Kulinaria: Pieczarki – źródło zdrowia

Pieczarki, czyli powszechnie stosowane w kuchni grzyby, jako pierwsi uprawiali Francuzi w XVI wieku. Bardzo szybko stały się towarem ekskluzywnym i drogim. Porównywane były do trufli, które do dziś są bardzo drogim specjałem.

Obecnie uprawa pieczarek odbywa się na skalę masową. Te niepozorne grzyby to pełnowartościowy produkt spożywczy. Zaliczono je do tzw. żywności funkcjonalnej, czyli mającej korzystny wpływ na zdrowie.

- Advertisement -

Zawierają bardzo dużą ilość wartościowego białka (niemal wszystkie aminokwasy), dobrze przyswajalne węglowodany, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu i braku kwasów tłuszczowych trans, dzięki czemu są ciekawą alternatywą dla uzupełniania naszej diety.

Są także źródłem błonnika, żelaza, potasu, miedzi, selenu, jodu, witaminy A, E, ważnej dla kości witaminy D, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B. Co ważne – nie zawierają powszechnego w żywności cholesterolu i są niskokaloryczne.

Zdecydowanie są doskonałą propozycją dla osób, które chcą lub muszą ograniczyć ilość spożywanego mięsa, w tym także dla wegetarian.

Ciekawostka – obecnie prowadzone badania sugerują, że pieczarki mogą mieć działanie chemiczno-prewencyjne w przypadku raka piersi i prostaty.

Pieczarki są doskonałym składnikiem wielu potraw. Podajemy z nimi mięso, przygotowujemy pyszne sosy, nadziewamy paszteciki, marynujemy, są składnikiem zapiekanek, pizzy, kapusty, a nawet jajecznicy.

Można je spożywać także na surowo, lekko posolone i z chlebem lub w sałatce. Oto moje propozycje na ich wykorzystanie. Zapraszam.

Pieczarki faszerowane mięsem i serem

Składniki:
12 większych pieczarek
250 g mięsa mielonego
100 g sera żółtego
1 duża cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła
2 – 3 łyżki tartej bułki
1 jajko
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
2 szczypty soli
2 szczypty pieprzu
Dodatkowo:
oliwa do spryskania pieczarek

Sposób wykonania:
Pieczarki dokładnie myjemy, odcinamy ogonki uważając, aby nie naruszyć kapeluszy. Część ogonków kroimy w małą kostkę. Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy.

Na patelni rozgrzewamy masło, wrzucamy cebulę, kiedy się zeszkli, dodajemy czosnek razem z pokrojonymi pieczarkami. Smażymy kilka minut, aż grzyby zmniejszą objętość.

Do mięsa mielonego dodajemy sól, pieprz, jajko, bułkę tartą, drobno posiekaną natkę pietruszki. Dokładnie całość mieszamy z ostudzoną podsmażoną cebulą, posiekanymi ogonkami i czosnkiem.

Na koniec dodajemy starty ser żółty i jeszcze raz mieszamy. Nadzienie powinno być dobrze doprawione. Kapelusze pieczarek napełniamy przygotowanym farszem. Obtaczamy w bułce tartej.

Tak przygotowane pieczarki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub folią aluminiową, skrapiamy oliwą i wkładamy do piekarnika do 180°C , pieczemy do zrumienienia (na złoto) ok. 20 – 40 minut. Podajemy na ciepło lub zimno z sosami np. czosnkowym, majonezowym. Pycha.

Parówki po „angielsku”

Składniki:
1 kg parówek
(dobrego gatunku)
1/2 kg pieczarek
2-3 cebule
2-3 pory
1 kostka masła 82% tłuszczu
1/2 słoiczka koncentratu pomidorowego
około 100 ml śmietany 30%
1 kostka rosołowa
sól
pieprz

Sposób wykonania:
Cebule siekamy i dusimy na rozgrzanym maśle, dodajemy posiekane pory, a po 3 minutach pokrojone pieczarki. Dusimy do miękkości (około 10 minut). Kroimy parówki w 0,5-1 cm plasterki.

Wrzucamy do garnka. Jeśli trzeba – podlewamy w trakcie gotowania przegotowaną gorącą wodą. Po kilku minutach dolewamy tyle wrzątku, aby uzyskać konsystencję gęstawej zupy, dodajemy koncentrat, przyprawy, śmietanę, zagotowujemy. Gotowe.

 

Teksty tygodnia

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna fala upałów. Oto gdzie będzie najgorzej

Po rekordowo gorącym weekendzie najnowsza prognoza pogody nie przynosi większych zmian. Choć temperatura chwilowo spadła, upały szybko powrócą. Wkrótce w większości kraju znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą nawet około 35 stopni.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie