Francja zamierza zlikwidować publiczne wi-fi w obawie przed terrorystami

Francja zamierza zablokować publiczne wi-fi i uniemożliwić użytkownikom internetu anonimowe przeglądanie sieci. Wszystko to jest częścią antyterrorystycznych działań po listopadowych zamachach w Paryżu.

Kontrowersyjne plany wyciekły do mediów (opisał je „Le Monde”) i wzbudziły we Francji spore zaniepokojenie. Czy walka z terrorem może uzasadniać wszechobecną inwigilację każdego obywatela? To, co planują władze Francji dziwnie przypomina ograniczenia, wprowadzane dotąd jedynie w Chinach i innych krajach niebyt przejmujących się prawami człowieka.

Ujawniony przez dziennikarzy dokument zakłada likwidację publicznych, darmowych sieci wi-fi, które pomagają ukryć informacje o podłączonym urządzeniu oraz jego użytkowniku. Wszystko to wprawdzie planuje się na 3 miesiące stanu wyjątkowego, ale trudno powiedzieć czy nie zostanie wydłużony a czas nieokreślony.

Francuskie władze planuję również uniemożliwić instalowanie oprogramowania, które pozwala użytkownikowi na anonimowość dzięki ukrywaniu adresu IP urządzenia oraz jego geolokalizacji . Chodzi głównie o przeglądarki takie jak Tor, ale ograniczenia, jeśli wejdą w życie, dotkną pewnie również osób korzystających narzędzi jak ZenMate.

Argumentem władz  jest fakt, że anonimowość służy terrorystom i cyberprzestępcom. Nowe zasady uderzą też jednak w innych, choćby dziennikarzy, którzy często korzystali z takich technik do komunikowania się ze swymi źródłami informacji.

Stan wyjątkowy już daje władzom ogromne uprawnienia. Mogą skasować stronę internetową bez uzasadnienia, jeśli tyko zostanie uznana za niosąca zagrożenie; mogą przeszukiwać mieszkania bez nakazu sądu; nielegalne są wszelkie demonstracje i strajki.

Teksty tygodnia

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Przeczytaj także