W ubiegłym miesiącu opady deszczu okazały się rekordowe, szczególnie w dziesięciu hrabstwach Anglii. Czego możemy spodziewać się w październiku?
W Bedfordshire, Berkshire, Buckinghamshire, Gloucestershire, Leicestershire, Northamptonshire, Oxfordshire, Rutland, Warwickshire i Wiltshire wrzesień okazał się najbardziej deszczowy w historii.
Rekordowo deszczowy wrzesień
W siedmiu hrabstwach opady były ponad trzykrotnie większe niż zwykle wynoszą średnie opady deszczu we wrześniu. Do tej siódemki zalicza się Bedfordshire (182,7 mm), Berkshire (172,1 mm), Buckinghamshire (176 mm), Gloucestershire (212,2 mm), Northamptonshire (171,3 mm), Oxfordshire (185,2 mm) i Wiltshire (196,5 mm).
W przypadku Bedfordshire i Oxfordshire wrzesień 2024 roku był najbardziej mokrym miesiącem od roku 1836. A ogólnie rzecz biorąc opady deszczu w Anglii były prawie dwukrotnie większe niż średnia opadów we wrześniu (o 95 proc. więcej niż zwykle w tym miesiącu).
W Walii z kolei odnotowano o 39 proc. więcej opadów niż wynosi średnia dla tego miesiąca. Co ciekawe – większość rejonów Szkocji i Irlandii Północnej odnotowała we wrześniu opady poniżej średniej.
Jakie są prognozy pogody na październik?
Mieszkańcy Anglii i Walii mają zapewne nadzieję na to, że październik będzie już mniej deszczowy. Wysokie ciśnienie ma przynieść chwilę wytchnienia w mokrej pogodzie w ciągu najbliższych dni.
Sucho nie będzie jednak zbyt długo, a weekend pojawią się silniejsze wiatry związane z cyklonem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niestabilne warunki pogodowe utrzymają się w przyszłym tygodniu. Deszcze będą też miejscami dość obfite.
Modele komputerowe sugerują, że mogą pojawić się głębokie obszary niskiego ciśnienia, które wywołają silne wiatry. Na te warunki atmosferyczne najbardziej narażone będzie południe Wielkiej Brytanii. Tam też mogą dotrzeć pozostałości tropikalnej burzy Kirk, która obecnie zwiększa swoją siłę na Atlantyku.
Większy spokój w drugiej połowie października?
Szansa na bardziej stabilne warunki pogodowe wzrasta w drugiej połowie października. Jeśli prognozy się potwierdzą, będzie przeważnie sucho i bardzo możliwe, że też cieplej niż obecnie.
Niestety, jak to zwykle bywa w przypadku długoterminowych prognoz pogody, istnieje duże ryzyko, że mogą się nie sprawdzić. Synoptycy twierdzą także, że długoterminowe prognozy na jesień mogą być szczególnie trudne do określenia ze względu na to, co dzieje się na Atlantyku.
Ciężko jeszcze ustalić, czy minął już szczyt sezonu huraganów na Atlantyku. Niestety wiele wskazuje na to, że aktywność w tym rejonie wzrasta w porównaniu w ostatnim okresem.