Dieta w podróży. Jakich produktów powinniśmy unikać?

Wybierasz się na krótki wakacyjny wypad, ale obawiasz się, że negatywnie odbije się on na Twojej diecie? Ekspert radzi, jak zachować zasady zdrowego żywienia podczas podróży.

Lato i związane z nim urlopy sprzyjają podróżom – niekoniecznie tym zagranicznym, ale także drobniejszym wycieczkom do niedalekich miejsc, które od dawna chcieliśmy zobaczyć, ale ciągle brakowało nam czasu. Wypad z rodziną i przyjaciółmi na plażę lub na piknik na łonie natury, to jedna z tych podstawowych przyjemności, jaka kojarzy się z wakacjami. Niestety, podczas wycieczek bardzo prosto jest pójść na łatwiznę i żywić się tym, co nie wymaga wysiłku i jest pod ręką. Często podczas samochodowych wojaży folgujemy sobie, zatrzymując się w przydrożnych fastfoodach czy kupując w napotykanych marketach coś gotowego do zjedzenia.

fot. pixabay

Choć są to proste rozwiązania, to jednak dobrze wiemy, że wcale nie są one zdrowe i mogą zrujnować nasze dotychczasowe starania w kierunku utrzymania zdrowej diety i prawidłowej sylwetki. Jak zatem przygotować się do wakacyjnej wycieczki pod względem żywieniowym?

Pytanie to zadaliśmy naszemu ekspertowi ds. zbilansowanej diety, Tomaszowi Saganowi z My Fit Food, polskiej restauracji z Londynu, który podzielił się z nami następującą radą:

„Podczas podróży należy pamiętać o dwóch podstawowych sprawach. Po pierwsze, jeśli nie chcemy zrujnować dotychczasowych wysiłków dietetycznych, przygotujmy sobie wcześniej jedzenie na drogę – w ten sposób łatwiej nam będzie uniknąć pokus związanych z fastfoodami i wysoko przetworzonym jedzeniem dostępnym w każdym sklepie. Po drugie, przygotowując sobie jedzenie na podróż warto zachować dozę praktycyzmu, ponieważ niektóre produkty – choć zdrowe – nie są wskazane podczas podróżny, bo na przykład są moczopędne lub mogą powodować nieprzyjemności związane z trawieniem”.

Jakich produktów żywnościowych unikać w czasie podróży?

Czego zatem lepiej nie brać do wakacyjnego kosza z jedzeniem? Jak wyjaśnił ekspert z My Fit Food, można wskazać przynajmniej cztery najbardziej podstawowe kategorie produktów, których lepiej unikać, przygotowując sobie jedzenie na drogę. Są to przede wszystkim:

  1. produkty moczopędne – na przykład, czarna herbata, kawa, piwo, słodkie napoje gazowane, arbuz, żurawina, gruszki, truskawki, poziomki, ale także pomidory, chrzan, bakłażan czy seler
  2. produkty mogące wywoływać zaparcia – na przykład, tłuste produkty żywnościowe, takie jak chipsy, ale też czekolada, a także wszelka wysoko przetworzona żywność
  3. produkty mogące wywoływać wzdęcia – słodycze, ale też brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, fasola, produkty zbożowe, produkty mleczne, a także jabłka, śliwki, gruszki, alkohol, napoje gazowane
  4. produkty mające właściwości przeczyszczające (powodujące biegunki, nudności) – na przykład, produkty pełnoziarniste, ale też jabłka, śliwki, gruszki, brzoskwinie, kawa, niedogotowane jajka, przetwory mleczne, napoje gazowane, mocno przyprawione produkty.
fot. pixabay

Wszystkie powyższe kategorie produktów mają tę wadę, że mogą skutecznie utrudnić i wydłużyć naszą podróż, dodatkowo mocno psując humor nam i wszystkim towarzyszom podróży. Produkty moczopędne spowodują konieczność częstego zatrzymywania się podczas jazdy samochodem. Z kolei produkty sprzyjające problemom trawiennym, oprócz wymuszania częstych i niespodziewanych przystanków, mogą spowodować również ogólnie złe samopoczucie fizyczne, którego nie zdążymy odbudować aż do samego końca krótkiego wakacyjnego wypadu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego żywienia oraz wspomóc się profesjonalnym kalkulatorem kalorii, a także pomysłami specjalistów na konkretne zestawy diet, to wszelkie tego typu pomoce znajdziesz na stronie londyńskiej restauracji My Fit Food, specjalizującej się w zdrowej diecie i dostarczającej odpowiednio dobrane zestawy posiłków pod wskazany adres na terenie Londynu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

HMRC ostrzega przed zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych

HMRC ostrzega podatników, aby złożyli swoje zeznania podatkowe Self Assessment przed zbliżającym się terminem.

Drożyzna w UK w 2025 – wyższe ceny efektem podwyżek podatków i płac?

Ponad połowa firm w UK planuje podnieść ceny w...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zagadkowa śmierć bezdomnego Polaka – nieoczekiwany zwrot w sprawie!

W czerwcu 2024 w Bunschoten znalezionego ciężko pobitego bezdomnego Polaka. Wkrótce zmarł. Śledztwo pozostało bez odpowiedzi. Nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot!

PILNE: Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na obecnym poziomie

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Komitet Polityki Monetarnej podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Przynajmniej do lutego przyszłego roku będą one wynosić 4,75%.

Wielu emerytów może nie dostać Winter Fuel Payment do świąt

Wielu emerytów może nie otrzymać Winter Fuel Payment przed końcem roku. DWP zmaga się z liczbą zaległych wniosków o Pension Credit.

Jest decyzja Ofwat – o ile wzrosną rachunki za wodę w Anglii i Walii od 2025?

W ciągu pięciu lat rachunki wzrosną średnio o 157 GBP, a rocznie - o 31 GBP. W 2030 roku średnio mają znaleźć się na poziomie 597 GBP. Generalnie, wzrost sięgnie 36% i będzie miał miejsce od kwietnia 2025.

Geert Wilders grozi z wycofaniem się PVV z rządzącej koalicji

Geert Wilders grozi wycofaniem się z koalicji rządzącej w Holandii. Lider PVV zapowiedział, że nie zaakceptuje dalszych kompromisów w zakresie polityki migracyjnej.

Godna emerytura w Irlandii. Czy także dla Polaków?

Ile powinna wynosić roczna emerytura w Irlandii, by żyć skromnie? Ile by wieść wygodne życie? Czy aktualne wyliczenia specjalistów  mają przełożenie na rzeczywistość?