Myślisz o kredycie hipotecznym w UK? Bank Anglii ogłosił wycofanie testu przystępności

Fot. Getty

Bank Anglii ogłosił ułatwienie dla potencjalnych nabywców brytyjskich nieruchomości, chcących wziąć kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie. Niedługo przestanie obowiązywać test przystępności kredytu hipotecznego.

- Advertisement -

Test przystępności został wprowadzony w 2014 roku w celu zapewnienia, że brytyjscy kredytobiorcy nie staną się zagrożeniem dla stabilności finansowej kraju i nie przyczynią się do spowolnienia gospodarczego, takiego jak na przykład w latach 2007-2008. W tym celu, przez kilka ostatnich lat kredytodawcy musieli sprawdzać, czy osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny będą mogły pozwolić sobie na jego spłatę nawet wtedy, gdyby stopy procentowe były wyższe niż są w danym okresie.

Koniec z testowaniem przystępności kredytu hipotecznego w UK

W miniony poniedziałek Bank Anglii ogłosił jednak, że procedura zostaje wycofana. Co przy tym ciekawe, decyzja o rezygnacji z testu przystępności kredytowej została podjęta pomimo faktu, że Bank Anglii ostatnio po raz piąty z rzędu podniósł stopy procentowe, ustalając je na poziomie 1,25 proc. Podwyżka stóp procentowych oznacza, że około 3 miliony brytyjskich kredytobiorców w tym roku zmierzy się z wyższymi ratami swoich kredytów.

Ogłoszenie zostało dokonane z ponad miesięcznym wypowiedzenie, ponieważ poinformowano, że testy przystępności kredytów hipotecznych zostaną wycofane od 1 sierpnia 2022. Bank Anglii zaznaczył jednak, że wycofanie testu przystępności nie oznacza innych ułatwień dla potencjalnych kredytobiorców.

W oświadczeniu o decyzji, cytowanym przez Bloomberg, czytamy między innymi: „Financial Policy Committee oceniła, że wskaźnik loan-to-income flow limit prawdopodobnie będzie odgrywał większą rolę niż wskaźnik affordability test pod względem ochrony przed wzrostem zagregowanego zadłużenia gospodarstw domowych i liczby wysoko zadłużonych gospodarstw domowych w scenariuszu szybko rosnących cen domów”. Na skutek analizy, zdecydowano więc o wycofaniu wskaźnika affordability, ale pozostawieniu w mocy wskaźnika flow limit.

Historia płacenia czynszu jako dowód zdolności kredytowej?

Przypomnijmy, że na początku czerwca rząd przedstawił swoje plany związane z ułatwieniem kwestii zakupu nieruchomości mieszkalnych na Wyspach. Celem zmian jest zwiększenie liczby osób posiadających dom lub mieszkanie na własność, w tym rozszerzenie prawa do zakupu i umożliwienie osobom pobierającym zasiłki mieszkaniowe wykorzystania świadczeń socjalnych do spłacania kredytu hipotecznego.

Choć niektóre z tych nowych rozwiązań rządowych są szeroko krytykowane, większość mieszkańców UK chciałoby jeszcze dalej idącego uproszczenia zasad związanych z warunkami uzyskania i spłaty kredytu hipotecznego. Jedną z rzeczy najczęściej podnoszonych w tym kontekście jest fakt, że brytyjscy kredytodawcy odmawiają wzięcia pod uwagę historii płacenia czynszu w poczet dowodu zdolności kredytowej.

Fakt ten wydaje się o tyle absurdalny, że wynajem nieruchomości okazuje się najczęściej droższy niż posiadanie domu czy mieszkania na własność. YouGov podaje, że z danych rządowych wynika, iż 50 proc. brytyjskich najemców w rzeczywistości byłoby stać na comiesięczną spłatę raty typowego kredytu hipotecznego. Niestety, bardzo często nie mają oni szansy uzyskać kredytu – ze względu na trudne do spełnienia warunki.

W tym kontekście YouGov przedstawił wyniki swojej ankiety, którą przeprowadził jeszcze w lutym tego roku. Z ankiety wynika, że ponad trzy czwarte mieszkańców UK (76 proc.) jest zdania, że banki, a także inni kredytodawcy oferujący kredyty hipoteczne, powinni dopuszczać możliwość udowodnienia zdolności do spłaty kredytu na podstawie historii regularnej płatności czynszu. Jedynie 6 proc. badanych jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu, a 17 proc. nie umiało się ustosunkować do tego pomysłu.

Teksty tygodnia

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie