Jak zachować konto bankowe w UK wracając do Polski?

Co zrobić z kontem brytyjskim po powrocie do Polski? Czy banki zamykają konta osobom bez adresu w UK? Jakie są konsekwencje podania adresu znajomych, aby utrzymać konto? Czy i na jakiej zasadzie można posiadać konto z brytyjskim numerem IBAN, mieszkając w Polsce lub innym kraju UE?

Dla wielu Polaków planujących powrót do Polski jednym z problemów do rozwiązania jest utrzymanie konta w brytyjskim banku. Konto takie jest im potrzebne np. z powodu płatności, które na nie są wpłacane. Konta bywają też powiązane z instrumentami finansowymi np. lokatami, ISA czy innymi, z których odsetki wpływają na rachunek. Potrzebują oni konta w brytyjskim formacie, zaś banki notorycznie zamykają konta, jeśli osoba jest rezydentem UE.

Rezydent Unii Europejskiej nie może mieć konta w Barclays?

Brytyjskie banki utraciły unijną licencję po Brexit, więc od 2021 roku zaczęły zamykać konta bankowe należące do osób posiadających adres w Unii Europejskiej. Zasadniczo każdy bank mógłby założyć nowy podmiot prawny w każdym kraju europejskim, w którym chce działać. Natomiast liczba klientów emigrantów może oznaczać, że jest to dla nich po prostu nieopłacalne. W ostatnich miesiącach 2020 r., przed pełnym wdrożeniem Brexitu brytyjscy ekspaci zaczęli otrzymywać powiadomienia od swoich brytyjskich banków, informujące ich, że ich konta zostaną w rezultacie zamknięte. Ten sam problem dotknął Polaków, którzy wyjechali z UK i zmienili w banku adres na polski. Do banków zamykających konta należą te najbardziej popularne wśród Polaków: Barclays, Natwest, czy Lloyds.

Brak konta to brak dochodów

Wielu Polaków zachowało konta brytyjskie także po powrocie do Polski, ponieważ otrzymują oni na nie różnego rodzaju wpłaty lub posiadają na nich oszczędności. Część z nich wynajmuje swoje domy na terenie UK i otrzymuje czynsz od tenantów. Jeszcze inni posiadają inwestycje wymagające brytyjskiego konta bankowego – np. popularne National Savings & Investments (NS&I), a część zachowała konto z myślą o tym, że kiedyś wrócą na Wyspy lub w celu otrzymywania przyszłej brytyjskiej emerytury. Dla wielu z nich brak brytyjskiego konta to kłopot.

Jak zachować konto brytyjskie planując powrót do Polski?

Z maili od naszych czytelników, wiemy, że podają oni w banku adresy znajomych w UK, aby bank nie zorientował się, że opuścili Wyspy. Jest to jednak łamanie przepisów i nie wiadomo, w jakim momencie bank zorientuje się i zamknie konto. Wystarczy, że wysłany z banku list “odbije się” od adresu. Dodatkowo banki okresowo żądają potwierdzeń adresu i zamykają rachunek, jeśli jego posiadacz nie jest w stanie dostarczyć adresu z terenu UK. Co więcej, pieniądze zgromadzone na rachunku, są blokowane przez bank do czasu podania nowego adresu, a następnie wysyłane czekiem, który ciężko zrealizować bez konta. Najlepszą metodą jest otwarcie rachunku, który umożliwi posiadanie konta brytyjskiego osobie mieszkającej w UE.

Konto brytyjskie dla osób z UE

Konto Revolut jest od dawna bardzo popularne wśród osób, które często podróżują, ponieważ mogą uniknąć opłat za zakupy za granicą i mieć korzystne kursy przy wymianie walut. Jednak Revolut umożliwia także emigrantom posiadanie brytyjskiego numeru konta wraz z sort code. Jest to dobre rozwiązanie dla Polaków wyjeżdżających z UK, którzy potrzebują posiadać brytyjskie konto. Co więcej, konto w wersji podstawowej jest całkowicie bezpłatne.

Konto w Revolut trzeba założyć przed wyjazdem

Jest to niezwykle istotne, ponieważ, jeśli osoba zakładająca konto, będzie już mieszkała w Polsce, Revolut nada jej polski IBAN. Aby uzyskać brytyjski IBAN, konto należy założyć z terenu Wielkiej Brytanii. Revolut pozwala posiadać brytyjski numer także osobom, które wyprowadziły się z Wielkiej Brytanii.

Emerytura a konto brytyjskie

Warto jeszcze wspomnieć, że, aby otrzymywać brytyjską emeryturę, nie trzeba posiadać konta w Wielkiej Brytanii. State Pension, czyli emerytura państwowa może być wpłacana także na zagraniczne konto w innym państwie. Emerytura jest wówczas wypłacana w lokalnej walucie.

Teksty tygodnia

Jest pozwolenie na hulajnogi elektryczne na drogach w Holandii

Hulajnogi elektryczne już wkrótce będą dopuszczone do ruchu na drogach w Holandii. Pod warunkiem, że przejdą kontrolę bezpieczeństwa.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA) w Niemczech

Po okresie testowym w styczniu, od 29 kwietnia już w całych Niemczech wchodzi w życie Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA).

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Przeczytaj także