Francja chce nielegalnych imigrantów wysłać promami do Wielkiej Brytanii. Bez porozumienia z UE

Nielegalni imigranci żyjący do tej pory w obozowisku zwanym „dżunglą”, po jego likwidacji zostaną przewiezieni do Wielkiej Brytanii, ostrzegł burmistrz francuskiego Teteghem, Franck Dhersin.

Francja chce pozbyć się – tak szybko, jak to tylko możliwe – nielegalnych imigrantów, którzy rozbili obozowisko w Calais czekając na przedostanie się do Wielkiej Brytanii. Władze miasta zdecydowały o likwidacji „dżungli” i odesłaniu koczujących tam ludzi promami na Wyspy. Cała akcja – jak zagroził Franck Dhersin, burmistrz Teteghem – ma się odbyć w ciągu najbliższych godzin. Decyzja ta byłaby równoznaczna z zerwaniem porozumienia z Touquet zawartego w 2003 roku i przeniesieniem kontroli granicznych do UK.

- Advertisement -

Wielka Brytania jest bezsilna wobec nielegalnych imigrantów. „Nie mają dokąd pójść”

reff

Francja zamierza wynająć promy DFDS, by rozpocząć masowy exodus jak najszybciej, bez porozumienia z Unią Europejską. Dhersin, burmistrz 7-tysięcznego miasta Teteghem znany jest ze swojej konsekwencji nawet w przypadku bardzo kontrowersyjnych decyzji. W ubiegłym roku zamknął on obozowisko imigrantów w Dunkierce, gdzie dochodziło nawet do strzelaniny między rywalizującymi między sobą gangami przemytników.

W Calais imigranci zaatakowali szkolną wycieczkę ze Szkocji

Jak powiedział Dhersin „Sunday Express”: „Wszyscy wierzymy w to, że Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Unii Europejskiej z powodu wzrostu nacjonalizmu, nie tylko na Wyspach, ale również w pozostałych krajach europejskich. Wtedy też porozumienie z Touquet, które obowiązuje obecnie i za sprawą którego kontrola brytyjska kontrola graniczna umieszczona jest we Francji, upadnie. Granice przeniosą się do Dover wraz z imigrantami, którzy przedostają się do Calais i do innych francuskich portów w północnej Francji. Zostaną oni wtedy odesłani promami do Dover. Tak się właśnie stanie”.

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Przeczytaj także