Fluor będzie dodawany do wody pitnej w UK. Powód? Ograniczenie próchnicy u dzieci w Wielkiej Brytanii [AKTUALIZACJA]

Fot: Pxhere

Brytyjscy lekarze rekomendują dodawanie fluoru do wody pitnej w całym kraju. Dzięki temu walka z próchnicą zębów u dzieci ma być znacznie skuteczniejsza. Szacuje się, że obecność tego minerału w wodzie zmniejszy ubytki wśród najbiedniejszych dzieci nawet o 28 procent. 

- Advertisement -

Chris Whitty, naczelny lekarz w Anglii i inni medycy pełniący funkcję w Chief Medical Officer w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej wspólnie popierają pomysł dodawania fluoru do wody pitnej na terenie Wielkiej Brytanii. Według szacunków Public Health England taki ruch sprawi, że występowanie próchnicy wśród dzieci zmniejszyłaby się o 17 procent ogólnie, a wśród dzieci z najbiedniejszych rodzin – prawie o jedną trzecią, a konkretnie o 28 procent. Jednocześnie lekarze zapewniają, że zwiększona obecność fluoru w wodzie, która znajduje się w naszych kranach, nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców UK pod żadnym względem. Nie ma żadnych dowodów na to, że zjonizowana forma fluoru powoduje raka, a wszelkie sugestie tego typu są "przesadzone i nieudowodnione".

Naczelni lekarze Wielkiej Brytanii rekomendują dodawanie fluoru do wody pitnej

"Niewątpliwie istnieje problem z próchnicą zębów w Wielkiej Brytanii" – czytamy w raporcie przygotowanym przez naczelnych lekarzy. "Fluoryzacja wody może zmniejszyć ten problem, który występuje powszechnie w naszym kraju. Istnieją mocne dowody naukowe na to, że fluoryzacja wody jest skutecznym działaniem podejmowanym w zakresie zdrowia publicznego w celu zmniejszenia częstości występowania próchnicy (…) w Wielkiej Brytanii. Powinna być ona postrzegana jako strategia uzupełniająca, a nie substytut innych skutecznych metod zwiększania użycia fluoru".

Fluor w odpowiednich ilościach jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju kości i zębów. Z kolei próchnica zębów jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci w wieku od 5 do 9 lat. W roku 2019 23,4% pięciolatków w Anglii i 26,5% dzieci w wieku od czterech do pięciu lat w Szkocji doznało uszkodzenia zębów.

Jest to działanie pełni bezpiecznie i pomoże w walce z próchnicą wśród dzieci

Ustawa o zdrowiu, która zostanie przedłożona parlamentarzystom, da ministrowi zdrowia Sajidowi Javidowi prawo do zlecania fluoryzacji w całym kraju. Jednak nie oczekuje się szybkiego ruchu w kierunku centralizacji tych rekomendacji. Decyzję w sprawie dodania fluoru do wody pitnej zostanie pozostawiona w gestii lokalnych władz, które zadecydują o tym czy dodać ten minerał do lokalnych źródeł wody, czy też tego nie robić. 

Jak podaje "Guardian" w Anglii około 5,8 miliona ludzi już pije wodę z fluorem, ponieważ występuje on po części całkiem naturalnie. Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (BDA) z zadowoleniem przyjęło oświadczenie czterech naczelnych lekarzy w Wielkiej Brytanii.

Do lokalnych władz będzie należeć ostateczna decyzja w tej kwestii

"Korzyści płynące z używania fluoru są czymś, o czym wiemy od ponad 60 lat. Dodawanie fluoru do produktów do higieny jamy ustnej jest tak powszechne, że trudno znaleźć jakiś produkt pozbawiony tego pierwiastka" – komentowała na łamach portalu "Dentistry", doktor Claire Dewshi. "Fluor w stężeniu 1 ppm to bezpieczny i skuteczny sposób zapobiegania próchnicy. Cieszę się, że przyszłe pokolenia będą mniej narażone na ból i powikłania związane z próchnicą zębów po tym ogólnokrajowym wprowadzeniu rekomendacji naczelnych lekarzy w Wielkiej Brytanii".

"Kto wie, może pewnego dnia zachorowalność na próchnicę będzie tak niska, że dentyści w całym kraju zostaną zwolnieni?" – podsumowywała pół żartem, pół serio doktor Dewshi.

 

Teksty tygodnia

Amazon stworzy tysiące nowych miejsc pracy w UK! Gdzie i kiedy powstaną nowe centra?

Amazon ogłosił plany rozszerzenia swojej działalności w Wielkiej Brytanii, zapowiadając utworzenie tysięcy nowych miejsc pracy. Technologiczny gigant zamierza zainwestować aż 40 miliardów funtów w ciągu najbliższych trzech lat.

Irlandzki Cork na nowych torach. Rusza druga faza kolejowej rewolucji

W centrum inwestycji znajduje się nowa 18-kilometrowa linia kolejowa, łącząca Ballincollig na zachodzie z Mahon Point na wschodzie Cork.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Zasiłek nie wystarcza nawet na jedzenie?

Wybrać posiłek dla siebie, czy dla dziecka? Kupić jedzenie, czy opłacić rachunki? To są codzienne decyzje, jakie podejmować muszą miliony najbiedniejszych w Niemczech

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Przeczytaj także