Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Dla mieszkańców Berlina uruchomiono nową infolinię. Dzięki niej najemcy mogą dowiedzieć się, czy płacą za wysoki czynsz, który jest nielegalny. Jeśli tak, mają możliwość jego zakwestionowania.

Najemcy w Berlinie mogą zadzwonić na infolinię prowadzoną przez władze lokalne i uzyskać poradę na temat wysokości swojego czynszu.

- Advertisement -

Sposób na za wysoki czynsz w Berlinie

Osoby, które uważają, że płacą zbyt wysoki czynsz (zgodnie z komunikatem prasowym Senatu Berlina ds. Rozwoju Miasta, Budownictwa i Mieszkalnictwa – SenStadt), mogą zadzwonić na specjalną infolinię.

Przed rozmową telefoniczną najemcy powinni sprawdzić, czy ich czynsz jest zgodny z berlińskim indeksem czynszów online (Mietspiegel). Doradcy mogą telefonicznie potwierdzić, czy wysokość czynszu najemców jest legalna. Jeśli nie, można uzyskać dalsze informacje na temat tego, jak starać się o obniżenie czynszu.

Wysoki czynsz w Berlinie jest nielegalny
Wysoki czynsz w Berlinie jest nielegalny / fot. Getty Images

Infolinia dla najemców

Najemcy w Berlinie mogą dzwonić na wspomnianą infolinię w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 09.00 do 12.00. A także we wtorki i czwartki w godzinach od 14.00 do 17.00.
Można również umówić się na konsultacje osobiste w Mieterberatung w Prenzlauer Berg lub Asum GmbH w Friedrichshain.

W komunikacie prasowym, Sandra Obermeyer z SiWo, wydziału SenStadt powiedziała:
– Nikt, kto płaci wygórowany czynsz, nie powinien ominąć sieci poradnictwa oferowanej w Berlinie.

Mieszkańcy stolicy Niemiec, którzy uważają, że płacą zbyt wysoki czynsz, mogą zadzwonić na infolinię pod numer 030 213 007 302.

Nielegalnie wysoki czynsz

Zgodnie z prawem wyprowadzonym przez rząd CDU w 2015 roku w Niemczech, czynsze nie mogą być wyższe o więcej niż 10 proc. standardowego czynszu. Okazuje się jednak, że mimo obowiązującego prawa, aż 75 proc. berlińskich najemców płaci za wysoki czynsz.

Wiele stowarzyszeń zrzeszających najemców krytykuje obowiązujące prawo i zarzuca mu, że ma zbyt wiele luk. Ponadto okazuje się też, że najemcy w Niemczech często boją się egzekwować swoje prawo do niższego czynszu z obawy przed eksmisją. Mogą być także podnajemcami, którzy nie mają uprawnień do egzekwowania czynszu.

W listopadzie 2024 roku burmistrz Berlina Kai Wegner (CDU) wezwał rząd niemiecki do bardziej rygorystycznego uregulowania czynszów na szczeblu federalnym.

– Chciałbym, aby w całym kraju wprowadzono limit podwyżek czynszów. Sytuacja w przypadku istniejących czynszów nie jest tak zła, ale wiele osób ma trudności z płaceniem czynszów w Berlinie – powiedział.

Przeczytaj także

Łączenie rodzin zawieszone dla niektórych imigrantów

Rząd Niemiec postanowił tymczasowo zawiesić łączenie rodzin dla niektórych imigrantów. Zagłosowała za tym zdecydowana większość posłów.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Legalne w Polsce, nielegalne w Niemczech – uważaj, co przewozisz przez granicę!

Niektóre przedmioty legalne w Polsce mogą wywołać poważne problemy po przekroczeniu niemieckiej granicy. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nieszkodliwe, ich posiadanie w Niemczech bywa surowo karane.

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Od lipca surowe kary za palenie papierosów na kolei

Od 1 lipca 2025 roku osoby palące papierosy na...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport