Holandia wprowadzi kontrole graniczne w celu ograniczenia nielegalnej imigracji

Holenderski rząd planuje wprowadzić kontrole graniczne. Celem „uszczelnienia” granic jest zmniejszenie liczby osób wjeżdżających do kraju, które chcą ubiegać się o azyl w Holandii. Zmiany w tym zakresie mają zostać wprowadzone w życie pod koniec listopada 2024, jak informuje NOS.

Jak ujawniają dziennikarze NOS, PVV, NSC i premier Dick Schoof zgodzili się wprowadzić kontrole graniczne tego typu, pod koniec listopada. Działania te mają być w swoich założeniach zgodne z prawem obowiązującym w strefie Schengen.

W jaki sposób? Otóż w kodeksie granicznym Schengen znajduje się zapis, który pozwala na tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach, jeśli istnieje poważne zagrożenie dla polityki lub bezpieczeństwa wewnętrznego, pod warunkiem że powiadomią o tym Komisję Europejską z wyprzedzeniem.

Holandia zamyka swoje granice

Szczegóły dotyczące dokładnych planów kontroli granicznych nie zostały jeszcze ujawnione, ale nacisk ze strony holenderskiej ma zostać położony na zatrzymanie „nielegalnych migrantów”. Chodzi konkretnie o osoby, które już złożyły wniosek o azyl, przebywając w Niemczech i Belgii oraz odsyłanie ich z powrotem do krajów, które próbują opuścić, jak podaje portal „I am Expat”.

Kontrole graniczne to jednak niejedyne środki podejmowane przez rząd w Hadze w celu zmniejszenia liczby osób ubiegających się o azyl przybywających do Holandii. Na mocy nowego prawa wynikającego z Asylum Emergency Measures Act bezterminowe zezwolenie na schronienie się w Holandii dla azylantów zostałoby wycofane. Możliwe byłoby staranie się o azyl, ale tylko na czas określony, który również został skrócony z pięciu do trzech lat.

Zmiana polityki imigracyjnej wobec azylantów

Poza tym, jak podaje serwis „I am Expat” inne środki obejmują również odsyłanie osób ubiegających się o azyl do „bezpiecznych obszarów” w Syrii oraz zniesienie konieczności zapewnienia przez lokalne władze zakwaterowania określonej liczbie osób z zezwoleniami na azyl. Premier Dick Schoof zaznacza, że system azylowy w Holandii jest „nie do utrzymania w obecnej formie”.

Wszystkie te środki, o których piszemy powyżej, zostaną wprowadzone po tym, jak początkowe plany ogłoszenia stanu wyjątkowego w zakresie polityki imigracyjnej zostały porzucone. Oczekuje się, że koalicyjny rząd podejmie decyzje w tym zakresie w piątek.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holandia musi zapłacić azylantom 20 mln euro grzywny

Holenderski urząd Imigracji i Naturalizacji (IND) musi zapłacić 20 mln euro grzywien azylantom, którzy długo czekali na rozpatrzenie spraw.

Najzdrowiej odżywiają się emeryci, a nastolatkowie są niewolnikami cukru

Według badań przeprowadzonych w Holandii, osoby powyżej 65. roku życia odżywiają się najzdrowiej. A nastolatkowie najmniej zdrowo...

Holenderski system emerytalny (znów!) uznany za najlepszy na świecie

Holandia jest krajem, w którym funkcjonuje najlepszy system emerytalny w skali całego świata, jak wynika z corocznego rankingu przygotowanego przez Monash University, firmę Mercer oraz CFA Institute w ramach wspołnego projektu pod szyldem Mercer CFA Institute Global Pension Index (MCGPI).

Liczba imigrantów korzystających z ulgi 30%-regeling wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu 5 lat

Liczba imigrantów w Holandii korzystających ze specjalnej ulgi podatkowej wzrosła o około 85 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak jednak zmiany w dotyczące 30%-regeling zmienią sytuacja pracowników z innych krajów, którzy ułożyli sobie życie w "Kraju tulipanów"?

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport