Jak zachować konto bankowe w UK wracając do Polski?

Co zrobić z kontem brytyjskim po powrocie do Polski? Czy banki zamykają konta osobom bez adresu w UK? Jakie są konsekwencje podania adresu znajomych, aby utrzymać konto? Czy i na jakiej zasadzie można posiadać konto z brytyjskim numerem IBAN, mieszkając w Polsce lub innym kraju UE?

Dla wielu Polaków planujących powrót do Polski jednym z problemów do rozwiązania jest utrzymanie konta w brytyjskim banku. Konto takie jest im potrzebne np. z powodu płatności, które na nie są wpłacane. Konta bywają też powiązane z instrumentami finansowymi np. lokatami, ISA czy innymi, z których odsetki wpływają na rachunek. Potrzebują oni konta w brytyjskim formacie, zaś banki notorycznie zamykają konta, jeśli osoba jest rezydentem UE.

Rezydent Unii Europejskiej nie może mieć konta w Barclays?

Brytyjskie banki utraciły unijną licencję po Brexit, więc od 2021 roku zaczęły zamykać konta bankowe należące do osób posiadających adres w Unii Europejskiej. Zasadniczo każdy bank mógłby założyć nowy podmiot prawny w każdym kraju europejskim, w którym chce działać. Natomiast liczba klientów emigrantów może oznaczać, że jest to dla nich po prostu nieopłacalne. W ostatnich miesiącach 2020 r., przed pełnym wdrożeniem Brexitu brytyjscy ekspaci zaczęli otrzymywać powiadomienia od swoich brytyjskich banków, informujące ich, że ich konta zostaną w rezultacie zamknięte. Ten sam problem dotknął Polaków, którzy wyjechali z UK i zmienili w banku adres na polski. Do banków zamykających konta należą te najbardziej popularne wśród Polaków: Barclays, Natwest, czy Lloyds.

Brak konta to brak dochodów

Wielu Polaków zachowało konta brytyjskie także po powrocie do Polski, ponieważ otrzymują oni na nie różnego rodzaju wpłaty lub posiadają na nich oszczędności. Część z nich wynajmuje swoje domy na terenie UK i otrzymuje czynsz od tenantów. Jeszcze inni posiadają inwestycje wymagające brytyjskiego konta bankowego – np. popularne National Savings & Investments (NS&I), a część zachowała konto z myślą o tym, że kiedyś wrócą na Wyspy lub w celu otrzymywania przyszłej brytyjskiej emerytury. Dla wielu z nich brak brytyjskiego konta to kłopot.

Jak zachować konto brytyjskie planując powrót do Polski?

Z maili od naszych czytelników, wiemy, że podają oni w banku adresy znajomych w UK, aby bank nie zorientował się, że opuścili Wyspy. Jest to jednak łamanie przepisów i nie wiadomo, w jakim momencie bank zorientuje się i zamknie konto. Wystarczy, że wysłany z banku list “odbije się” od adresu. Dodatkowo banki okresowo żądają potwierdzeń adresu i zamykają rachunek, jeśli jego posiadacz nie jest w stanie dostarczyć adresu z terenu UK. Co więcej, pieniądze zgromadzone na rachunku, są blokowane przez bank do czasu podania nowego adresu, a następnie wysyłane czekiem, który ciężko zrealizować bez konta. Najlepszą metodą jest otwarcie rachunku, który umożliwi posiadanie konta brytyjskiego osobie mieszkającej w UE.

Konto brytyjskie dla osób z UE

Konto Revolut jest od dawna bardzo popularne wśród osób, które często podróżują, ponieważ mogą uniknąć opłat za zakupy za granicą i mieć korzystne kursy przy wymianie walut. Jednak Revolut umożliwia także emigrantom posiadanie brytyjskiego numeru konta wraz z sort code. Jest to dobre rozwiązanie dla Polaków wyjeżdżających z UK, którzy potrzebują posiadać brytyjskie konto. Co więcej, konto w wersji podstawowej jest całkowicie bezpłatne.

Konto w Revolut trzeba założyć przed wyjazdem

Jest to niezwykle istotne, ponieważ, jeśli osoba zakładająca konto, będzie już mieszkała w Polsce, Revolut nada jej polski IBAN. Aby uzyskać brytyjski IBAN, konto należy założyć z terenu Wielkiej Brytanii. Revolut pozwala posiadać brytyjski numer także osobom, które wyprowadziły się z Wielkiej Brytanii.

Emerytura a konto brytyjskie

Warto jeszcze wspomnieć, że, aby otrzymywać brytyjską emeryturę, nie trzeba posiadać konta w Wielkiej Brytanii. State Pension, czyli emerytura państwowa może być wpłacana także na zagraniczne konto w innym państwie. Emerytura jest wówczas wypłacana w lokalnej walucie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

O ile wzrosną rachunki gospodarstw domowych w UK w 2025?

Sprawdzamy, o ile wzrosną rachunki gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w roku 2025?

Coraz mniej miejsc pracy na pełen etat w UK

Z najnowszego badania brytyjskiego rynku pracy wynika, że liczba stałych miejsc pracy spada najszybciej od czterech lat.

37-latek zaatakował pielęgniarkę w szpitalu. Kobieta ma poważne obrażenia

W Royal Oldham Hospital 37-letni mężczyzna zaatakował pielęgniarkę ostrym narzędziem na oddziale ratunkowym.

160 tysięcy rodzin w UK zostało uprawnionych do otrzymania Cold Weather Payment

DWP uruchomiło nową transzę płatności z tytułu Cold Weather...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.

Zakończono śledztwo w sprawie śmierci Polaków

We wrześniu 2024 roku na granicy niemiecko-holenderskiej znaleziono ciała dwóch młodych Polaków. Właśnie zakończono śledztwo. Czy tajemnica została rozwikłana? Co wiemy w sprawie?

Karol III ma odwiedzić Polskę w przyszłym roku w ramach wyjątkowych uroczystości

Według brytyjskich mediów król Karol III ma w styczniu 2025 roku przyjechać do Polski. Brytyjski monarcha odwiedzi naszą ojczyznę w związku z uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.