Awaria wywołała opóźnienia na brytyjskich lotniskach

Home Office poinformowało, że „ogólnokrajowy problem”, który wywołał we wtorek wieczorem opóźnienia przy bramkach paszportowych na brytyjskich lotniskach, został rozwiązany.

Takie lotniska jak Heathrow, Gatwick, Edynburg, Birmingham, Bristol, Newcastle i Manchester potwierdziły, że problem, który miały Służby Graniczne z bramkami paszportowymi, był przyczyną dużych opóźnień we wtorek wieczorem.

Opóźnienia na brytyjskich lotniskach

We wtorek późnym wieczorem doszło do awarii bramek paszportowych, co wywołało opóźnienia i gigantyczne kolejki na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych można było zobaczyć tłum ludzi stojących w kolejkach.

Jeden z pasażerów powiedział BBC, że spędził w kolejce do kontroli paszportowej więcej czasu, niż trwał jego lot do Lizbony.

Inny pasażer dodał:

– Stałem w kolejce około 90 minut. Pierwszeństwo miały rodziny z małymi dziećmi, a personel rozdawał każdemu wodę butelkowaną. Generalnie większość ludzi była sfrustrowana, ale zaakceptowała sytuację. Jednak kilka osób było niezadowolonych i spierało się z personelem.

Awaria bramek elektronicznych

Bramki elektroniczne działają w sposób zautomatyzowany i korzystają z funkcji rozpoznawania twarzy w celu sprawdzenia tożsamości danej osoby. Umożliwiają w ten sposób ludziom dostanie się na teren kraju bez konieczności rozmowy z funkcjonariuszem Straży Granicznej.

W 15 portach lotniczych i kolejowych w Wielkiej Brytanii znajduje się aż 270 takich bramek, które w założeniu mają „umożliwić szybszą podróż”. Jednak z powodu wtorkowej awarii systemu, pracownicy Straży Granicznej musieli ręcznie obsługiwać pasażerów.

Home Office, które nadzoruje Straż Graniczną (Border Force) podało w środowym oświadczeniu: „Bramki elektroniczne na brytyjskich lotniskach zostały ponownie uruchomione wkrótce po północy”.

Rzecznik Home Office powiedział, że opóźnienia były spowodowane „problemem z siecią systemową” i po raz pierwszy zgłoszono je koło godziny 19.50, a awaria utrzymywała się przez ponad cztery godziny.

Podano także, że „w żadnym momencie nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa granic i nic nie wskazuje na złośliwą aktywność cybernetyczną”. Przeproszono także podróżnych za zakłócenia i podziękowano „partnerom, w tym liniom lotniczym, za współpracę i wsparcie” podczas awarii.

Niestety problem nie dotyczył tylko samych bramek elektronicznych, gdyż międzynarodowy port lotniczy w Belfaście, który ich nie posiada, stwierdził, że problem związany był z „systemami” Straży Granicznej.

Co jednak istotne – w środę rano większość samolotów na lotniskach w Wielkiej Brytanii odlatywała i przylatywała na nie punktualnie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Inflacja w UK w październiku 2024 znów poszła w górę

We październiku 2024 inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do poziomu 2,3 proc., zwiększając presję na opóźnienie dalszych obniżek stóp procentowych. Indeks CPI znajduje się powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii ustalonego na poziomie równych 2 proc.

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Skandaliczne zachowanie 45-letniego Polaka podczas lotu z Bristolu

Skandaliczne zachowanie Polaka lecącego samolotem z Bristolu. Nasz rodak nie tylko zachowywał się w sposób agresywny na pokładzie maszyny, nie stosując się do poleceń załogi, ale również zaatakował interweniującego w tej sprawie strażnika granicznego.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Rośnie płaca minimalna w UK – ile wyniosą stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025?

Brytyjski rząd potwierdził wysokość podwyżek płacy minimalnej w UK. Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają "najniższą krajową" na Wyspach? O ile wzrosną stawki National Living Wage oraz National Minimum Wage od 1 kwietnia 2025 roku?

Rezygnacja z powrotu do Polski z UK w ostatniej chwili

Ale co jeśli w ostatniej chwili ktoś w perspektywie powrotu do Polski, który już dopiął, lub jest w trakcie dopinania wszystkiego na ostatni guzik... rozmyśli się i zmieni zdanie. Co jeśli jakiś czynnik tak zrazi osobę sposobiącą się do powrotu do Polski, że ta zmieni zdanie?

Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak istnieją w nim pewne kluczowe terminy, o których powinniśmy wiedzieć.

Wynajem mieszkania w Holandii – jak uniknąć problemów?

Podpowiadamy, jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Holandii. Sprawdź, jakie są koszty i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson