Co tak naprawdę oznacza status osoby osiedlonej (settled status) po Brexicie?

Po tym, jak Home Office wydało oświadczenie dotyczącego aplikacji o status osoby osiedlonej – settled status, nadal nie wszystkie kwestie z tym związane są jasne, albo nie zostały klarownie przedstawione. Wyjaśniamy szczegółowo problemy dotyczące settled status. 

21 czerwca Home Office przedstawiło ponad trzem milionom imigrantów z unii mieszkających na Wyspach warunki konieczne do aplikowania o status osoby osiedlonej, tzw. settled status. Okazuje się, że mimo podanych wytycznych, istnieją jeszcze kwestie, które pozostają mało klarowne, a wiążą się z tym tematem.

 

„Brexit wywrócił moje życie do góry nogami” – oświadczenie wydane w czwartek przez Home Office w sprawie imigrantów z UE to za mało

Pracująca w City, University of London dr Adrienne Yong postanowiła podjąć temat tzw. settled status i jako prawniczka, wyjaśnić parę nurtujących tematów, na które imigranci z UE powinni według niej zwrócić uwagę.

Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – aplikowanie o status osoby osiedlonej będzie mogło zostać przeprowadzone w czterech krokach, do których należeć będzie:

– wypełnienie formularza online,

– dokonanie opłaty w wysokości 65 funtów dla dorosłego i 32,5 funtów dla dziecka,

– przedstawienie dowodu tożsamości/narodowości

– załączenie fotografii.

Burmistrz Londynu: Imigranci z UE, którzy przeprowadzili się tutaj przed referendum, powinni zostać zwolnieni z opłaty 65 funtów za wniosek

 

Okazuje się, że istnieją dalsze trzy „proste” wymogi do spełnienia, aby wnioskować o „settled status”:

– dowód tożsamości (proof of identity)

– dowód kwalifikowalności (proof of eligibility)

– dowód „odpowiedniości” (proof of suitability)

 

Podczas, gdy dowód kwalifikowalności (proof of eligibility) możemy rozumieć jako sytuację, w której obywatel UE jest rezydentem Wielkiej Brytanii lub członkiem rodziny takiej osoby, to dowód odpowiedniości (proof of suitability) odnosi się do dowodu o niekaralności.

9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o składaniu wniosku o status osoby osiedlonej „settled status”

 

Czym jest settled status i pre-settled status?

 

Oficjalną datą Brexitu jest marzec 2019 roku – nie jest to ostateczna data, w której imigranci z UE muszą wykazać się pięcioletnim pobytem na Wyspach potrzebnym do uzyskania statusu stałego rezydenta (permanent residency).

Natomiast, jeśli obywatele UE oraz ich rodziny będą „nieprzerwanymi” rezydentami Wielkiej Brytanii przez okres pięciu lat do 31 grudnia 2020 roku – czyli zakończenia okresu, który Wielka Brytania poświęci na wdrożenie nowych ustaleń związanych z Brexitem – wtedy będą mogli aplikować o status osoby osiedlonej (settled status), co jest odpowiednikiem stałej rezydentury (permanent residency).

 

 

 

Pre-settled status – zostaną nim objęci ci imigranci z UE i ich rodziny, którzy nie będą mogły poświadczyć pięcioletniego pobytu na Wyspach 31 grudnia 2020 roku. Będą jednak musieli aplikować o tzw. pre-settled status, aby mogli być następnie uprawnieni do uzyskania statusu osoby osiedlonej (settled status).

 

Obydwa statusy są dostępne także dla rodzin imigrantów z UE, włączając tych członków rodzin, którzy dołączą do imigrantów z UE w Wielkiej Brytanii przed końcem 2020 roku. Ponadto obejmie to także rodziny, które przyłączą się po tej dacie, jeśli dany imigrant z UE, do którego dołącza członek rodziny, stał się już rezydentem UK, a ich związek pokrewieństwa zaczął się przed tą datą. Oba statusy obejmują także przyszłe dzieci osób, które będą już miały settled status lub pre-settled status.

 

Osoba, która otrzyma status osoby osiedlonej – settled status – będzie mogła przebywać poza Wielką Brytanią przez całkowity okres pięciu kolejnych lat. Po tym, settled status wygaśnie lub będzie musiał zostać podtrzymany.

 

Ostateczny termin ustanowiony przez Home Office dla wszystkich tych aplikacji to 30 czerwca 2021 roku, sześć miesięcy po końcu tzw. implementation period – okresu wdrożeniowego.

 

Minister Spraw Wewnętrznych – Sajid Javid obiecał, że „obywatele UE oraz członkowie ich rodzin, nie będą musieli nic robić natychmiast”, gdyż ich prawa nie zmienią się do końca 2020 roku.

 

Niemniej jednak ci obywatele UE, którzy obecnie posiadają stałą rezydenturę lub pozwolenie na pobyt na czas nieokreślony (Indefinite Leave to Remain – ILR) są w nieco lepszym położeniu. Nadal będą zobligowani do przejścia przez procedury administracyjne, jednak będą zwolnieni z opłaty za wymianę ich obecnej stałej rezydentury lub ILR na settled status.

 

Obywatele UE, którzy będą mieszkać w Wielkiej Brytanii przez pięć lat do 31 grudnia 2020 roku, także są w nieco lepszej sytuacji. Automatycznie unikną biurokracji związanej z aplikowaniem dwa razy – raz o pre-settled status a później o settled status.

Polacy dzielą się swoją historią w UK i mówią o tym, co myślą o powrocie do Polski po Brexicie

 

Teksty tygodnia

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie