Temperatura latem tego roku była o 0,69 st. C wyższa od średniej. To sprawia, że miesiące letnie w 2024 r. przejdą do historii jako najcieplejsze od chwili rozpoczęcia pomiarów.
Tak wysokich temperatur latem jeszcze nie było
Dane opublikowane przez Copernicus Climate Change Service (CS3) budzą nawet nie niepokój, ale wręcz grozę. Okazuje się bowiem, że średnia globalna temperatura w miesiącach letnich – czerwcu, lipcu i sierpniu – była aż o 0,69 st. C wyższa od średniej dla tego okresu z lat 1991-2020. Temperatura w lecie 2024 r. pobiła zatem kolejny rekord, a ten ostatni został ustanowiony zaledwie rok temu, gdy temperatura w miesiącach od czerwca do sierpnia była wyższa od średniej o 0,66 st. C.
Jeszcze gorzej dane dotyczące temperatury wyglądają wówczas, gdy weźmiemy pod uwagę tylko miesiąc sierpień. W tym najbardziej wakacyjnym miesiącu średnia temperatura wyniosła 16,82 st. C, czyli o 0,71 st. C więcej od średniej dla lat 1991–2020.
Odnosząc się do najnowszych, budzących trwogę danych, klimatolodzy z UMass Lowell – prof. Mathew Barlow i prof. Jeffrey Basara podali, że zebrali kilka zdarzeń, które tylko w tym roku miały dewastujący wpływ na życie ludzi na całym świecie. Wśród nich były:
- poważne niedobory wody i dziesiątki zgonów w Meksyku i Ameryce Środkowej na skutek fali upałów, która rozpoczęła się już wiosną;
- śmierć ponad 1300 ludzi podczas czerwcowej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej;
- rekordowe upały w Japonii z początkiem lipca, które doprowadziły do wydania przez władze ostrzeżeń przed udarem cieplnym.
2024 r. będzie też najcieplejszym rokiem w historii pomiarów?
Wszystko wskazuje też na to, że obecny rok będzie najcieplejszym w historii pomiarów i że przebije on pod tym względem 2023 r. „Dotychczasowa roczna (styczeń–sierpień 2024 r.) średnia temperatura globalna jest o 0,70 st. C wyższa od średniej z lat 1991–2020, co jest najwyższą wartością w historii dla tego okresu i o 0,23 st. C wyższą niż w analogicznym okresie w 2023 r. Aby rok 2024 nie był cieplejszy niż 2023 r., średnia temperatura dla pozostałych miesięcy tego roku musiałaby spaść o co najmniej 0,30 st. C. A to nigdy nie zdarzyło się w całym zestawie danych ERA5, co sprawia, że jest coraz bardziej prawdopodobne, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów” – czytamy w podsumowaniu CS3.