Co łączy kanapkę z samochodem? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że jedynie fakt, iż kanapkę można zjeść podczas jazdy samochodem. Tymczasem naukowcy z University of Manchester dowiedli, iż produkcja kanapek jest porównywalnie szkodliwa dla środowiska jak właśnie jazda samochodem!
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Manchester i opublikowanych w branżowym magazynie „Sustainable Production and Consumption” są iście szokujące. Okazuje się bowiem, że produkcja kanapek – zarówno tych zapakowanych, jak i tych gotowych do wzięcia bez opakowania, jest niemal tak samo szkodliwa dla środowiska naturalnego co transport samochodowy.
Z danych British Sandwich Association (BSA) wynika, iż Brytyjczycy każdego roku spożywają blisko 11,5 mld kanapek. Z kolei, jak dowiedli naukowcy z Manchesteru, produkcja takiej ilości kanapek generuje 9.5 mln ton CO2 eq, które przedostają się do atmosfery. Są to ilości porównywalne do ilości CO2 produkowanych rocznie przez 8,6 mln samochodów! Najgroźniejsze dla środowiska są kanapki typu „all-day breakfast”, które zawierają jajka, bekon i kiełbasę. Wyprodukowanie jednej takiej kanapki generuje średnio 1,441g CO2 eq, czyli mniej więcej tyle, ile CO2 dostaje się do powietrza po przejechaniu samochodem odcinka drogi o długości 12 mil (ok. 20 km).
Co Wielka Brytania robi ze swoimi śmieciami? Wysyła do… Polski!
– Biorąc pod uwagę, że kanapki stanowią podstawę pożywienia Brytyjczyków, a także że mają duży udział w rynku żywności, to ważne jest, abyśmy zrozumieli wpływ ich produkcji na emisję gazów cieplarnianych – mówi profesor Adisa Azapagic z uniwersyteckiej School of Chemical Engineering and Analytical Sciences.
Na szkodliwość kanapek dla środowiska naturalnego wpływ ma szereg czynników. W tym wypadku naukowcy wzięli pod uwagę produkcję poszczególnych składników kanapek, generowane przy tym straty (np. wyrzucane resztki), proces pakowania kanapek, a także ich transport i przechowywanie w sklepowych lodówkach. Okazuje się, że najwięcej CO2 generuje produkcja rolnicza i przetwarzanie żywności – oba te procesy odpowiadają za 37 – 67 proc. produkcji dwutlenku węgla. Wytwarzanie opakowań generuje jedynie 8,5 proc. zanieczyszczeń w całej produkcji kanapek, a przechowywanie kanapek w sklepowych lodówkach – nawet 25 proc. CO2.