artykuł sponsorowany
Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – jak rozliczyć podatek od kryptowalut w UK, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy w UK istnieje w ogóle taki obowiązek. W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie, jednocześnie skupiając się również na takich kwestiach jak: jakie transakcje należy raportować, jak rozliczyć zyski z kryptowalut i jak tego dokonać w najprostszy sposób. Artykuł ten kierowany jest w szczególności do Polaków mieszkających w UK i posiadających tam swoją rezydencję podatkową. Więcej wyjaśnień na temat tego, gdzie rozliczyć się z kryptowalut, jeśli mieszkasz i pracujesz w UK, znajdziesz pod tym artykułem: link.
Dodatkowo, na stronie HMRC znajdują szczegółowe informacje dotyczące konieczności rozliczenia kryptowalut uwzględniając przy tym różnorodne transakcje, w tym m.in. transakcję od sprzedaży, od której należałoby zapłacić podatek z zysków kapitałowych po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku (12,300 GBP). Jeśli zyski podatnika nie przekroczą tej kwoty w danym roku podatkowym, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od zysków kapitałowych.
Rozliczenie kryptowalut
Każda osoba dokonująca transakcji zakupu i sprzedaży, a także górnicy wydobywający kryptowaluty zobowiązana jest do dokonania rozliczenia podatkowego z tego tytułu. Istotne jest tutaj jednak rozróżnienie, czy osoba ta prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie, czy działa we własnym interesie. W tym artykule skupimy się wyłącznie na osobach fizycznych przedstawiając ich obowiązki podatkowe bowiem w przypadku osób profesjonalnie zajmujących się handlem kryptowalutami, znajdą zastosowanie zupełnie inne zasady opodatkowania.
Co do zasady, opodatkowaniu podlegać będzie różnica w cenie między sprzedażą a zakupem kryptowaluty. Zysk będzie wyodrębniony dla celów podatkowych po uwzględnieniu kosztów związanych z transakcją.
Zgodnie z brytyjską polityką podatkową, opodatkowaniu podlegają następujące transakcje:
- wymiana kryptowaluty na FIAT,
- płatności kartą płatniczą zsynchronizowane z portfelem kryptowalutowym za towary bądź usługi,
- zamiana kryptowaluty na inną,
- przekazanie kryptowaluty danej osobie (wyjątkiem jest jednak prezent dla współmałżonka lub partnera).
Warto zwrócić uwagę na fakt, że transakcje wymiany kryptowaluty na inną kryptowalutę w UK podlegają również opodatkowaniu w tym kraju (w przeciwieństwie do stanowiska organów podatkowych w Polsce). Zatem jeśli podatnik w przypadku wymiany BTC na BNB odnotuje zysk lub stratę, należałoby to również uwzględnić to w rozliczeniu poprzez przewartościowanie tych wartości na FIAT.
Zyski z tytułu kryptowalut należy uwzględnić w źródle zysków z kapitałów pieniężnych uwzględniając przy tym stawkę 10% lub 20% w zależności od całkowitych dochodów uzyskanych w UK.
Odliczenie
Tak jak w przypadku innych podatków, możliwe jest odliczenie od podatku z zysku kryptowalut, w tym m.in.: opłat transakcyjnych ponoszonych w trakcie realizacji (np. prowizja). Niemożliwym jest natomiast odliczenie kosztów związanych z profesjonalną działalnością kopania kryptowalut jak np. opłata za sprzęt (koparkę kryptowalutową) lub energię elektryczną.
Raportowanie do HMRC
Jeśli transakcja sprzedaży obligować będzie podatnika do zapłaty i zgłoszenia podatku od zysków kapitałowych (w przypadku przekroczenia kwoty wolnej), podatnik powinien wypełnić deklarację podatkową Self Assessment składanej na koniec roku podatkowego. W dokumencie tym wykazać należy zyski uzyskane w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku podatkowego (początek i koniec roku podatkowego w UK różni się od tego liczonego w Polsce).
Proces przygotowywania zeznania podatkowego ze wszystkich giełd poprzez wygenerowanie raportu może usprawnić aplikacja Cryptiony, która oferuje automatyczne rozliczenie podatku od kryptowlaut po korzystnej cenie za pakiet dla polskiej i brytyjskiej rezydencji podatkowej. Aplikacja umożliwia bieżący wgląd w zeznania podatkowe z tytułu zbycia kryptowalut w okresie, w którym podatnik dokonywał transakcji. Co więcej, do 500 zdarzeń podatkowych na rok na rynku brytyjskim, korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. W tym bezpłatnym planie dostępne jest również wygenerowanie raportu podatkowego.
Strata z tytułu handlu kryptowalutami a rozliczenie
Jeśli podatnik w danym roku podatkowym odnotuje stratę w związku z handlem kryptowalutami, nie będzie zobowiązany on do zapłaty podatku. Warto jednak zwrócić uwagę, że stratę tę może wykazać w swoim zeznaniu podatkowym w latach kolejnych gdy odnotuje zysk. Takie działanie obniży jego przyszłe zobowiązania podatkowe a co więcej, jeśli podatnik uwzględni w swoim zeznaniu dochody z innych źródeł niż zyski z kryptowalut, będzie mógł on odliczyć od podatku, straty ze sprzedaży kryptowalut. W taki sposób podatnik może zoptymalizować swój finalny podatek do zapłaty.
Przechowywanie dokumentacji
Dla każdej transakcji wykazywanej w zeznaniach podatkowych niezbędne jest gromadzenie rejestrów dla każdej z nich w celach dowodowych w wyniku ewentualnej kontroli. Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi na stronie HMRC, zaleca się prowadzenie ewidencji dla dokonywanych transakcji, w tym m.in. zawierających informacje na temat:
- rodzaju tokenów,
- daty zbycia,
- liczby zbytych tokenów,
- liczby tokenów pozostałych na portfelu,
- wartości tokenów w GBP,
- wyciągi bankowe i adresy portfeli,
- zapis łącznych kosztów przed i po ich zbyciu.
Rozlicz się samodzielnie w Cryptiony i nie martw się tematem podatku od kryptowalut.