Uszkodzony bagaż w Ryanairze. Gdzie należy zgłosić?

Uszkodzony bagaż to problem, który może przytrafić się każdemu. Jednak nie wszyscy wiedzą, co zrobić, gdy akurat znajdziemy się w impasie i gdzie należy zgłosić szkodę.

W sieci pojawia się coraz więcej zdjęć robionych przez pasażerów, na których widać uszkodzone bagaże. Bywa, że nawet stewardesy publikują spektakularne zniszczenia, których są świadkami.

- Advertisement -

Gdzie zgłosić uszkodzony bagaż w Ryanairze?

Na jednej z grup na Facebooku pewna pasażerka Ryanaira, zamieszczając zdjęcie uszkodzonej walizki, zapytała, gdzie może zgłosić szkodę.

Czy ktoś ma doświadczenie z reklamacją uszkodzonego bagażu? Zgłosiłam uszkodzenie ponad miesiąc temu i do dziś nie ma odpowiedzi” – napisała.

Procedura wygląda następująco. Jeśli nasz bagaż w trakcie podróży lotniczej został uszkodzony, powinniśmy niezwłocznie zgłosić szkodę na lotnisku. Najpierw należy wypełnić raport niezgodności (PIR – Property Irregularity Report) w biurze reklamacji bagażowych (Lost and Found lub Baggage Claim). Musimy to zrobić, zanim opuścimy strefę przylotów.

Następnie powinniśmy złożyć pisemną reklamację do linii lotniczej. Do niej dołączyć PIR i dokumenty potwierdzające uszkodzenie.

Na stronie internetowej Ryanaira czytamy: „Zgłoszenie uszkodzenia, opóźnienia lub zgubienia bagażu rejestrowanego na lotnisku docelowym nie stanowi reklamacji dotyczącej bagażu. Reklamację należy złożyć osobno w Ryanair.

Ile mamy czasu na złożenie reklamacji?

Ważną informacją jest to, że po zgłoszeniu zagubienia, opóźnienia lub uszkodzenia bagażu w Ryanairze, należy złożyć reklamację w konkretnych terminach. Ustalono je na mocy Konwencji Montrealskiej z 1999 roku oraz regulaminu Ryanaira.

W przypadku uszkodzonego bagażu mamy 7 dni na złożenie reklamacji od daty uszkodzenia. Oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu tej reklamacji na lotnisku.
Natomiast w przypadku zagubionego bagażu, po zgłoszeniu tego faktu na lotnisku docelowym, mamy 21 dni na złożenie udokumentowanej reklamacji w Ryanair.

Irlandzkie linie informują, że reklamacje dotyczące uszkodzonego lub opóźnionego bagażu rozpatrywane są w ciągu 15 dni roboczych. Z kolei reklamacje dotyczące zagubionego bagażu rozpatrywane są w ciągu 28 dni roboczych.

Z komentarzy członków grupy na Facebooku, na której pojawiło się wyżej przytoczone pytanie użytkowniczki, wynika, że czas oczekiwania na reakcję linii lotniczych może być… różny.

Jedna z komentujących osób napisała: „Ja miałam tak, że całą walizkę miałam rozwaloną. Zgłoszone na lotnisku, dostałam tam kartkę i zgłosiłam na e-maila podanego potem od nich. Dostałam prośbę o zdjęcia, więc wysłałam. Potem cisza długa, więc zadzwoniłam do nich i ponaglałam ich czekałam ponad 2 miesiące”.

Inny użytkownik napisał: „Miałem uszkodzoną dużą walizkę z tworzywa w mniejszym stopniu niż na zdjęciu. Zgłoszone bezpośrednio po jej odbiorze na lotnisku. W ramach zadośćuczynienia takiej samej wielkości nowa, innego producenta walizka dostarczona przez „kuriera Ryanair” pod wskazany adres po ok 2 tyg.

Pewna kobieta dodała: „Mam doświadczenie – dostałam po ROKU! Nową walizkę”.

A Wy, drodzy Czytelnicy, mieliście problemy z uszkodzonym bagażem w liniach lotniczych? Jeśli tak i posiadacie również zdjęcia, piszcie śmiało na adres: [email protected]

Teksty tygodnia

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Holandia próbuje zaostrzyć prawo azylowe. To historyczny moment

Holenderska niższa izba parlamentu przyjęła kontrowersyjną poprawkę do ustawy azylowej, która zaostrza przepisy wobec osób przebywających w kraju nielegalnie.

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Legalne w Polsce, nielegalne w Niemczech – uważaj, co przewozisz przez granicę!

Niektóre przedmioty legalne w Polsce mogą wywołać poważne problemy po przekroczeniu niemieckiej granicy. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nieszkodliwe, ich posiadanie w Niemczech bywa surowo karane.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Przeczytaj także