Baton Mars smażony w głębokim oleju. Przepis na specjał szkockiej kuchni

W jaki sposób baton Mars zatopiony w panierce i smażony w głębokim tłuszczu stał się jednym ze współczesnych specjałów szkockiej kuchni i jest podawany nawet we francuskich restauracjach (!) w samym Paryżu?

Dla osoby, która słyszy o tym po raz pierwszy, może wydawać się to szokiem. Jednak popularny batonik marki Mars smażony w głębokim oleju, w cieście do panierowania ryb jest „normalnym” daniem serwowanym w Szkocji.  W menu w takeawayach widnieje  obok choćby klasycznej angielskiej rybki z frytkami. Historia „deep-fried Mars bar” lub „battered Mars bar” jest dosyć krótka i zaczyna się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie mamy całkowitej pewności co do miejsca i daty „narodzin” tego przysmaku. Jednak według najbardziej rozpowszechnionej i prawdopodobnie najbliższej prawdzie wersji, miało ono miejsce w 1992 roku w lokalu The Haven Chip Bar (obecnie The Carron) w Stonehaven, niedaleko miasta Aberdeen na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji.

Na pomysł tego dania miał wpaść John Davie. Co ciekawe, Davie miał osobiście nigdy nie spróbować tego przysmaku, bo (podobno!)… nie lubi czekolady!

Wyjątkowy „specjał” szkockiej kuchni

Brytyjskie media o tym dość nietypowym daniu po raz pierwszy napisały kilka lat później, a konkretnie w 1995 roku. W sierpniu tego roku Alastair Dalton na łamach „Aberdeen Evening Express” pisał o batonikach Mars smażonych na głębokim tłuszczu, którymi zajadali się nastolatkowie podczas wakacji. Temat chwycił, i to jak chwycił! Następnego dnia historia została podjęta przez „The Daily Record” w artykule zatytułowanym „Poproszę Marsa na kolację”. Szkockie „The Herald” i „The Scotsman” także zajęły się tym tematem kolejnego dnia. Następnie sprawa trafiła do ogólnobrytyjskiej prasy. Już piątego dnia od artykułu na łamach „Aberdeen Evening Express” Keith Chegwin przeprowadził testy smaku w programie telewizyjnym The Big Breakfast. Historia została opisana także przez BBC World Service.

Przepis na smażony baton Mars

Przepis na „deep-fried Mars bar” jest dość prosty. Danie przygotowywane jest przy użyciu zwykłych batoników Mars lub innego przysmaku tego typu, np. Snickersów. Są one zazwyczaj schładzane przed panierowaniem, aby zapobiec nadmiernemu stopieniu się podczas smażenia. Batonika panieruje się w cieście z mąki zwykle używanej do smażenia ryb, kiełbasek i innych podobnych potraw. Następnie zanurza się go we wrzącym tłuszczu i oleju. I tyle!

Jak smakuje smażony baton Mars?

Smak smażonego batona Marsa jest niezwykły. Chrupiąca z zewnątrz skórka sprawia lekko słone wrażenie, które kontrastuje z bardzo słodkim batonem. Jednocześnie baton w środku się rozpuszcza, tworząc ciągnącą się masę z czekolady, karmelu i nugatu. Jest to ciepłe, płynne i ultra-słodkie doświadczenie. Naszym zdaniem, panierka w jakiś sposób równoważy słodycz batonu, a chrupiąca otoczka wspaniale współgra z ciągnącym się środkiem.

Ile kalorii może mieć smażony baton Mars?

Deep-fried Mars bar może zawierać od 500 do 800 kalorii, a nawet więcej, w zależności od sposobu jego przygotowania. Jest to niezwykle kaloryczna potrawa i niezdrowa. Dla osób, które nie boją się ekstremalnych dawek cukru i tłuszczy, jest to przekąska warta spróbowania.

Poznaj historię „deep-fried Mars bar”

Odkąd „The Daily Record” określił go jako „najbardziej szalony szkocki posiłek na wynos”, smażony w głębokim tłuszczu batonik Mars stał się symbolem złego stanu zdrowia Brytyjczyków, epidemii otyłości na Wyspach i szkodliwej diety wysokotłuszczowej. Po oryginalnym artykule szybko pojawiły się inne publikacje w całej Wielkiej Brytanii, w których wymownie pisało się o ubogiej diecie w Szkocji i całej Wielkiej Brytanii, która wpływa na problemy ze zdrowiem.

W ramach ciekawostki dodajmy, iż w 2000 roku szkocki szef kuchni Ross Kendall umieścił „deep-fried Mars bar” w menu francuskiej restauracji Le Chipper w Paryżu.

Z kolei w 2004 roku University of Dundee przeprowadziło badania dotyczące tej potrawy i uzyskało informacje z 627 lokali w Szkocji specjalizujących się w serwowaniu fish`n`chips. Wyniki były… interesujące. Batoniki z głębokiego oleju znajdowały się w ówczesnej ofercie 66 sklepów (22%). Trzy czwarte z nich sprzedawało je w przeciągu ostatnich trzech lat. Średnia sprzedaż wynosiła 23 batony tygodniowo, chociaż 10 sklepów zgłosiło sprzedaż 50-200 szt. tygodniowo. Średnia cena wynosiła 0,60 GBP (zakres od 0,30 GBP do 1,50 GBP). Wiele lokali odmówiły sprzedaży Marsów, ponieważ po przyrządzeniu olej do smażenia zmienia kolor na czarny.

Teksty tygodnia

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie