Brytyjski rząd: Imigranci z UE zostaną objęci dwuletnim okresem przejściowym! „Aplikowanie ma być bezproblemowe”

Brytyjski rząd poinformował dzisiaj po udanych rozmowach z Brukselą, że imigranci z UE zostaną objęci dwuletnim okresem przejściowym (grace period), dzięki któremu będą mogli ubiegać się o status osoby osiedlonej, gdy wielka Brytania opuści Unię.

Brytyjski rząd zapowiedział, że imigranci z UE zostaną objęci dwuletnim okresem przejściowym (grace period), który umożliwi im ubieganie się o status osoby osiedlonej po Brexicie. Z kolei sama procedura ma być „tak prosta, jak to tylko możliwe”.

- Advertisement -

Ochrona praw imigrantów z UE po Brexicie: Co oznacza dwuletni „okres przejściowy” (grace period)?

Rząd chce proces ten uprościć na tyle, aby zmniejszyć ilość papierkowej pracy, która powinna być w niego włożona. Ponadto zapowiedział, że złożenie aplikacji będzie przystępne cenowo i nie będzie kosztowało tyle, co brytyjski paszport. Istotne jest także to, że od imigrantów z UE nie będzie wymagane posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Niektóre organizacje walczące o prawa imigrantów po Brexicie, jak chociażby the3milion, nie popierają rządowego pomysłu ubiegania się o status osoby osiedlonej. Według nich doprowadzi to tylko do jeszcze większych biurokratycznych zawirowań i wydłuży cały proces.

Kwestia praw imigrantów z UE po Brexicie jest jednym z czołowych tematów rozmów z Brukselą i warunkiem koniecznym przejścia do rozmów związanych z umową handlową Wielkiej Brytanii z UE po Brexicie. „Ostatnia runda negocjacji była prawdziwym postępem w kwestii praw imigrantów z UE i mam nadzieję, że dokument zostanie dzisiaj opublikowany” – powiedział David Davis.

Brytyjczycy nie zapłacili za kolację w restauracji, którą zjedli razem z ozdobnymi kwiatami. Kelnerom powiedzieli: „Nauczcie się angielskiego prawa!”

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie