Kupno nieruchomości w Holandii przez imigranta

Kupno nieruchomości w Holandii uważane jest za dobrą inwestycję finansową. Są jednak pewne istotne kwestie, które należy wziąć pod uwagę w całym formalnym procesie. 

Czy imigranci mogą mieć problem z kupnem nieruchomości w Holandii? Okazuje się, że nie. Obcokrajowcy mogą kupować domy i mieszkania w tym kraju niezależnie od tego, czy pozostają rezydentami, czy przyjeżdżają tylko sporadycznie.

Korzyści dla imigrantów

Zgodnie z zasadami panującymi w Holandii obcokrajowcy nie muszą sprzedawać swojego domu, jeśli decydują się na opuszczenie tego kraju. Mogą go bez problemu wynająć i uzyskać dodatkowy dochód. Jedyne, o co należy zadbać, to zapoznać się ze swoimi obowiązkami jako osoby wynajmującej i sformułować odpowiednią umowę z najemcami.

Kupno nieruchomości w Holandii

Jak jednak wygląda sprawa kupna nieruchomości w Holandii? Czy łatwo jest ją kupić samemu, czy trzeba korzystać z pomocy pośredników?

Jeśli wybraliśmy już dom lub mieszkanie, które chcemy kupić, a właściciel nieruchomości zaakceptował naszą ofertę, przystępujemy do zakupu. Pierwszym krokiem jest jednak spisanie umowy przedsprzedaży (koopakte).

Umowę tę musi sporządzić prawnik, a podpisuje ją zarówno kupujący jak i sprzedający. Kupujący może w ciągu trzech dni odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. Jednak jeśli tego nie zrobi, to po trzech dniach umowa staje się wiążąca dla obu stron.

Dodatkowe koszty przy zakupie domu

Istnieją również dodatkowe koszty przy zakupie domu w Holandii. Oprócz samej ceny nieruchomości, jest też podatek od przeniesienia własności. Płaci się go rządowi przy zakupie domu, a jego wysokość zależy od ceny nieruchomości.

Kolejnym kosztem są opłaty notarialne. Aspektami prawnymi dotyczącymi przeniesienia własności nieruchomości na inną osobę zajmuje się notariusz. On także pobiera opłatę za swoje usługi.

W zależności od tego, czy korzystamy z usług agenta nieruchomości lub doradcy hipotecznego – musimy liczyć się także z zapłatą za jego usługi. Jest to zwykle procent ceny zakupu.

Podsumowanie

Podsumowując cały proces, po poszukiwaniu i wybraniu domu, przystępujemy do składania oferty sprzedającemu. W dalszej kolejności przy jej przyjęciu następuje sporządzenie umowy sprzedaży (określającej szczegółowo warunki sprzedaży). Później dochodzi do spotkania z notariuszem w celu podpisania niezbędnych dokumentów i oficjalnego przeniesienia własności. Ostatnim etapem jest samo przeniesienie własności, czyli zapłata określonej kwoty sprzedającemu i zarejestrowania przez notariusza nieruchomości na nasze nazwisko.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket wycofuje ze sklepów mrożone borówki. Produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport