Awaria wywołała opóźnienia na brytyjskich lotniskach

Home Office poinformowało, że „ogólnokrajowy problem”, który wywołał we wtorek wieczorem opóźnienia przy bramkach paszportowych na brytyjskich lotniskach, został rozwiązany.

Takie lotniska jak Heathrow, Gatwick, Edynburg, Birmingham, Bristol, Newcastle i Manchester potwierdziły, że problem, który miały Służby Graniczne z bramkami paszportowymi, był przyczyną dużych opóźnień we wtorek wieczorem.

Opóźnienia na brytyjskich lotniskach

We wtorek późnym wieczorem doszło do awarii bramek paszportowych, co wywołało opóźnienia i gigantyczne kolejki na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych można było zobaczyć tłum ludzi stojących w kolejkach.

Jeden z pasażerów powiedział BBC, że spędził w kolejce do kontroli paszportowej więcej czasu, niż trwał jego lot do Lizbony.

Inny pasażer dodał:

– Stałem w kolejce około 90 minut. Pierwszeństwo miały rodziny z małymi dziećmi, a personel rozdawał każdemu wodę butelkowaną. Generalnie większość ludzi była sfrustrowana, ale zaakceptowała sytuację. Jednak kilka osób było niezadowolonych i spierało się z personelem.

Awaria bramek elektronicznych

Bramki elektroniczne działają w sposób zautomatyzowany i korzystają z funkcji rozpoznawania twarzy w celu sprawdzenia tożsamości danej osoby. Umożliwiają w ten sposób ludziom dostanie się na teren kraju bez konieczności rozmowy z funkcjonariuszem Straży Granicznej.

W 15 portach lotniczych i kolejowych w Wielkiej Brytanii znajduje się aż 270 takich bramek, które w założeniu mają „umożliwić szybszą podróż”. Jednak z powodu wtorkowej awarii systemu, pracownicy Straży Granicznej musieli ręcznie obsługiwać pasażerów.

Home Office, które nadzoruje Straż Graniczną (Border Force) podało w środowym oświadczeniu: „Bramki elektroniczne na brytyjskich lotniskach zostały ponownie uruchomione wkrótce po północy”.

Rzecznik Home Office powiedział, że opóźnienia były spowodowane „problemem z siecią systemową” i po raz pierwszy zgłoszono je koło godziny 19.50, a awaria utrzymywała się przez ponad cztery godziny.

Podano także, że „w żadnym momencie nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa granic i nic nie wskazuje na złośliwą aktywność cybernetyczną”. Przeproszono także podróżnych za zakłócenia i podziękowano „partnerom, w tym liniom lotniczym, za współpracę i wsparcie” podczas awarii.

Niestety problem nie dotyczył tylko samych bramek elektronicznych, gdyż międzynarodowy port lotniczy w Belfaście, który ich nie posiada, stwierdził, że problem związany był z „systemami” Straży Granicznej.

Co jednak istotne – w środę rano większość samolotów na lotniskach w Wielkiej Brytanii odlatywała i przylatywała na nie punktualnie.

Teksty tygodnia

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Pełne kontrole na granicy polsko-niemieckiej

Jak wygląda życie na granicy po pierwszym tygodniu wzmożonych utrudnień? Kierowcy ciężarówek i mieszkańcy coraz częściej otwarcie mówią o ogromnej skali problemu.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Polka zabita w Niemczech. Afgańczyk pchnął ją nożem

W środę 7 maja w sklepie odzieżowym doszło do tragedii. 25-letni Afgańczyk pchnął nożem 41-letnią Polkę. Kobieta nie przeżyła.

Ekstremiści w parlamencie? AfD uznane za partię ekstremistyczną

AfD jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Jednocześnie od...

Przeczytaj także