Na kanale La Manche starcie między brytyjskimi i francuskimi rybakami. Łodzie wzajemnie się taranują

Fot: YouTube

Trwa prawdziwa wojna pomiędzy brytyjskimi i francuskimi rybakami. Na wodach kanału La Manche łodzie wzajemnie się taranują, dochodzi już do starć z użyciem kamieni i środków pirotechnicznych.

- Advertisement -

Co jest powodem tego przybierającego na sile konfliktu? Pewien gatunek małża, a konkretnie przegrzebek wielki (Pecten maximus), prawdziwy przysmak kulinarny, który dla wielu krajów (między innymi Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Irlandii) ma duże znaczenie ekonomiczne. Choć łodzie pod brytyjską banderą mają prawo łowić je na rzeczonym obszarze, to według Francuzów wyspiarze "w sposób bezmyślny uszczuplają populację przegrzebków".

Duże prawdopodobieństwo, że Brexit zostanie opóźniony. Unia i UK mogą nie zdążyć wypracować porozumienia

Napięcia na tym tle ciągle rosną, a zbliżający się Brexit wcale nie poprawia i tak trudnej sytuacji. Ostatnio w pobliżu Zatoki Sekwany doszło do prawdziwej bitwy. Brytyjczycy zostali zaatakowani przez Francuzów – ich łodzie zostały staranowane, a oni sami obrzucani kamieniami i racami. Na nagraniach, które później zostały opublikowane w mediach społecznościowych widać wyraźnie agresywne zachowania napastników, którzy nie szczędzą przekleństw. Ostatecznie Brytyjczycy się "wycofali".

Co jest powodem tego konfliktu? Otóż na rzeczonych wodach rybacy z UK mają prawo łowić skorupiaki przez cały rok. Z kolei Francuzi mogą to robić jedynie w sezonie, czyli między 1 października a 15 maja. Z ich perspektywy jest to niedopuszczalne i niesprawiedliwie, czemu dali wyraz podczas specjalnego protestu zorganizowanego 27 sierpnia pod hasłem "stop brytyjskiemu plądrowaniu". Brało w nim udział około 40 łodzi.

Koniec strajków w Ryanairze? Irlandzkie linie lotnicze podpisały przełomowy i pierwszy w historii kontrakt ze związkiem pilotów

Natomiast rybacy z UK nie ukrywają, że to co robią ich koledzy po fachu zza kanału to zwykłe piractwo. Jak donosi telewizji BBC pojawiła się propozycja dodatkowej ochrony, którą miałby zapewnić rząd. Brytyjskie National Federation of Fishermen’s Organisations wezwało do uspokojenia tej napiętej sytuacji i wezwało obie strony do negocjacji.

Z kolei szkockie White Fish Producers Association mocno potępiło działania Francuzów, co nie może dziwić w związku z tym, że jedna z najbardziej poszkodowanych jednostek pochodziła właśnie z Highlands.

Teksty tygodnia

Ministerstwo ostrzega przed podróżą do tych popularnych krajów

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenia przed podróżą do Hiszpanii, Turcji, Grecji i na Cypr.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Najlepiej płatne zawody w Niemczech. O jakie kwalifikacje warto się postarać?

Euronews Business przyjrzał się najwyższym wynagrodzeniem w Niemczech. Jakie są zatem najlepiej płatne zawody w tym kraju?

Przeczytaj także