Duża zmiana w podróżowaniu dla Brytyjczyków udających się do USA, a wkrótce też do UE

Od czwartku koszt elektronicznego systemu autoryzacji podróży (Electronic System for Travel Authorisation – ESTA) wzrósł z 14 dolarów (11 funtów) do 21 dolarów (17 funtów), co oznacza wyższe koszty podróży dla np. Brytyjczyków udających się do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Podobny program związany z dodatkowymi opłatami ma niebawem wejść dla Brytyjczyków wybierających się do krajów Unii Europejskiej.

Podróże do Stanów Zjednoczonych dla osób korzystających z Programu Ruchu Bezwizowego, czyli np. tych, którzy posiadają brytyjskie paszporty, są droższe o 50 proc. od czwartku. Jest to związane ze wzrostem kosztu systemu autoryzacji podróży – Electronic System for Travel Authorisation (ESTA).

- Advertisement -

Droższe podróże do USA

ESTA to wizy, z których korzysta większość Brytyjczyków, aby dostać się do Stanów Zjednoczonych. Dokument ten umożliwia podróżnym z 40 krajów uczestniczących w programie ruchu bezwizowego wjazd do USA na pobyt do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. ESTA ma ważność przez dwa lata.

Dane z US Customs pokazują, że liczba wniosków o zezwolenie ESTA spadła do zaledwie 1,2 miliona w zeszłym roku z 6,3 miliona w 2020 roku i 15,1 miliona w okresie przed pandemią w 2019 roku.

 

Droższe podróże do UE dla Brytyjczyków

Podobny program ma niebawem wejść w życie dla Brytyjczyków wybierających się do krajów UE. Podróżni z Wielkiej Brytanii będą musieli uiścić opłatę za ETIAS (European Travel Information and Authorisation System). Nowa aplikacja to elektroniczne zezwolenie na podróż, które zostało wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony granic strefy Schengen, ma rozpocząć się pod koniec 2022 roku.

Oczekuje się, że nowe zniesienie wiz będzie ważne przez trzy lata i umożliwi nieograniczone podróże do UE. Brytyjczycy podróżujący z UK do krajów Unii Europejskiej będą musieli wypełnić krótki formularz wniosku online ETIAS i nie powinno to zająć więcej niż 10 minut.

Teksty tygodnia

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Disabled Students Allowance. Możesz dostać nawet 28 tysięcy funtów zasiłku.

Niektórzy studenci mogą otrzymać nawet 27 783 funty wsparcia na cele edukacyjne. Disabled Students Allowance (DSA) to zasiłek przeznaczony dla osób z określonymi niepełnosprawnościami lub schorzeniami, który ma pomóc w pokryciu kosztów związanych z nauką. Świadczenie to nie podlega spłacie i można je łączyć z innymi formami wsparcia finansowego dla studentów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie