Preferencyjny program imigracyjny dla lekarzy i pielęgniarek – oto kolejna obietnica wyborcza Borisa Johnsona

Fot. Getty

Boris Johnson obiecał, że wprowadzi nowy, specjalny program wizowy, mający ułatwić lekarzom i pielęgniarkom z całego świata pracę w brytyjskiej służbie zdrowia. Proponowany system miałby załagodzić kryzys zatrudnienia w NHS, jednak opozycja wytyka premierowi, że jego nowy plan „jest pełny dziur”.

Jak podaje dziennik „The Independent”, specjalne wizy dla pracowników medycznych z całego świata są odpowiedzią za obawy o to, że po Brexicie NHS stanie przed jeszcze głębszym problemem niedoboru pracowników, niż obecnie. Preferencyjny system wizowy dla lekarzy i pielęgniarek miałby się stać częścią proponowanego przez konserwatystów punktowego programu imigracyjnego, który miałby obowiązywać w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Partia Pracy ostrzega jednak, że polityka imigracyjna zapowiadana przez torysów „jest pełna dziur”. Opozycja zauważa, że konserwatyści powinni podobnie potraktować pracowników innych sektorów gospodarki, ponieważ problem z brakiem odpowiedniej siły roboczej dotyka nie tylko służbę zdrowia.

Zobacz koniecznie: Po Brexicie wjazd do UK bez paszportu będzie niemożliwy! Nie wystarczy, jak dotychczas, dowód osobisty

Nowy program, będą kolejną obietnicą wyborczą Borisa Johnsona, obejmowałby obcięcie kosztów wiz dla lekarzy i pielęgniarek z całego świata. W konsekwencji, medycy płaciliby za wizy o połowę mniej, niż wszyscy inni imigranci – zamiast 928 funtów, zapłaciliby 464 funty. Dodatkowo, każdy wnioskodawca otrzymałby gwarancję otrzymania decyzji w sprawie aplikacji o wizę w ciągu czasu nie dłuższego niż dwa tygodnie.

Ponadto, jak podaje „The Independent”, osoby ubiegające się o pracę w NHS otrzymałyby dodatkowe punkty w ramach systemu imigracyjnego. Dla służby zdrowia zniesiono by również ograniczenie liczby imigrantów, których w NHS można zatrudnić.

O tym się mówi: Settled status: Ile czasu czeka się na decyzję Home Office po złożeniu wniosku o status osoby osiedlonej?

 

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie