Lista tras Ryanaira do likwidacji w 2025 roku

Irlandzki przewoźnik już wcześniej ostrzegał, że zmniejszy liczbę lotów w Europie do wielu popularnych miejsc wypoczynkowych. Teraz opublikowano listę tras Ryanaira, które będą wycofane w tym roku.

Ryanair stopniowo likwiduje część swoich tras europejskich. Za konieczność podjęcia takiej decyzji obwinia podwyżkę podatków i opłat lotniczych. Szczególnie w takich krajach jak Hiszpania, Dania, Włochy i Francja.

Irlandzki przewoźnik wprowadza zmiany w lotach

Dyrektor generalny Ryanaira, Michael O’Leary wyraził swoją frustrację w związku z podwyżką podatków lotniczych. Ostro skrytykował też decyzję Wielkiej Brytanii o podniesieniu podatku APD dla pasażerów krótkodystansowych lotów ekonomicznych z 13 do 15 funtów. Nazwał ją szaleństwem i porównał do „stawki podatku wynoszącej 33 proc. od średniej ceny biletu”.

Obecnie irlandzki przewoźnik nie zlikwidował jeszcze żadnych konkretnych francuskich tras. Jednak zasygnalizował redukcje lotów, jeśli Francja zdecyduje się na podwyżkę podatku. Podwyżka zwiększy podatek od krótkodystansowych lotów w klasie ekonomicznej z 2,63 euro do 7,40 euro. O’Leary skrytykował to podejście:

– Francja idzie pod prąd. Europa nie stanie się bardziej wydajna ani bardziej konkurencyjna przez zawyżanie cen biletów lotniczych.

Ryanair stopniowo część swoich tras europejskich
Ryanair stopniowo część swoich tras europejskich / fot. pixabay

Trasy Ryanaira, które znikną w 2025 roku

Podano listę tras Ryanaira, na które wpłynęły ostatnie zmiany i które zostaną usunięte w tym roku z rozkładu lotów.

Hiszpania

W Hiszpanii tani przewoźnik redukuje swój letni rozkład lotów o 12 tras, co odpowiada 800 000 dostępnym miejscom. Dotyczy to między innymi wycofania działalności z Jerez i Valladolid, zamknięcia bazy w Santiago i zmniejszenia ruchu w wielu innych lokalizacjach.
Ryanair twierdzi, że zmian tych można było „całkowicie uniknąć” i że są one „niszczycielskie dla regionalnej komunikacji, miejsc pracy i turystyki w Hiszpanii”.

Dania

Natomiast w Danii Ryanair wstrzymuje trasy do i z Aalborga pod koniec marca. Stało się to po tym, jak przewoźnik ujawnił plany zamknięcia dwusamolotowej bazy na lotnisku Billund z powodu nowego podatku lotniczego w Danii.

Spowodowało to utratę inwestycji w wysokości 200 mln dolarów (158 mln funtów). W rezultacie Dania straci 1,7 mln miejsc pracy i 32 trasy na lato. Obecnie pasażerowie mogą znaleźć bilety za 14,99 funta z London Stansted do historycznego miasta, ale od przyszłego miesiąca wszystkie loty będą wstrzymane.

Zamknięta zostanie również baza na lotnisku Billund, na którym obecnie znajdują się dwa samoloty. Wprawdzie pasażerowie nie będą mogli polecieć Ryanairem, jednak British Airways nadal będzie świadczyć usługi do tej destynacji.

Włochy

W ubiegłym miesiącu irlandzkie linie lotnicze potwierdziły, że usuną jeden ze swoich samolotów z rzymskiego lotniska Fiumicino. Jest to największe lotnisko we Włoszech. Powodem są dopłaty, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku.

Niemcy

Ryanair będzie obsługiwał o 12 proc. mniej lotów także do i z Niemiec tego lata. A powodem są cięcia wysokich kosztów kontroli ruchu lotniczego ATC i podatki lotnicze.
Łącznie z różnych baz irlandzkie linie zlikwidują 22 trasy w całym kraju. W tym redukcja na poziomie 60 proc. nastąpi w Hamburgu. Ponadto przewoźnik zrezygnuje z baz w Lipsku, Dortmundzie i Dreźnie.

Francja

Jak już wspomnieliśmy trasy do i z Francji także są zagrożone, gdyż kraj ten również w tym roku chce podnieść podatek lotniczy. Podwyżkę tę popiera minister finansów publicznych, Amelie de Montchalin. Powiedziała ona, że „20 populacji o najwyższych dochodach odpowiada za ponad połowę wydatków przeznaczonych na podróże lotnicze”. Według niej jest to „miarą niesprawiedliwości fiskalnej i ekologicznej”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro

Podróże z Ryanair bywają pełne przygód. Ostatnio pasażerka musiała dopłacić na lotnisku, choć jej walizka idealnie mieściła się w stelażu do pomiaru. Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro.

Kiedy w UK przestawiamy zegarki na czas letni?

Kiedy przestawiamy nasze zegarki do przodu? Kiedy wiosną 2025 roku dochodzi do zmiany czasu na czas letni w Wielkiej Brytanii?

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Bliscy Polki zamordowanej przez 13-latkę zabrali głos

13-letnia dziewczynka jest oskarżona o zamordowanie Marty Bednarczyk. Polka, która od 15 lat mieszkała w Wielkiej Brytanii była oddaną matką. Co wiemy o zmarłej kobiecie?

Nastolatkowie tracą zasiłki dla niepełnosprawnych

Wiele nastoletnich osób, które są niepełnosprawne, po ukończeniu 16. roku życia traci zasiłki dla niepełnosprawnych.

Tragiczna śmierć Polaka na torze motocrossowym

Tragedia na torze motocrossowym w hrabstwie Suffolk. W minioną niedzielę doszło do wypadku, w którym zginął nasz rodak.

Rozpoczął się strajk śmieciarzy w Birmingham

W Birmingham rozpoczął się strajk śmieciarzy, a na ulicach piętrzą się odpady. Sytuacja jest alarmująca, a władze lokalne bezradne.

Czy 13-latka zamordowała Martę Bednarczyk?

10 marca znaleziono ciało kobiety zidentyfikowanej jako matka trójki dzieci, Marta Bednarczyk. Pożar, który wybuchł w domu Newcomen Road w Wellingborough zapewne miał tylko zamaskować zabójstwo

Pleśń w mieszkaniach komunalnych w Londynie – raport

Według zgłoszeń największy problem jest w Haringey. Pleśń w mieszkaniach komunalnych w Londynie to nie tylko problem estetyczny, ale również kwestia zdrowia. Dlaczego najbiedniejsi mają mieszkać w złych warunkach?