Kobieta niespodziewanie zaczęła mówić z irlandzkim akcentem po operacji usunięcia migdałków [wideo]

fot. Facebook

Australijka, która przeszła operację usunięcia migdałków, 10 dni później zaczęła ku swojemu zdumieniu mówić z irlandzkim akcentem. Kobieta, aby to udowodnić, nagrała swoją nową wymowę.

27-letnia dentystka, Angie Yen w ubiegłym miesiącu przeszła operację usunięcia migdałków, a 10 dni po zabiegu obudziła się mówiąc z irlandzkim akcentem. Kobieta pierwszy szok przeżyła, gdy zaczęła rano śpiewać pod prysznicem i nie mogła poznać własnego głosu.

Niespodziewanie zaczęła mówić z irlandzkim akcentem

Australijka zamiast swojego normalnego australijskiego akcentu usłyszała, że mówi z obcym akcentem, który „brzmi bardzo irlandzko”.

– Gdy zaczęłam śpiewać, usłyszałam, że mój głos brzmi inaczej i wymawiam słowa z zabawnym akcentem – powiedziała kobieta.

W panice zadzwoniła do swojego przyjaciela, który także nie mógł rozpoznać jej przez telefon.

– Powiedział mi później i wysłał mi linki odnośnie rzadkiego zespołu chorobowego, syndromu obcego akcentu (FAS), o którym dowiedział się oglądając nagrania na YouTube lata temu – powiedziała Angie.

Obawiając się, że przeszła udar – częsta przyczyna FAS – Australijka udała się tego samego dnia do szpitala. Jednak ze względu na to, że nie miała żadnych innych niepokojących objawów chorobowych, została z niego wypisana.

– Nie mogli nic zrobić, mój stan był normalny. Po prostu brzmiałam inaczej i (jak powiedzieli) nadal dochodzę do siebie po operacji, w czasie której mogło dojść do uszkodzenia strun głosowych – twierdzi kobieta.

Znajomi i rodzina myśleli, że żartuje

Mimo upływu czasu australijski akcent 27-latki wcale nie wrócił. Znajomi i rodzina kobiety początkowo myśleli, że żartuje, gdy usłyszeli jej nową wymowę, jednak szybko przekonali się, że Angie wcale nie udaje.

– Większość z nich po prostu się śmiała, moi znajomi (na początku) mówili coś w stylu: „o mój Boże, to nie może być prawda, udajesz”. Ale po pewnym czasie zdali sobie sprawę, że nie żartuję, bo nie ma takiej możliwości, aby udawać, że mówi się z takim akcentem przez dwa lub trzy dni, nawet w normalnej rozmowie – powiedziała kobieta.

Czym jest syndrom obcego akcentu?

Syndrom obcego akcentu należy do bardzo rzadkich zespołów chorobowych i występuje najczęściej w następstwie uszkodzeń mózgu spowodowanych np. udarami lub urazami, ale nie tylko. W przypadku dwóch osób syndrom pojawił się w wyniku zaburzeń rozwojowych. Syndrom obcego akcentu polega na nabyciu akcentu lub wymowy w języku ojczystym, który brzmi jak akcent obcy. Nadal jednak naukowcy nie odkryli dokładnej przyczyny tego zaburzenia. Wśród zarejestrowanych przypadków wystąpienia tego syndromu najnowsze dotyczą brytyjskich kobiet, które zaczęły po silnej migrenie mówić z chińskim lub francuskim akcentem.

Teksty tygodnia

Ekstremiści w parlamencie? AfD uznane za partię ekstremistyczną

AfD jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Jednocześnie od...

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Transport publiczny w Holandii – cięcia i ograniczenia w kursach autobusów

Drastyczne cięcia w transporcie publicznym w Holandii. W efekcie oszczędności wiele miejsc na mapie kraju będzie odczuwało duże ograniczenia w komunikacji.

Ochrona cold wallet + licencja FCA: wreszcie bezpieczny i satysfakcjonujący cloud mining

Zarabiaj pasywnie dzięki Bow Miner! Bezpieczny system wydobycia BTC z licencją FCA, zimnymi portfelami i wsparciem XRP oraz DOGE.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Przeczytaj także