Koniec trybu samolotowego w telefonach komórkowych — KE podjęła decyzję w tej sprawie

Przełączanie telefonu komórkowego na tryb samolotowy podczas podróży lotniczej już wkrótce ma odejść do lamusa. Komisja Europejska podjęła decyzję o umożliwieniu unijnym przewoźnikom instalacji technologii 5G na pokładach samolotów, co ma pozwolić na normalne korzystanie z komórek w trakcie lotu.

Koniec z odcięciem od sieci podczas podróży lotniczej! Niedługo pożegnamy się z przymusem włączania trybu samolotowego w urządzeniach mobilnych w trakcie lotu. Mówi się wręcz, że mamy do czynienia z momentem iście historycznym dla całej branży lotniczej. Komisja Europejska wzięła na warsztat regulacje w tej kwestii. Dzięki rozwiązaniom technologicznym możliwa będzie zmiana wytycznych w tym zakresie. Na czym te zmiany miałyby polegać? Otóż częstotliwości 4,2-4,4 GHz od 2008 roku są zarezerwowane dla komunikacji lotniczej w kokpicie. Sednem regulacji jest sprawienie, aby urządzenia mobilne pracujące także na tej częstotliwości nie wchodziły w paradę pilotom, mówiąc kolokwialnie. Z ratunkiem przybywa technologia 5G. Dzięki niej telefony, tablety i inne urządzenia, które łącząc się z sieciami GSM, będą mogły w pełni działać, ponieważ będą mogły pracować na wyższej częstotliwości. W taki sposób nie będą „przeszkadzać” urządzeniom lotniczym. Tym samym konieczność włączania tryby samolotowego nie będzie już po prostu potrzebna.

- Advertisement -

Włączanie tryby samolotowego na pokładzie nie będzie wkrótce konieczne

Aby jednak to było możliwe, konieczne będzie zamontowanie w samolotach nadajników 5G, a konkretnie małych stacji bazowych, czyli tzw. pikokomórek. Dzięki nim możliwa będzie transmisja danych poprzez sieć satelitarną do naziemnej sieci komórkowej, jak wyjaśniają to eksperci z portalu Gazeta.pl

„5G zapewni innowacyjne usługi i możliwości rozwoju dla europejskich firm. Niebo nie jest już granicą, jeśli chodzi o możliwości oferowane przez superszybką łączność o dużej przepustowości” – wyjaśnił Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego w Komisji Europejskiej, cytowany przez „Wirtualną Polskę”.

Komisja Europejska podjęła decyzję w tej sprawie

„Decyzja Komisji Europejskiej o umożliwieniu korzystania z sieci komórkowej w standardzie 5G w samolotach jest w pewnym sensie rewolucją” – to z kolei komentarz Deniza Rymkiewicza, rzecznika prasowego eSKy.pl, którą również przytacza WP.pl. „Rozmowy telefoniczne czy korzystanie z internetu na pokładzie samolotu są nie tylko ogromnym udogodnieniem dla podróżujących rekreacyjnie, lecz także dla osób podróżujących w celach biznesowych, które często potrzebują dostępu do internetu” – dodaje Rymkiewicz.

Przypomnijmy, czym w ogóle jest tryb samolotowy. Otóż włączenie tej opcji w swoim telefonie podczas podróży lotniczej  blokuje odbieranie połączeń, wysyłanie SMS, a także dostęp do internetu. Jest to konieczne, aby sygnał radiowy telefonu nie zakłócał systemów nawigacyjnych i komunikacyjnych samolotu. W trybie samolotowym można korzystać z niektórych funkcji telefonu takich jak aplikacje biurowe czy odtwarzacze muzyki, które nie wymagają połączenia z siecią komórkową.

Innym zastosowaniem są sytuacje, w których użytkownik nie chce bądź nie może odbierać telefonów czy wiadomości tekstowych (np. podczas pobytu w szpitalu, spotkań biznesowych).

„5G zapewni innowacyjne usługi i możliwości rozwoju”

Kiedy te zmiany mają wejść w życie? Oficjalnie nie mamy jeszcze takich informacji. Eksperci utrzymują, że wdrożenie tych technologii może potrwać przez kilka miesięcy. Wiemy natomiast, iż rozwiązania 5G będzie dostępne dla pojazdów drogowych w UE jeszcze przed 30 czerwca 2023 roku.

Dodajmy również, iż szef tanich linii lotniczych Ryanair, Michael O'Leary, ostrzegł każdego, kto planuje lecieć na wakacje w przyszłym roku, mówiąc, że ceny biletów lotniczych w perspektywie 2023 będą tylko rosły. Wzrost cen biletów jest po prostu nieunikniony. Wysokie ceny ropy oznaczają, że ceny biletów muszą wzrosnąć. Do sezonu letniego w 2023 roku presja na wzrost będzie bardzo wysoka”. O'Leary powiedział, że wzrost cen biletów w przyszłym roku może zostać zahamowany jedynie przez kolejny kryzys spowodowany przez Covid lub eskalacja działań wojennych na Ukrainie.

Na czym będą polegać zmiany?

A tymczasem Wielka Brytania szykuje się do masowych strajków pracowników lotnisk i portów, którzy na co dzień obsługują w UK miliony pasażerów. Mają oni dość niskich wynagrodzeń i nieodpowiednich warunków pracy. Z powodu ich decyzji w sezonie świątecznych może nas czekać paraliż na lotniskach.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Met Office ostrzega przed minusowymi temperaturami w tym tygodniu

Do 100 funtów bonusu za ograniczenie zużycia energii elektrycznej w domu w zimie

Od wiosny 2023 r. Wyspiarze poczekają na wjazd do UE nawet cztery razy dłużej niż obecnie. Zostaną poddani zwiększonym kontrolom

Teksty tygodnia

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Holenderskie stowarzyszenie pozywa Booking.com za manipulacje cenowe

Holenderskie stowarzyszenie ochrony konsumentów Consumentenbond złożyło pozew zbiorowy przeciwko Booking.com, jednej z najpopularniejszych platform do rezerwacji noclegów na świecie.

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Mundurki szkolne i elektronika dla uczniów rujnują budżety rodzin

W Irlandii rodzice mierzą się z bardzo wysokimi kosztami przygotowania dzieci do roku szkolnego. Jednym z głównych wydatków są mundurki, które w większości przypadków trzeba kupować w sklepie wyznaczonym przez szkołę.

Przeczytaj także