Jak po wyjeździe z UK nie stracić settled status?

Planując wyjazd z Wielkiej Brytanii cześć z nas obawia się utraty statusu zasiedlenia. Zwłaszcza, jeśli myślimy o powrocie na Wyspy w przyszłości. Czy musimy być zatem ograniczeni 5 latami, czy możemy wyjechać na dłużej?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w przypadku posiadania pre-settled status, nasz okres pobytu poza Wielką Brytanią nie powinien być dłuższy niż 2 lata. Po tym czasie nasz status wygaśnie.

Natomiast w przypadku settled status, poza Wyspami możemy przebywać przez maksymalny okres 5 lat. Po tym czasie, jeśli ponownie przyjedziemy do Wielkiej Brytanii, będziemy traktowani jak turyści. Jak jednak nie stracić swoich praw, jeśli chcemy wyjechać z UK na dłużej?

Jak nie stracić settled status?

Na jednej z grup na Facebooku pojawiło się konkretne pytanie dotyczące tego, jak nie stracić settled status mimo wyjazdu z Wielkiej Brytanii:

Chcemy z żoną i dziećmi po 20 latach zjechać do Polski. Córka ma lat 9 a syn 6. Oboje mają obywatelstwo brytyjskie (oczywiście też polskie). My z żoną posiadamy jedynie settled status (nie zdążymy teraz już zrobić obywatelstwa brytyjskiego). I teraz rozchodzi się o to, że jeśli za kilka lat nasi rodzice odejdą, a dzieci wyjadą do UK, to chcielibyśmy z żoną mieć możliwość powrotu do UK. Musielibyśmy zatem utrzymać settled status. Czy ktoś zjechał do PL i latał do UK, aby utrzymać/odnowić 5-letni czas settled status? Chciałbym się dowiedzieć, jak to wygląda w praktyce. Na Internecie są różne informacje odnośnie przedłużenia settled status. Niektórzy piszą, że wystarczy tylko przylecieć, a inni, że trzeba pokazać, że nadal wiążemy nasze życie z UK. Czyli np. sugerują chwilowe podjęcie pracy.

Odpowiedź na to pytanie znajduje się na brytyjskiej stronie rządowej. Możemy tam przeczytać, że, jeśli przyjedziemy do Wielkiej Brytanii „na jakikolwiek okres w ciągu pięciu lat, będziemy mogli spędzić do pięciu kolejnych lat poza UK”.

Jedynie w przypadku obywateli Szwajcarii okres, na jaki możemy wyjechać z Wielkiej Brytanii, wynosi 4 lata. Natomiast w przypadku ponownego przyjazdu na Wyspy, nawet krótkiego, uzyskamy możliwość spędzenia kolejnych 4 lat poza granicami UK.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pre-settled status. Okres przebywania poza Wielką Brytanią jest jednak – jak już wspominaliśmy – krótszy. Na stronie rządowej czytamy: „Jeśli posiadasz pre-settled status, musisz przebywać w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 6 miesięcy w każdym okresie 12 miesięcy”.

Aby jednak po utracie statusu móc wrócić do Wielkiej Brytanii, musisz ubiegać się o wizę, żeby mieszkać i pracować na Wyspach legalnie. Jednak możesz też ponownie złożyć wniosek o settled lub pre-settled status, jeśli kwalifikujesz się do programu łączenia rodzin.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogromna dziura na środku ulicy ciągle się powiększa. Ewakuowano 30 domów

Przez nagłe pojawienie się dużej dziury na środku ulicy w walijskim Merthyr Tydfil konieczna była ewakuacja 30 domów.

Problem z dostępem do wiz elektronicznych i udowodnieniem prawa do pobytu w UK

Home Office przyznaje, że wiele osób nie może uzyskać dostępu do wiz elektronicznych. I w ten sposób nie mogą udowodnić prawa do pobytu w UK.

Brytyjski rynek nieruchomości: Czy to czas na zakup?

Jak poradzić sobie na dynamicznym rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii? Dowiedz się, jakie są aktualne trendy, wyzwania kupujących i korzyści ze współpracy z ekspertem

Emeryci urodzeni w tych latach dostaną podwyżkę Winter Fuel Payment

Dodatek Winter Fuel Payment wypłacany jest automatycznie osobom, które się do niego kwalifikują. Część emerytów dostanie jednak wyższą kwotę.

Roboty mają zastąpić nisko opłacanych imigrantów w UK

Konserwatywny poseł do Izby Gmin Chris Philp wzywa do większych inwestycji w technologię, aby zmniejszyć wskaźniki migracji netto w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

26 rannych, 50 uszkodzonych aut – szalony rajd Polaka po niemieckiej autostradzie

Na autostradzie A1 nasz rodak staranował kilkadziesiąt aut, w wyniku czego rannych zostało co najmniej 26 osób. Stan ośmiu z nich określany jest jako poważny.

Oferty pracy na papierze toaletowym. Czy to przesada?

W toaletach studenckich w Wielkiej Brytanii pojawiły się oferty pracy wydrukowane na rolkach papieru toaletowego.

Emeryci urodzeni w tych latach dostaną podwyżkę Winter Fuel Payment

Dodatek Winter Fuel Payment wypłacany jest automatycznie osobom, które się do niego kwalifikują. Część emerytów dostanie jednak wyższą kwotę.

Kary dla nieuczciwych beneficiarzy – o ile DWP może obniżyć Universal Credit?

Department for Work and Pensions nowe stawki sankcji zasiłkowych dla osób ubiegających się o Universal Credit. O ile i w jakich konkretnie przypadkach wysokość benefitów może zostać odpowiednio obniżona przez DWP?

Czy musisz znać język niemiecki, aby dostać pracę w Niemczech?

Najnowszy raport Indeed ujawnił, jaki procent miejsc pracy w Niemczech nie wymaga od pracowników znajomości języka niemieckiego.

Roboty mają zastąpić nisko opłacanych imigrantów w UK

Konserwatywny poseł do Izby Gmin Chris Philp wzywa do większych inwestycji w technologię, aby zmniejszyć wskaźniki migracji netto w Wielkiej Brytanii.