20-metrowy mural w Holandii, w mieście Eindhoven, uznano za najpiękniejszy na świecie w kategorii wpływu społecznego. Jego twórcą jest Studio Giftig. Nadano mu nazwę Echoes of Harmony.
Międzynarodowa platforma związana ze sztuką miejską – Street Art Cities ogłosiła mural w Holandii, zatytułowany Echoes of Harmony najpiękniejszym na świecie w 2024 roku (w kategorii wpływu społecznego).
Mural w Holandii najpiękniejszy
Na początku Street Art Cities ogłosiło nominację dzieła autorstwa Studio Giftig. A pierwsze miejsce 20-metrowy mural w Holandii zdobył dzięki licznym głosom poparcia. Echoes of Harmony zdobyło zwycięski tytuł w kategorii Expert Spotlight.
Sztuka uliczna Kaspara van Leeka i Nielsa van Swaemana była już wcześniej doceniana. W roku 2022 ich mural w Tilburgu także uznano za najlepszy na świecie.
Natomiast o obecnej nagrodzie Studio Giftig napisało: „Jesteśmy niesamowicie podekscytowani. Ta kategoria uświetnia najbardziej wyjątkowe murale. Wybrane przez panel najlepszych kuratorów, dyrektorów i właścicieli galerii ze światowej sceny sztuki ulicznej. Następnie publiczność na całym świecie oddała głosy. A Echoes of Harmony w Eindhoven zdobyło ich serca”.
Moc muzyki w holenderskiej sztuce ulicznej
Nagrodzony mural w Eindhoven przedstawia ulicznego muzyka i koncertującą skrzypaczkę w objęciach. Jak wyjaśnili Kaspar i Niels: „Muzyka jest uniwersalnym językiem łączącym ludzi i kultury niezależnie od ich pochodzenia czy sytuacji. Mural na fasadzie Muziekgebouw Eindhoven przedstawia połączenie dwóch światów: uścisk ulicznego muzyka i koncertującej skrzypaczki. Dlatego praca ta symbolizuje moc muzyki, która przełamuje bariery i jednoczy społeczności.”
Najlepsi z najlepszych
Natomiast na miejscu drugim kategorii Expert Spotlight znalazł się mural z Hiszpanii. Dzieło Slima Safonta w dzielnicy Sant Joan w Vilanova i la Geltrú jest hołdem dla początków i historii tej dzielnicy robotniczej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Mural przedstawia Ainhoę, sąsiadkę dzielnicy, która uczestniczy w życiu zbiorowym jako użytkownik Centre Obert. Młoda kobieta trzyma w dłoniach portret jednej z pierwszych rodzin, które przybyły do Vilanova i la Geltrú podczas migracji w latach 50. i 60. XX wieku.
Z kolei dziełem, które zajęło trzecie miejsce, jest poetycka praca stworzona w Nowym Jorku. Odzwierciedla więź człowieka z naturą i potrzebę ochrony bioróżnorodności w obszarach miejskich. Autorem jest artysta Millo, który daje jasny przekaz, że mimo obfitości betonu i stali, miasta nadal są ekosystemami. Ponadto ich stan wpływa na jakość naszego życia.
Mural przedstawia charakterystyczną dla artysty postać w surrealistycznym otoczeniu. Widzimy ją, jak próbuje odzyskać swoją przestrzeń w miejskiej dżungli.