Banki w Holandii apelują do mieszkańców, aby wybrali gotówkę

Ze względu na możliwe problemy z płatnościami cyfrowymi, banki w Holandii zaapelowały do mieszkańców, aby zgromadzili zapas gotówki na trzy dni.

Banki w Holandii radzą, aby wybrać co najmniej 70 euro w gotówce na osobę w gospodarstwie domowym. Na wypadek sytuacji awaryjnej, w której terminale płatnicze, bankomaty i bankowość internetowa przestałyby działać.

Banki w Holandii radzą, aby wybrać gotówkę

Holenderskie Forum Krajowe ds. Systemu Płatniczego (MOB), w którego skład wchodzą holenderskie banki, w tym holenderski bank centralny (DNB), a także Ministerstwo Finansów i inne organizacje, wydało zalecenia dla klientów.

- Advertisement -

MOB radzi, aby przygotowali się na sytuacje awaryjne, w których płatności elektroniczne mogłyby nie być dostępne przez 72 godziny. Nie działałyby wtedy bankomaty, terminale płatnicze i bankowość internetowa.

Według banków konsumenci powinni mieć dostępne około 70 euro na osobę dorosłą i 30 euro na dziecko w gotówce. Zalecają także, aby posiadać wiele środków płatniczych gotowych na różne sytuacje. Czyli na przykład aplikację bankową do wysyłania i odbierania płatności online w przypadku awarii terminala płatniczego.

Gotówka w przypadku sytuacji awaryjnych
Gotówka w przypadku sytuacji awaryjnych / fot. pixabay

Środki awaryjne na pokrycie codziennych potrzeb

Zalecana przez banki w Holandii kwota gotówki opiera się na obliczeniach Narodowego Instytutu Informacji o Finansach Rodzinnych (Nibud). Powinna ona wystarczyć na pokrycie codziennych potrzeb związanych z żywnością, wodą, lekarstwami i transportem. Oczywiście każde gospodarstwo domowe może dostosować kwotę do własnych potrzeb i budżetu.

MOB sugeruje, aby posiadać zarówno banknoty, jak i monety, żeby mieć odliczone kwoty w czasie zakupów. Zaleca zatem banknoty o niższej wartości i 50 monet o różnych nominałach.

Holenderskie banki na swoich stronach informują, że „warto przygotować się na różne sytuacje i mieć do dyspozycji wiele środków płatniczych”. Powinniśmy wziąć pod uwagę wiele opcji. Czy to awarię zasilania, awarię techniczną w banku, czy problemy z Internetem.

Zapasy na wypadek katastrofy

Tak naprawdę zalecenia banków w Holandii są spójne z niedawną kampanią Unii Europejskiej – Think Ahead, aby zgromadzić zapasy najpotrzebniejszych rzeczy na trzy dni. Środki te miałyby być odpowiedzią na narastające napięcia geopolityczne oraz zagrożenia cybernetyczne.

Przypomnijmy, że w marcu Komisja Europejska poradziła obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny one wystarczyć im na 72 godziny i składać się z żywności, wody i artykułów pierwszej potrzeby. Celem tych zaleceń jest zwiększenie gotowości dotyczącej powodzi, pożarów, pandemii oraz ataków militarnych.

Przeczytaj także

Ukrainiec, który w marcu ranił Polaka i 4 inne osoby, chciał dożywocia w Europie

… i spodziewał się dożywocia. To przerażające, ale właśnie wizja komfortowego życia w europejskich więzieniach była ostateczną motywacją dla mężczyzny, by zaatakować przechodniów w Amsterdamie.

Aktywiści idą na granicę i robią patrole obywatelskie, bo nie mają zaufania do rządu i służb

W weekend kilkunastu mężczyzn w kamizelkach odblaskowych zatrzymywało samochody na granicy Ter Apel i niemieckiego Rütenbrocka, szukając w nich nielegalnych migrantów. Według dziennika AD inicjatorami akcji byli aktywiści zaniepokojeni brakiem działań władz wobec przekraczających granicę osób ubiegających się o azyl.

Tytoń na czarnym rynku. Holandia zalana przemycanymi papierosami

Dym tytoniowy to jedna z najbardziej niebezpiecznych substancji, z...

Holandia mówi „nie” niedopałkom. Nowe strefy bez papierosów na plaży

Holandia wprowadziła ograniczenia dla palaczy na plaży w Scheveningen. Celem tej inicjatywy jest poprawa komfortu odwiedzających, a przede wszystkim ograniczenie ilości śmieci papierosowych, które są największym źródłem zanieczyszczeń na tym fragmencie wybrzeża.

Zabili 4 dziennikarzy. Po ponad 40 latach bezkarności wreszcie trafią do więzienia

W marcu 1982 roku czterech holenderskich dziennikarzy – Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag i Joop Willemsen – przebywało w Salwadorze i przygotowywało reportaż na temat krwawej wojny domowej. Za swoją odwagę zapłacili życiem. Sprawcy brutalnego morderstwa przez dekady pozostawali nieuchwytni.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport