Jeśli UK nie dogada się z UE zdrożeją zakupy. Wiemy, o ile dokładnie

Kupując mleko czy szynkę na śniadanie raczej nie zastanawiamy się nad konsekwencjami Brexitu. Okazuje się, że powinniśmy, bo jeśli Wielka Brytania nie wypracuje wspólnego z Unią scenariusza rozwodowego, to zapłacimy za to my wszyscy – przy sklepowej kasie. 

930 funtów – o tyle więcej zapłacą za roczne zakupy spożywcze najbiedniejsi i bezrobotni. To, że wzrost cen produktów pierwszej potrzeby uderzy przede wszystkim w najbiedniejszych wynika z raportu opublikowanego w National Institute Economic Review. 

- Advertisement -

Znana sieć kawiarni demaskuje lenistwo Brytyjczyków: Tylko 1 na 50 podań o pracę pochodzi od nie-imigranta!

Negocjacje w sprawie Brexitu ruszą ponownie w przyszłym tygodniu. Równocześnie, brytyjski rząd zmierza ogłosić ustawę handlową, która będzie regulowała nowe zasady opodatkowania towarów importowanych z krajów Unii, gdyby porozumienia w kwestiach gospodarczych nie udało się osiągnąć. Taryfy mają być zgodne z kalkulatorem Światowej Organizacji Handlu – WTO. 

Import produktów z UE na zasadach WTO oznacza duże podwyżki cen. Najwyżej opodatkowane są nabiał i mięso, czyli grupy produktów, które na brytyjskie półki trafiają w większości właśnie z krajów członkowskich. Ekonomiści przewidują, że opodatkowanie na poziomie odpowiednio 45 i 37 proc. oraz spadająca nieustannie wartość funta sprawią, że ceny detaliczne znacząco się podniosą.

Podwyżki najdotkliwiej odczują najbiedniejsi, bo to właśnie oni wydają najwięcej na produkty spożywcze. Jak wynika z obliczeń ekonomistów, tygodniowe wydatki na jedzenie mogą wzrosnąć od 2 do 4,7 proc. W perspektywie rocznej, najbiedniejsi mieszkańcy Wysp zostawią przy kasach od 400 do 930 funtów. 

Twardy Brexit oznacza podwyżki cen. Więcej zapłacimy na przykład za nabiał, który w znaczej części podchodzi z krajów UE

Twardy Brexit popchnie Szkocję w kierunku niepodległości? Referendum w tej sprawie coraz bardziej prawdopodobne

„Szacowany wzrost cen produktów spożywczych ma wynieść 2,7 proc. Dla przeciętnej rodziny oznacza to, że jej wydatki na utrzymanie wzrosną o 0,8 – 1,1 proc. Wydaje się, że to niewiele, ale w kraju, gdzie dochody przeciętnej rodziny zatrzymały się na obecnym poziomie kilka lat temu, nawet takie wahanie może okazać się dotkliwe” – czytamy w raporcie.

Wyliczenia ekonomistów wydają się nie robić wrażenia na politykach partii rządzącej. David Davis, sekretarz ds. Brexitu oświadczył w tym tygodniu, że opuszczenie UE bez ugody jest nadal brane pod uwagę. Jednocześnie zapewnił jednak, że najbardziej prawdopodobny scenariusz „rozwodu” zakłada dalszą współpracę z krajami Wspólnoty. 

Teksty tygodnia

Berlin znosi zakaz noszenia chust. Rewolucja w szkołach

Władze Berlina zdecydowały o nowelizacji tzw. prawa neutralności, które zabraniało nauczycielkom prowadzenia lekcji w chustach zasłaniających włosy. Nowe przepisy to efekt wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku, który jasno wskazał, że ogólny zakaz noszenia symboli religijnych przez urzędników państwowych narusza niemiecką konstytucję.

Polski kierowca bohaterem w Irlandii. Uratował życie ofiary pożaru!

Pożar, jaki wybuchł w Dublinie mógł zakończyć się tragicznie, gdyby nie kierowca ciężarówki, Tomasz Zareba. Polski kierowca bohaterem w Irlandii po tym, jak udzielił nietypowej pomocy mężczyźnie uciekającemu z pożaru.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Zasiłek nie wystarcza nawet na jedzenie?

Wybrać posiłek dla siebie, czy dla dziecka? Kupić jedzenie, czy opłacić rachunki? To są codzienne decyzje, jakie podejmować muszą miliony najbiedniejszych w Niemczech

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Przeczytaj także