Brytyjski rząd oszczędza na niepełnosprawnych

Prawie 14 tysięcy niepełnosprawnych korzystających na co dzień ze specjalnie przystosowanych dla nich pojazdów straciło swój środek transportu. Nowe prawo wprowadzone przez ministerstwo pracy i emerytur zaostrzyło przepisy upokarzając przy tym wielu pokrzywdzonych przez los.

Do tej pory ok 650 tysięcy osób miało pozwolenie na preferencyjny zakup zaadaptowanych do ich potrzeb samochodów, skuterów i mobilnych wózków inwalidzkich. Znacznie ułatwiało im to funkcjonowanie. W wyniku przeprowadzonej w 2013 roku reformy zmieniono kryteria wedle, których oceniany jest stopień niepełnosprawności, a tym samym również kwalifikacja do programu. Rząd oszczędził już dzięki temu 2 miliardy funtów.

Wcześniej niepełnosprawni tylko raz musieli zaaplikować, aby skorzystać z ulg na zaadoptowanie niezbędnych im środków transportu. Po wprowadzeniu nowego systemu wszyscy między 16 a 65 rokiem życia, nawet posiadający już takie uprawnienia muszą zgłaszać się do wynajętych przez państwo firm, gdzie ich niepełnosprawność jest poddawana ocenie. Jedynie ci, którzy otrzymają 12 punktów lub więcej kwalifikują się do uzyskiwania wsparcia w wysokości nieco ponad 57 funtów dziennie. W ten sposób ponad połowa osób straciła prawo do zasiłku na swoje pojazdy. Proponowane im są tylko wynoszące 2 tysiące funtów zapomogi.

- Advertisement -

Spośród 30 tysięcy niepełnosprawnych posiadających już wcześniej dostęp do programu – 55 proc. ponownie zakwalifikowano do grona beneficjentów, ale pozostałą grupę liczącą blisko 14 tysięcy osób pozbawiono możliwości zakupu przystosowanych dla nich środków lokomocji. Wśród nich np. osoby z tak poważnymi schorzeniami jak rozszczep kręgosłupa. Wielokrotnie konieczne było składanie zażaleń na pracę komisji weryfikujących stan zdrowia poszkodowanych. Jak pokazują statystyki 60 proc z nich jest rozstrzyganych na korzyść niepełnosprawnych.

Teksty tygodnia

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie