Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów. Jest to jedno z postanowień niedawnej umowy z UE. Dzięki temu podróże mają przebiegać sprawniej, a kolejki na lotniskach będą mniejsze.

Elektroniczne bramki na lotniskach nazywane są także bramkami ABC (Automated Border Control) lub biometrycznymi. Dzięki nim kontrola graniczna może być szybka i automatyczna. Za sprawą nowej umowy z UE posiadacze brytyjskich paszportów będą mogli korzystać z e-bramek i przyspieszyć swoją podróż.

- Advertisement -

Elektroniczne bramki na lotniskach – kiedy będą dostępne dla Brytyjczyków?

Zawarta w poniedziałek umowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską stanowi, że nie będzie „żadnych barier prawnych” dla Brytyjczyków korzystających z bramek elektronicznych na lotniskach w czasie podróży do i z krajów UE po wprowadzeniu European Union Entry-Exit System.

Premier Keir Starmer powiedział, że brytyjscy wczasowicze będą chcieli podróżować „bez zwłoki” tego lata i chce, aby mogli korzystać z bramek elektronicznych „tak szybko, jak to możliwe”.

Jednak to poszczególne kraje UE decydują, czy posiadacze brytyjskich paszportów mogą korzystać z bramek elektronicznych na ich lotniskach. Nie jest zatem jasne, czy do wakacji letnich będzie to możliwe w większej liczbie krajów.

Elektroniczne bramki na lotniskach będą znowu dostępne dla Brytyjczyków
Elektroniczne bramki na lotniskach będą znowu dostępne dla Brytyjczyków / fot. Getty Images

Największa niedogodność usunięta

Od czasu Brexitu jedną z najczęstszych skarg dotyczących konsekwencji wyjścia z UE był zwiększony czas na wjazd do krajów UE. Przed opuszczeniem Unii Europejskiej posiadacze brytyjskich paszportów mogli wjechać do krajów Unii szybciej dzięki bramkom elektronicznym na lotniskach. Jednak po Brexicie konieczne już było stanie w długich kolejkach do kontroli.

Były też pewne wyjątki. Niektóre lotniska w Portugalii i Hiszpanii pozwalają posiadaczom paszportów brytyjskich przekraczać granice za pośrednictwem e-bramek. Zamiast podbijać dokumenty w biurku z obsługą. Jednak wkrótce, w ramach nowej umowy, zostanie to wdrożone na znacznie szerszą skalę.

Brytyjski rząd wydał w tej sprawie oświadczenie:
Brytyjscy podróżni będą mogli korzystać z większej liczby bramek elektronicznych na lotniskach w Europie. Zakończy to przerażające kolejki na lotniskach do kontroli granicznej. Zwierzęta domowe będą mogły również podróżować łatwiej, dzięki wprowadzeniu paszportów dla zwierząt dla brytyjskich kotów i psów. Wyeliminuje to potrzebę posiadania świadectw zdrowia zwierząt na każdą podróż”.

Teksty tygodnia

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Wrak z II wojny światowej grozi katastrofą. Czy Londynowi zagraża sztuczne tsunami?

Na dnie ujścia Tamizy, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, spoczywa jeden z najbardziej niebezpiecznych wraków świata – SS Richard Montgomery. To tykająca bomba!

Coraz więcej obcokrajowców myśli o wyjeździe z Niemiec do Polski

Z badania Instytutu Badań nad Zatrudnieniem w Norymberdze wynika, że aż jedna czwarta emigrantów mieszkających obecnie w Niemczech poważnie rozważa ponowną zmianę miejsca zamieszkania.

Przełomowe badania w Wielkiej Brytanii. Leczenie białaczki bez chemioterapii?

Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii doprowadziło do opracowania metody leczenia białaczki bez konieczności stosowania chemioterapii. W przypadku niektórych pacjentów nowa terapia może okazać się znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne podejście. Wyniki badań zostały określone jako przełomowe.

Przeczytaj także