilki. Co więcej, właściciele mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, np. z regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, a także ze środków organizacji pozarządowych, które czasem finansują zakup zabezpieczeń.

Wilk wcale nie taki śmiały – w naturze woli trzymać dystans

Chociaż wokół wilków narosło wiele mitów, naukowe dane mówią co innego. Często słyszy się, że wilki przestały bać się ludzi – to nieprawda. Wilki z natury unikają kontaktu z człowiekiem, a ich instynktowne zachowanie wynika z wieków tępienia. Gdy tylko wyczują obecność człowieka, zazwyczaj się oddalają.

ataki wilków
Wilki chętnie atakują zwierzęta gospodarskie, np. owce albo krowy / fot. Pexels.com

Podobnie mitem jest, że wilki zawsze polują watahą. W rzeczywistości większość polowań wykonuje para rodzicielska, ewentualnie samotny samiec w czasie opieki samicy nad młodymi. Wataha jako całość poluje tylko na duże zwierzęta, np. żubry.

Jeśli wilk zbliża się do człowieka lub go obserwuje, to zwykle wynika to z jego ciekawości lub braku możliwości rozpoznania zapachu.

Wilk pod ochroną, rolnik pod presją – poszkodowany nie zawsze dostanie odszkodowanie

Wilki są w Holandii objęte ochroną gatunkową, ale to nie oznacza, że rolnicy pozostają bezbronni. Państwo wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone przez te drapieżniki.

Pieniądze poszkodowany otrzyma pod warunkiem, że jako właściciel podjął działania zapobiegawcze. Jeśli nie zastosował zabezpieczeń, uzyskanie rekompensaty będzie trudne albo wręcz niemożliwe.

Przeczytaj także

Ukrainiec, który w marcu ranił Polaka i 4 inne osoby, chciał dożywocia w Europie

… i spodziewał się dożywocia. To przerażające, ale właśnie wizja komfortowego życia w europejskich więzieniach była ostateczną motywacją dla mężczyzny, by zaatakować przechodniów w Amsterdamie.

Aktywiści idą na granicę i robią patrole obywatelskie, bo nie mają zaufania do rządu i służb

W weekend kilkunastu mężczyzn w kamizelkach odblaskowych zatrzymywało samochody na granicy Ter Apel i niemieckiego Rütenbrocka, szukając w nich nielegalnych migrantów. Według dziennika AD inicjatorami akcji byli aktywiści zaniepokojeni brakiem działań władz wobec przekraczających granicę osób ubiegających się o azyl.

Tytoń na czarnym rynku. Holandia zalana przemycanymi papierosami

Dym tytoniowy to jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji, z...

Holandia mówi „nie” niedopałkom. Nowe strefy bez papierosów na plaży

Holandia wprowadziła ograniczenia dla palaczy na plaży w Scheveningen. Celem tej inicjatywy jest poprawa komfortu odwiedzających, a przede wszystkim ograniczenie ilości śmieci papierosowych, które są największym źródłem zanieczyszczeń na tym fragmencie wybrzeża.

Zabili 4 dziennikarzy. Po ponad 40 latach bezkarności wreszcie trafią do więzienia

W marcu 1982 roku czterech holenderskich dziennikarzy – Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag i Joop Willemsen – przebywało w Salwadorze i przygotowywało reportaż na temat krwawej wojny domowej. Za swoją odwagę zapłacili życiem. Sprawcy brutalnego morderstwa przez dekady pozostawali nieuchwytni.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport