Część mieszkańców UK otrzyma TRZY dawki szczepionki przeciwko Covid-19

Brytyjskie władze zapowiedziały, że trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymają najbardziej narażeni i najstarsi Brytyjczycy. Pierwsze szczepienia w tej grupie mają się zacząć od września 2021 roku.

W tej sprawie wypowiedział się Nadhim Zahawi, który w rządzie Borisa Johnsona zajmuje się nadzorem nad programem szczepień. Brytyjski wiceminister zdrowia na łamach "The Daily Telegraph" zapowiedział podanie trzeciej, wzmacniającej odporność szczepionki osobom powyżej 70. roku życia oraz osobom zatrudnionym "na pierwszej linii frontu" walki z koronawirusem, a więc pracowniom ochrony zdrowia i pracownikom służb socjalnych. To także sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnymi, kolejnymi mutacjami Covid-19. "Niezależnie od wirusa, będziemy gotowi" – mówił Zahawi.

- Advertisement -

Kto w UK otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19?

Poza tym wiceminister Zahawi przedstawił plany dalszego rozwoju programu szczepień w Wielkiej Brytanii. Do końca lipca wszyscy dorośli mieszkający w UK powinni otrzymać pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek stanęło na przeszkodzie w osiągnięciu tego wynilu. W tej chwili około 30 milionów zostało zaszczepionych pierwszą dawką – jest to ponad połowa pełnoletnich osób w UK. Z tej liczby koło pięciu procent otrzymało również drugą dawkę szczepionki.

Kwiecień w UK został ogłoszony "miesiącem drugiej dawki", jak deklaruje wiceminister Zahawi. Wiadomo już, że na brytyjskim rynku będzie dostępna kolejna szczepionka (wyprodukowana przez amerykańską firmę Moderna) i w ramach programu szczepień rząd skupi się na podaniu drugiej dawki wszystkim tym, którzy otrzymali pierwszą, aby zmieścić się w 12-tygodniowym limicie czasowym. Dodajmy, że do jesieni 2021 w UK ma być dostępnym aż osiem różnych szczepionek.

"Wspaniała wiadomość, że ponad 30 milionów osób otrzymało swoją pierwszą dawkę. Musimy utrzymać to tempo. Proszę dopilnujcie, że przyjmiecie drugą dawkę, kiedy zostaniecie do tego wezwani" – komentował w mediach społecznościowych premier Boris Johnson.

Wiceminister zdrowia Nadhim Zahawi zdradza kolejne szczegóły programu szczepień

Jak czytamy na łamach "Guardiana" w kwietniu można spodziewać się niedoboru szczepionek w UK. Będzie on spowodowany zatorem w przesyłce 5 milionów szczepionek AstraZeneca z Indii i koniecznością ponownego przetestowania 1,7 miliona dawek tego preparatu. Dzięki pojawieniu się szczepionek Moderny możliwe będzie "załatanie" tej dziury. Oficjalnie nie podano w jakiej ilości zostaną one zamówione, ale mówi się o kilku setkach tysięcy, prawdopodobnie o pół milionie dawek.

Zapowiedziano również otwarcie specjalnych centrów szczepień samochodowych w stylu "drive thru", co ma zachęcić do szczepień szczególnie osoby młodsze i te sceptycznie nastawione. 

Na zakończenie podejamy kilka "twardych" liczb – w UK pierwszą dawkę szczepionki otrzymało dokładnie 30 151 287 osób, co stanowi 57,2 proc. dorosłej populacji kraju. Obiema dawkami zaszczepiono 3 527 481, osób czyli 6,7 proc. dorosłych. Znacząco maleje liczba zakażeń i zgonów. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 3862 zakażenia. To najmniej od najmniej od 17 września 2020 roku i o prawie 1,5 tys. mniej niż w zeszłym tygodniu. Z powodu zakażenia koronawirusem w tym czasie zmarło jedynie 19 osób.

 

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Opłata za nieodwołaną wizytę u lekarza – 100 Euro!

Choć nie ma jednolitej podstawy prawnej, coraz więcej placówek wprowadza opłatę za wizytę, na której pacjent się nie pojawił. Standardowo jest to 100 Euro.

Planujesz wakacje za granicą? To jedno ustawienie w telefonie może cię sporo kosztować

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wiele osób planuje urlop za granicą. Przed wyjazdem warto upewnić się, że zabraliśmy wszystkie niezbędne rzeczy – paszporty, ładowarki i inne drobiazgi. Jednak wiele osób zapomina o jednej istotnej zmianie w ustawieniach telefonu, która – jak się okazuje – może ich sporo kosztować.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Przeczytaj także