Funt umacnia się przed Brexitem po pozytywnym raporcie z rynku pracy w UK. Co stanie się ze szterlingiem po wyjściu z UE?

Do Brexitu pozostało mniej niż 10 dni a kurs funta umacnia się przed 31 stycznia po opublikowaniu pozytywnych danych dotyczących zatrudnienia na Wyspach. Co jednak czeka brytyjską walutę po Brexicie?

W ubiegłym tygodniu ze względu na niepokoje związane z obniżką stóp procentowych przez Bank Anglii funt nie radził sobie najlepiej, co dało z kolei walucie euro szansę na wzrost wobec szterlinga. Ponadto ewentualny wzrost GBP hamowały mało optymistyczne dane ekonomiczne, jak np. słabe dane dotyczące sprzedaży detalicznej.

- Advertisement -

Przeczytaj też: Brytyjski rząd przedstawi „co chce osiągnąć” w przyszłych negocjacjach handlowych z UE

W tym tygodniu w poniedziałek opublikowano jednak pozytywny raport ONS na temat nadal wysokiego zatrudnienia na rynku brytyjskim oraz wzrostu płac, co przełożyło się także na umocnienie wartości brytyjskiej waluty i większego jej wzrostu na rynku od euro i dolara.

Ekonomiści podają, że funt ma olbrzymie wsparcie ze strony danych publikowanych przez ONS dotyczących zatrudnienia na rodzimym rynku. Zgodnie z obecnym raportem biura statystycznego zatrudnienie w Wielkiej Brytanii wzrosło o 208 000 w ciągu trzech miesięcy do grudnia ubiegłego roku (podczas gdy przewidywano wzrost jedynie na poziomie 110 000).

Kolejną pozytywną informacją ONS był wzrost wynagrodzeń. Średnie pensje na Wyspach wraz z bonusami wzrosły o 3,2 proc. (podczas gdy przewidywania były jedynie na poziomie 3,1 proc.). We wtorek wartość funta plasuje się już na poziomie 1,18 euro, 1,30 dolara oraz 4,99 złotego.

Co stanie się z funtem po Brexicie?

Z dniem 31 stycznia Wielka Brytania opuści Unię Europejską i wejdzie w trwający 11 miesięcy okres przejściowy, który zapewne zdominuje wpływ na kurs funta. Jak podają ekonomiści – wiele zależy od przebiegu negocjacji handlowych.

Sama data 31 stycznia nie będzie dla brytyjskiej waluty tak istotna, jak sposób opuszczenia Unii Europejskiej oraz charakter przyszłych relacji. Jeśli zatem Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty w sposób łagodny i uporządkowany, funt może się umocnić. Natomiast przy chaotycznym wyjściu z UE lub, co gorsza, gdy negocjacje zakończą się fiaskiem, będzie nas czekał twardy Brexit, który na funta wpłynie negatywnie.

 

 

 

Według przewidywań finansistów 31 stycznia, w dniu Brexitu funt pozostanie bez większych zmian, chyba że pojawią się inne znaczące czynniki, których rynek walutowy nie będzie mógł zignorować.  

Polecane: Premier zagroził zwolnieniami członkom gabinetu: Ministrowie mają czas do lutego, by przedstawić post-brexitowe plany

Teksty tygodnia

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie