Dlaczego Polacy decydują się na powrót z Polski do UK?

W wyniku Brexitu, pandemii, kryzysu kosztów życia oraz wojny na Ukrainie losy wielu emigrantów z Polski mocno się skomplikowały. Po tym, jak UK otworzyło swoje granice dla pracowników z Polski, sprawa wydawała się jasna, teraz jest jednak inaczej.

„Przedtem” na Wyspie zarobki były lepsze, a jeśli miałeś trochę szczęścia, to przy odpowiednim nakładzie pracy dało się w Wielkiej Brytanii całkiem nieźle urządzić. „Teraz” jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W ten (na ogół!) dość czarno-biały podział wdarło się wiele odcieni szarości. Część Polaków została. Część Polaków pod wpływem tych dość dramatycznych wydarzeń opuściło UK, wróciło do Polski, lub ruszyło na dalszą emigrcję. W ojczyźnie udało im się odnaleźć na nowo, choć nierzadko nie było to niełatwe. Jednak niektórzy z „wracających” nie potrafili ułożyć sobie życia w Polsce, czego efektem była kolejna fala reemigracji na Wyspy.

Dlaczego Polacy reemigrują do UK?

Czym jednak Polacy wracający do UK, do Anglii, na Wyspy, podejmujący na nowo emigrancki los się kierują? Wypada zapytać ich samych!

Temat ten został poruszony na jednej z polonijnych grup na Facebook`u. Pewien użytkownik poprosił, by osoby, które wróciły do Polski z UK, ale potem zdecydowały się na reemigrację, podzieliły się swoimi motywami. Oto co napisał ów facebookowicz, pragnący zachować anonimowość:

„Cześć wszystkim. Myślę o powrocie do Anglii, wiem, że dużo osób już to zrobiło i moje pytanie, czym się kierowaliście? (u mnie, status, praca, mieszkanie, wszystko jest ogarnięte na ewentualny powrót). Dzięki za wszystkie konstruktywne odpowiedzi”.

Warto zwrócić uwagę, że autor tematu nie będzie ruszał od zera w UK. Wraca do pracy, którą wykonywał wcześniej i zapewne nie będzie musiał zaczynać od minimalnej płacy i od przysłowiowego zmywaka. Na co jednak zwrócono mu uwagę? – My wróciliśmy do UK ze względu na szkołę. W Polsce nic się nie zmieniło w edukacji od 30 lat – pisze Anna i wtóruje jej Justyna, która dodaje „ba, jest sto razy gorzej i my też wracamy z tego powodu”.

Inni uczestnicy zwracali uwagę na to, że choć pod względem finansowym w Polsce się poprawiło, to jednak w UK dalej szanse na większe zarobki są po prostu większe, a i potencjał do rozwoju kariery zawodowej również prezentuje się lepiej. Ostatnią rzeczą, na którą zwrócono uwagę była tzw. polska mentalność.

Pieniądze, edukacja, mentalność…

W tym temacie warto jeszcze przytoczyć dwie wypowiedzi naszych rodaków:

– Moim zdaniem nadzorca, który kieruje szaleństwem na stronę UK, jest przede wszystkim mentalność ludzi. Mam już pierwsze zderzenie z rzeczywistością polską za sobą. Praca – cwaniaczki na stanowiskach kierowniczych, które tak naprawdę spełniają swoje ukryte ambicje, aby zapewnić twoją najwyższą jakość nad podwładnymi. Co z tego, że masz papier i tylko zaczynasz w tym systemie. Możesz być profesorem i tak jesteś zgnojony. Możliwości rozwoju w UK są znacznie większe niż w Polsce – dodaje Szymon.

– Moje kilka lat temu spędziliśmy w PL 3 m-ce. Rodzina była przez 5 dni, potem każdy wrócił do swoich obowiązków i przez pozostały czas się nie odezwał, nie mówiąc o pomocy. Ciągła krytyka i kretyńskie rady. Perspektywy na prace były, ale zarobki marne i z samych rozmów z „szefem” można szybko wywnioskować ze „przepraszam, ale nie” – uzupełnia Grzegorz.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?