piątek, 20 września, 2024

Jedzenie mięsa wytwarza aż 4 razy więcej gazów cieplarnianych, niż dieta wegańska

Naukowcy ustalili, że dieta wegańska jest najlepsza, jeśli chcesz zmniejszyć swój ślad węglowy. Wcześniejsze badania wykazały już, że rezygnacja z mięsa i nabiału przynosi korzyści zdrowotne.

Eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzą, że jedzenie zaledwie 100 g mięsa dziennie – a więc mniej, niż zawiera jeden, przeciętny burger – wytwarza cztery razy więcej gazów cieplarnianych w porównaniu z posiłkiem wegańskim. Nowe badanie przeprowadzone przez ekspertów z projektu Livestock, Environment and People (LEAP) na Uniwersytecie Oksfordzkim pokazuje jaki wpływ na zdrowie, środowisko, społeczeństwo i ekonomię ma produkcja i spożycie mięsa oraz nabiału. Analiza przeprowadzona przez naukowców z jednego z najsłynniejszych uniwersytetów na świecie to jedno z najbardziej wszechstronnych badań dotyczących tego problemu.

Jak bardzo jedzenie mięsa wpływa na naszą planetę?

Wnioski wydają się jednoznaczne, Rzeczone badania wykazały, że diety wegańskie skutkowały o 75% mniejszą emisją gazów cieplarnianych, mniejszym zanieczyszczeniem wody i zużyciem ziemi uprawnej w porównaniu do diet, w ramach których spożywa się około 100 gramów mięsa dziennie. Badania wykazały, że przejście na weganizm będzie miało pozytywny wpływ na dziką przyrodę (o 66%) i zużycie wody (o 54%).

Warto również zaznaczyć, iż w tych badaniach opierano się nie na modelach diet i średnich wartościach, a więc nie zakładano pewnych danych, tylko przeanalizowano rzeczywiste diety 55 000 osób mieszkających w Wielkiej Brytanii. Wykorzystano również dane z 38 000 gospodarstw w 119 innych krajach, aby uwzględnić realne różnice we wpływie poszczególnych produktów spożywczych, które są produkowane na różne sposoby i w różnych miejscach.

To pierwsze, tak konkretne badanie tego problemu

„Nasze wybory żywieniowe mają duży wpływ na planetę. Zmniejszenie ilości mięsa i nabiału w diecie może mieć duże znaczenie dla śladu żywieniowego” – jak komentuje profesor Peter Scarborough z Oxford University, który kierował badaniami opublikowanymi w czasopiśmie „Nature Food”, jak cytujemy z „Guardianem”

Globalny system produkcji żywności ma ogromny wpływ na planetę. Odpowiada za jedną trzecią całkowitej emisji gazów cieplarnianych napędzających globalne ocieplenie i zmiany klimatu. Zużywa również 70% słodkiej wody na świecie i powoduje 80% zanieczyszczenia rzek i jezior. Około 75% powierzchni wykorzystywana głównie do celów rolniczych, a niszczenie lasów na potrzeby produkcji żywności jest główną przyczyną ogromnych strat w różnorodności biologicznej.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Skrócili greckie wakacje, bo w „hotelu czuli się jak w gigantycznym piecu”

Mieszkańcy Wysp odwołują wakacje przez upały na południu Europy

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?