Mural w Holandii uznany za najpiękniejszy na świecie

20-metrowy mural w Holandii, w mieście Eindhoven, uznano za najpiękniejszy na świecie w kategorii wpływu społecznego. Jego twórcą jest Studio Giftig. Nadano mu nazwę Echoes of Harmony.

Międzynarodowa platforma związana ze sztuką miejską – Street Art Cities ogłosiła mural w Holandii, zatytułowany Echoes of Harmony najpiękniejszym na świecie w 2024 roku (w kategorii wpływu społecznego).

Mural w Holandii najpiękniejszy

Na początku Street Art Cities ogłosiło nominację dzieła autorstwa Studio Giftig. A pierwsze miejsce 20-metrowy mural w Holandii zdobył dzięki licznym głosom poparcia. Echoes of Harmony zdobyło zwycięski tytuł w kategorii Expert Spotlight.

Sztuka uliczna Kaspara van Leeka i Nielsa van Swaemana była już wcześniej doceniana. W roku 2022 ich mural w Tilburgu także uznano za najlepszy na świecie.

Natomiast o obecnej nagrodzie Studio Giftig napisało: „Jesteśmy niesamowicie podekscytowani. Ta kategoria uświetnia najbardziej wyjątkowe murale. Wybrane przez panel najlepszych kuratorów, dyrektorów i właścicieli galerii ze światowej sceny sztuki ulicznej. Następnie publiczność na całym świecie oddała głosy. A Echoes of Harmony w Eindhoven zdobyło ich serca”.

Moc muzyki w holenderskiej sztuce ulicznej

Nagrodzony mural w Eindhoven przedstawia ulicznego muzyka i koncertującą skrzypaczkę w objęciach. Jak wyjaśnili Kaspar i Niels: „Muzyka jest uniwersalnym językiem łączącym ludzi i kultury niezależnie od ich pochodzenia czy sytuacji. Mural na fasadzie Muziekgebouw Eindhoven przedstawia połączenie dwóch światów: uścisk ulicznego muzyka i koncertującej skrzypaczki. Dlatego praca ta symbolizuje moc muzyki, która przełamuje bariery i jednoczy społeczności.”

Najlepsi z najlepszych

Natomiast na miejscu drugim kategorii Expert Spotlight znalazł się mural z Hiszpanii. Dzieło Slima Safonta w dzielnicy Sant Joan w Vilanova i la Geltrú jest hołdem dla początków i historii tej dzielnicy robotniczej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Slim Safont (@slimsafont)

Mural przedstawia Ainhoę, sąsiadkę dzielnicy, która uczestniczy w życiu zbiorowym jako użytkownik Centre Obert. Młoda kobieta trzyma w dłoniach portret jednej z pierwszych rodzin, które przybyły do Vilanova i la Geltrú podczas migracji w latach 50. i 60. XX wieku.

Z kolei dziełem, które zajęło trzecie miejsce, jest poetycka praca stworzona w Nowym Jorku. Odzwierciedla więź człowieka z naturą i potrzebę ochrony bioróżnorodności w obszarach miejskich. Autorem jest artysta Millo, który daje jasny przekaz, że mimo obfitości betonu i stali, miasta nadal są ekosystemami. Ponadto ich stan wpływa na jakość naszego życia.

Mural przedstawia charakterystyczną dla artysty postać w surrealistycznym otoczeniu. Widzimy ją, jak próbuje odzyskać swoją przestrzeń w miejskiej dżungli.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

W Holandii brakuje pracowników. Luki wypełniają imigranci

Imigranci są dużą pomocą dla holenderskich firm, które narzekają na brak pracowników. Niedobory siły roboczej widoczne są w wielu sektorach.

Skuty w kajdanki Polak pobity przez Holendrów

Po tym, jak interweniowała policja i nasz rodak został skuty kajdankami, napastnicy wymierzyli mu jeszcze kilka ciosów.

W 2024 holenderski PKB wzrósł, a bezrobocie było na stabilnym poziomie

PKB Holandii rósł w czwartym kwartale bardziej niż gospodarki jej głównych partnerów handlowych i innych krajów UE.

Polak stracił prawo jazdy za prędkość

Pośpiech bywa zgubny. Przekonał się o tym Polak, który stracił prawo jazdy za prędkość. Przekroczył ją ponad dwukrotnie. Holenderska policja nie mogła przejść obojętnie obok szarżującego kierowcy.

Holenderska policja zarekwirowała samochód Polaka

Zbyt brawurowa jazda czy brak uprawnień kończą się źle. Przekonał się o tym Polak, który po dwukrotnym zatrzymaniu stracił swój samochód. Policja zarekwirowała jego auto.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport