Ile kosztować będzie życie w Londynie po Brexicie?

Według badań przeprowadzonych w ramach Worldwide Cost of Living Survey koszty życia w stolicy Zjednoczonego Królestwa są obecnie najniższe od dwóch dekad!

To tylko z pozoru dobra informacja dla wszystkich mieszkających w Londynie – różnica ta wynika głównie z przewidywanego spadku wartości brytyjskiej waluty. Finalnie może okazać się, że londyńczycy zupełnie tej "obniżki" nie poczują, a wprost przeciwnie – wraz ze spadkiem funta w górę pójdzie inflacja, a wraz z nią ceny podstawowych dóbr konsumpcyjnych. Cała ta sytuacja wydaje się nieco paradoksalna, ale trzeba pamiętać o tym, że w ankiecie Worldwide Cost of Living idzie głównie o to, aby w skali globalnej porównać koszty życia w największych miastach świata.

- Advertisement -

Na Wyspach rosną ceny! Bank Anglii źle oszacował skutki Brexitu?

W notowaniach opracowywanych przez Economist's Intelligence Unit Londyn spadł z szóstego na 24. miejsce – to najniższa pozycja, jaką zajmował od 1997 roku. To duży spadek, bo aż o 18 miejsc, ale rekordzistą w tej dziedzinie jest miasto, które spadło o 25 miejsce, a jest nim Manchester (obecnie na 51. pozycji). Oznacza to, że Londyn jest o 17 procent "tańszy" od Paryża i życie w nim "kosztuje" tyle samo, co w Dublinie.

Warto dodać, że pojęcia "tańszy" i "kosztuje" używane są tu w stosunku do ceny 150 dóbr konsumpcyjnych porównywanych w 133 miastach na całym świecie. W tej "klasyfikacji" wygrywa Singapur, w którym na przykłade za butelkę taniego wina musimy zapłacić prawie 20 funtów (dokładnie £19.11 w przeliczeniu na $23.68), a za jego plecami na podium uplasował się Hong Kong i Zurych (odpowiednio $15.72 i $14.17).

Jak brytyjski funt zareagował na ogłoszenie przez Theresę May daty Brexitu?

Zasadniczo jest więc tanio, ale będzie już tylko drożej. Redaktor Worldwide Cost of Living 2017 Jon Copestake podkreśla, że ceny wrócą do swojego poprzedniego poziomu wraz z zakończeniem zamieszania wokół Brexitu, a następnie można spodziewać się ich wzrostu wraz z pojawieniem się ceł i skomplikowanym proces dostarczania produktów do kraju, który nie jest członkiem Wspólnoty.

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna decyzja Niemiec. Zawieszenie łączenia rodzin uderzy w tysiące imigrantów

Rząd Niemiec postanowił tymczasowo zawiesić łączenie rodzin dla niektórych imigrantów. Zagłosowała za tym zdecydowana większość posłów.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Hamulec czynszowy w Niemczech. Kto ma prawo do obniżki czynszu?

W Niemczech wprowadzono hamulec czynszowy, aby ustabilizować ceny najmu i chronić najemców przed zbyt dużymi podwyżkami.

Holenderskie stowarzyszenie pozywa Booking.com za manipulacje cenowe

Holenderskie stowarzyszenie ochrony konsumentów Consumentenbond złożyło pozew zbiorowy przeciwko Booking.com, jednej z najpopularniejszych platform do rezerwacji noclegów na świecie.

Przeczytaj także