Kim jest doula i dlaczego cenią ją tak kobiety w ciąży?

artykuł sponsorowany

Doula, to najprościej mówiąc nie-medyczna położna, która wspiera kobietę i jej męża w czasie ciąży, porodu i połogu. Swoją wiedzą i doświadczeniem może sprawić, że poród przebiegnie łagodniej. Doula wspiera matkę emocjonalnie, dodając jej otuchy i siły. Motywuje do aktywnego porodu. Masuje, uciska, dba o bezpieczeństwo i intymność kobiety rodzącej. Jest to kobieta doświadczona w swoim macierzyństwie i posiadająca uprawnienia do pełnienia tej funkcji. Doula to taka „porodowa przyjaciółka.”

Fundacja Rodzić po Ludzku podkreśla, że towarzystwo douli na sali porodowej ma ogromne, pozytywne znaczenie. Kobiety rodzące z doulą, czyli kobietą, w której mają ciągłe oparcie i pomoc, rodzą szybciej, rzadziej sięgają po znieczulenia farmakologiczne, rzadziej dochodzi do porodu indukowanego i zakończonego kleszczowo lub cięciem cesarskim.

Stowarzyszenie Doula w Polsce, w artykule napisanym przez Mariannę Szymarek, pokazuje, że „kobieta najczęściej potrzebuje od douli, żeby była…
 
…OTWARTA i dająca jej AKCEPTACJĘ na jej pomysł na rodzenie.
 
…UWAŻNA na jej (i przede wszystkim, i po pierwsze jej!) potrzeby i zachowanie.
 
…GOTOWA do pomocy i działania, kiedy przyjdzie „ten czas”.
 
…SPOKOJNA i RACJONALNA kiedy jej brak spokoju, a skrajne emocje sięgają swą siłą zakresu tornada i kataklizmu.”
 
…SILNA i ZDROWA, żeby nie spać i w dzień, i w nocy kiedy trzeba odebrać telefon nad ranem i dotrzeć do niej choćby w ulewie (bo przecież porody i wtedy się zaczynają).

Bycie doulą to nie taka prosta sprawa jakby się wydawało. Ciąży na nas duża odpowiedzialność dotycząca Twojego komfortu rodzenia. Twoje wspomnienie porodu jest dla nas celem w naszej pracy. 

Bycie doulą musi wywodzić się z serca i pasji. Nie da się być dobrą doulą nie posiadając empatii, wrażliwości, fizycznych umiejętności i siły, wiedzy i doświadczenia związanego z fizjologią porodu. Doulę wciąż się kształcą, szukają informacji, łakną wiedzy. I ja również mam wrażenie, że przede mną wciąż poszerzają się granice, a ja zdobywam każdą możliwą ich część. W wyjątkowych sytuacjach doula zajmuje się starszymi dziećmi lub zwierzętami, tak, aby rodząca mogła oddać się po prostu rodzeniu. Po porodzie pomoże przystawić  noworodka do piersi, pomoże w pierwszej kąpieli, zadba o należyty odpoczynek dla mamy.

Przygotowując się do porodu watro poszukać kursów szkoły rodzenia. Nie po to, aby nauczyć się rodzić- o nie… kobiety już to potrafią od dawna, ale po to, aby poznać fizjologię porodu i oswoić się ze standardami panującymi w Wielkiej Brytanii (więcej znajdziesz na blogu www.polskaszkolarodzenia.co.uk w artykule „Ciąża w Polsce i w UK”.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty kursów online, kiedy mieszkamy daleko od Londynu i nie mamy możliwości dojazdu na kursy stacjonarne. Choć Polska Szkoła Rodzenia organizuje kursy grupowe na terenie całej Wielkiej Brytanii, czasem nasz termin porodu nie pokrywa się z terminem kursu w naszej okolicy. Naprzeciw wychodzi nam Doula Agnieszka Pluta-Szkaradek z Polskiej Szkoły Rodzenia, dzięki niej możemy skorzystać z oferty online siedząc we własnej piżamie, na własnej kanapie z kubkiem ciepłej herbaty. Zobacz, co dzieje się w Polskiej Szkole Rodzenia w UK www.polskaszkolarodzenia.co.uk/kursonline i przygotuj się na największe wydarzenie Twojego życia. Poród może być pięknym doświadczeniem, jeśli się do niego odpowiednio przygotujemy. Doula zatem jest nie tylko towarzyszem porodu, ale również edukatorem w drodze do poznawania własnego porodowego JA.

Poznaj doulę Agnieszkę klikając w link i zobacz, czy Ty jesteś gotowa na poród.

Agnieszka Pluta-Szkaradek jest doulą, instruktorką Polskiej Szkoły Rodzenia, niemedycznym konsultantem laktacyjnym. Wierzy w kobiecą moc rodzenia. Wspiera kobiety na drodze do macierzyństwa, a jej misją zawodową jest przygotowanie do porodu tak, aby był on pozytywnym doświadczeniem, bo „Poród zaczyna się w Twojej głowie.”

https://www.facebook.com/fesykphotography/videos/610933722867542
 

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie