Dlaczego Polacy decydują się na powrót z Polski do UK?

W wyniku Brexitu, pandemii, kryzysu kosztów życia oraz wojny na Ukrainie losy wielu emigrantów z Polski mocno się skomplikowały. Po tym, jak UK otworzyło swoje granice dla pracowników z Polski, sprawa wydawała się jasna, teraz jest jednak inaczej.

„Przedtem” na Wyspie zarobki były lepsze, a jeśli miałeś trochę szczęścia, to przy odpowiednim nakładzie pracy dało się w Wielkiej Brytanii całkiem nieźle urządzić. „Teraz” jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W ten (na ogół!) dość czarno-biały podział wdarło się wiele odcieni szarości. Część Polaków została. Część Polaków pod wpływem tych dość dramatycznych wydarzeń opuściło UK, wróciło do Polski, lub ruszyło na dalszą emigrcję. W ojczyźnie udało im się odnaleźć na nowo, choć nierzadko nie było to niełatwe. Jednak niektórzy z „wracających” nie potrafili ułożyć sobie życia w Polsce, czego efektem była kolejna fala reemigracji na Wyspy.

Dlaczego Polacy reemigrują do UK?

Czym jednak Polacy wracający do UK, do Anglii, na Wyspy, podejmujący na nowo emigrancki los się kierują? Wypada zapytać ich samych!

Temat ten został poruszony na jednej z polonijnych grup na Facebook`u. Pewien użytkownik poprosił, by osoby, które wróciły do Polski z UK, ale potem zdecydowały się na reemigrację, podzieliły się swoimi motywami. Oto co napisał ów facebookowicz, pragnący zachować anonimowość:

„Cześć wszystkim. Myślę o powrocie do Anglii, wiem, że dużo osób już to zrobiło i moje pytanie, czym się kierowaliście? (u mnie, status, praca, mieszkanie, wszystko jest ogarnięte na ewentualny powrót). Dzięki za wszystkie konstruktywne odpowiedzi”.

Warto zwrócić uwagę, że autor tematu nie będzie ruszał od zera w UK. Wraca do pracy, którą wykonywał wcześniej i zapewne nie będzie musiał zaczynać od minimalnej płacy i od przysłowiowego zmywaka. Na co jednak zwrócono mu uwagę? – My wróciliśmy do UK ze względu na szkołę. W Polsce nic się nie zmieniło w edukacji od 30 lat – pisze Anna i wtóruje jej Justyna, która dodaje „ba, jest sto razy gorzej i my też wracamy z tego powodu”.

Inni uczestnicy zwracali uwagę na to, że choć pod względem finansowym w Polsce się poprawiło, to jednak w UK dalej szanse na większe zarobki są po prostu większe, a i potencjał do rozwoju kariery zawodowej również prezentuje się lepiej. Ostatnią rzeczą, na którą zwrócono uwagę była tzw. polska mentalność.

Pieniądze, edukacja, mentalność…

W tym temacie warto jeszcze przytoczyć dwie wypowiedzi naszych rodaków:

– Moim zdaniem nadzorca, który kieruje szaleństwem na stronę UK, jest przede wszystkim mentalność ludzi. Mam już pierwsze zderzenie z rzeczywistością polską za sobą. Praca – cwaniaczki na stanowiskach kierowniczych, które tak naprawdę spełniają swoje ukryte ambicje, aby zapewnić twoją najwyższą jakość nad podwładnymi. Co z tego, że masz papier i tylko zaczynasz w tym systemie. Możesz być profesorem i tak jesteś zgnojony. Możliwości rozwoju w UK są znacznie większe niż w Polsce – dodaje Szymon.

– Moje kilka lat temu spędziliśmy w PL 3 m-ce. Rodzina była przez 5 dni, potem każdy wrócił do swoich obowiązków i przez pozostały czas się nie odezwał, nie mówiąc o pomocy. Ciągła krytyka i kretyńskie rady. Perspektywy na prace były, ale zarobki marne i z samych rozmów z „szefem” można szybko wywnioskować ze „przepraszam, ale nie” – uzupełnia Grzegorz.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia pracowników sektora budowlanego

Prawie 50 000 pracowników sektora budowlanego zatrudnionych w Irlandii może liczyć na podwyżki. Ich minimalne wynagrodzenie wzrośnie w ciągu dwóch lat w sumie o 6,6%.

PILNE: Przed ambasadą USA w Londynie znaleziono podejrzaną paczkę

Funkcjonariusze Metropolitan Police interweniowali w związku ze znalezieniem podejrzanej paczki przed budynkiem ambasady USA w Londynie.

Mieszkańcy 18 kodów pocztowych w UK mogą liczyć na Cold Weather Payments

W związku z opadami śniegu w Wielkiej Brytanii uruchomione zostały płatności z tytułu Cold Weather Payments. Środki należą się osobom mieszkającym na terenie wyznaczanym przez 18 różnych kodów pocztowych w Kumbrii, Northumberland i Scottish Borders.

Praca sezonowa w Niemczech – w jakich warunkach pracują imigranci przyjeżdżający „na szparagi”?

W jakich warunkach muszą pracować imigranci, którzy przyjeżdżają "na szparagi" do Niemiec? Odsłaniamy kulisy pracy sezonowej w kraju zachodnich sąsiadów Polski.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...