Fala „hate crimes” w Londynie – Polacy wśród najbardziej poszkodowanych

Według wszystkich dostępnych statystyk w brytyjskiej stolicy dochodzi do coraz większej ilości przestępstw popełnianych na tle rasowym i narodowościowym. Wszystkiemu winny jest "toksyczny język", który był stosowany podczas brexitowej kampanii.

Policyjne statystyki wskazują, że wszystkie formy "hate crimes" w minionym roku mocno poszły w górę. Przestępstwa, których źródłem są uprzedzenia i brak tolerancji wobec osób o innym kolorze skóry, narodowości, orientacji seksualnej, religii, a nawet wobec ludzi niepełnosprawnych, stają się coraz poważniejszym problemem na Wyspach. Niech przemówią liczby.

- Advertisement -

Anglia i Walia zaostrzą przepisy dotyczące jazdy po alkoholu? Niebezpieczne może być nawet napicie się shandy…

W badaniach w okresie 2015-16 Metropolitan Police odnotowało 251 przypadków przestępstw z nienawiści skierowanych do ludzi niepełnosprawnych. W 2016-17 było ich już 794 (!!!) – to wzrost na poziomie 216 procent! Z kolei rasistowskie zachowania poszły w górę z 14004 do 16618 (prawie 20%) i policja nie ukrywa, że ostry język polityków nawołujących do Brexitu, którzy w sposób pełen nienawiści wypowiadali się o imigrantach, aby zrealizować swoje cele, odegrał tu kluczową rolę. Niejako w cieniu tego wszystkiego zanotowano również wzrost incydentów o charakterze homofobicznym. Tu cyfry wyglądają następująco – 12% więcej, z 1,816 do 2,033. Też więc nie jest dobrze.

"Jeśli te wyliczenia odpowiadają prawdzie to jesteśmy głęboko zaniepokojeni" – komentowała Kerry Moscogiuri z Amnesty International. "Sytuacja ta odpowiada niejako naszym obawom odnośnie politycznej kampanii, która miała miejsce latem zeszłego roku i pokazała, że jest zezwolenie na język nienawiści, którego nie słyszeliśmy w Zjednoczonym Królestwie od dekad."

Polacy są kozłem ofiarnym nagonki antyimigracyjnej! Prawdziwym problemem w UK są imigranci spoza UE…

Jeszcze mocniej o brexitowcach wypowiadał się Mike Ainsworth, szef Stop Hate UK. "To język, a nie sam rezultat kampanii sprawił, że ludzie przestali widzieć coś złego w obrażaniu innych osób o innej narodowości lub kolorze skóry."

Ainsworth zwraca jeszcze uwagę na inną kwestię – ofiary "hate crimes" często po prostu nie zgłaszają się na policję bagatelizując sprawę. Według niego rzecz najmocniej dotyczy osób niepełnosprawnych. Zgodnie z jego wyliczeniami tylko 3 procent tego typu przestępstw trafia do policyjnych kartotek.

Niestety, pośród ofiar przestępstw tak skrupulatnie wyliczonych w policyjnych statystykach są bardzo często Polacy. Nierzadko kończy się tylko na ordynarnej pyskówce, jak miało to miejsce w zeszły weekend, a niekiedy kończy się naprawdę tragicznie – jak pokazuje tragiczna śmierć Arkadiusza Jóźwika.

Teksty tygodnia

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Przeczytaj także