Choroba Leśniowskiego-Crohna, osteoporoza, zapalenie stawów i przewlekła obturacyjna choroba płuc nie wystarczyły. DWP odebrało chorej Brytyjce zasiłek PIP

Fot. Getty

Można by zapytać kto, jak nie Christine McCluskey, cierpiąca z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna, osteoporozy, zapalenia stawów i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, powinien być uprawniony do otrzymania zasiłku z tytułu niepełnej sprawności PIP? A jednak, doświadczonej przez choroby Brytyjce urzędnicy odmówili na kilka miesięcy przed śmiercią pomocy, powiększając tym samym listę absurdów w UK. 

- Advertisement -

Christine McCluskey nie miała w życiu łatwo – już w 1986 r. lekarze uznali, że kobieta jest w 80 proc. niepełnosprawna. Brytyjka cierpiała na chorobę Leśniowskiego-Crohna,  osteoporozę, zapalenie stawów i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a w 2005 r. przeszła udar. Gdy w maju 2018 r. eksperci Independent Assessment Services (IAS) dokonywali oceny jej stanu zdrowia, kobieta ważyła ok. 35 kg (nieco ponad 5 stones) i była karmiona przez rurkę, a dodatkowo jeszcze lekarze właśnie diagnozowali u niej raka płuc. Ale to wszystko nie przekonało biegłych, którzy stwierdzili, że kobieta nie jest na tyle słaba, żeby nie mogła przejść o własnych siłach 200 metrów, a także żeby wejść samodzielnie do wanny. I w związku z tym zasugerowali DWP, by odebrało kobiecie zasiłek z tytułu niepełnej sprawności Personal Independence Payments (PIP). 

 

 

 

Kobieta, bez prawa do zasiłku, umiera

Christine McCluskey, której odmówiono zasiłku PIP w wysokości £117,85 tygodniowo, z uwagi na nie aż tak zły stan zdrowia, umarła w sierpniu tego samego roku, ważąc 20 kg (3 stones). Zachowaniem DWP oburzona jest 42-letnia córka Christine, która nie potrafi zrozumieć, kto mógł tak błędnie ocenić zdrowie jej matki. „Wystarczyło tylko na nią popatrzeć” – mówi rozgoryczona Brytyjka, cytowana przez „Daily Mirror”. Córka dodaje także, że decyzja DWP zwiększyła jeszcze stres Christine i przyczyniła się do jej szybszego zgonu. 

 

Teksty tygodnia

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna fala upałów. Oto gdzie będzie najgorzej

Po rekordowo gorącym weekendzie najnowsza prognoza pogody nie przynosi większych zmian. Choć temperatura chwilowo spadła, upały szybko powrócą. Wkrótce w większości kraju znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą nawet około 35 stopni.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie