List czytelniczki: Czy po Brexicie dzieci niemające polskiego paszportu będą mogły wjechać do Polski?

Jedna z naszych czytelniczek napisała do nas zapytanie dotyczące sytuacji polskich dzieci, które urodziły się w Wielkiej Brytanii, ale nie mają polskiego paszportu.

Nasza czytelniczka ma dwójkę dzieci, które urodziły się w Wielkiej Brytanii więc mają obywatelstwo brytyjskie. Rodzicie posiadają jednak paszport polski, ale dzieci już ich nie posiadają. Czytelniczka zastanawia się po Brexicie jej dzieci będą mogły bez przeszkód przekroczyć polską granicę. Pytanie jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ wiele polskich rodziców mieszkających w Wielkiej Brytanii nie wyrabiało swoim dzieciom polskich dokumentów, ale w momencie Brexitu duża część Polaków mieszkających na Wyspach decyduje się na przyjazd do Polski bądź chce mieć taką możliwość po 29 marca 2019 roku.

Policja w Irlandii już wie, kto zabił Mikołaja Wilka

W związku z tym, że nie ma jeszcze gotowego porozumienia w tej sprawie między Polską, a Wielką Brytanią, a także między Unią Europejską, a Wielką Brytanią, to odpowiedź na to pytanie jest trudna. Nie wiadomo jakie stanowisko przyjmie sama Unia oraz Polska w tej sprawie. Wiadomo natomiast, że można poczynić pewne kroki, które zabezpieczą dzieci przed ewentualnymi problemami na polskiej granicy.

Najbardziej rozsądnym krokiem jest oczywiście wyrobienie swoim dzieciom polskiego paszportu. Aby to zrobić trzeba przede wszystkim posiadać polskie akty urodzenia. Brytyjskie akty urodzenia trzeba przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego na język polski i z tymi aktami wybrać się do polskiego konsulatu w Wielkiej Brytanii, który na ich podstawie wyrobi dziecku numer PESEL oraz paszport.

 

 

 

Pozostaje też kwestia potwierdzenia, że dzieci posiadają brytyjskie obywatelstwo. Aby otrzymać takowe potwierdzenie należy złożyć wniosek poprzez TĄ STRONĘ. Potwierdzenie obywatelstwa to koszt 250 funtów i trzeba się o nie postarać, jeśli nie posiada się brytyjskiego aktu urodzenia.

Jeśli ktoś z jakiegoś powodu nie chce, aby jego dziecko posiadało polski paszport, to musi liczyć się z tym, że zasady na jakich dotychczas obywatele brytyjscy poruszali się do terenie Unii Europejskiej mogą ulec zmianie. Jeśli Wielka Brytania przeprowadzi tzw. twardy Brexit, to osoby posiadające brytyjskie paszporty mogą mieć pewne problemy z wjazdem do krajów Unii Europejskiej.

Brexit: Theresa May nie wyklucza wprowadzenia specjalnych praw dla obywateli krajów Unii Europejskiej

Na razie jednak nie wiele na ten temat wiadomo więc trudno tutaj mówić o jakichkolwiek pewnikach. Trzeba się uzbroić więc w cierpliwość i śledzić sytuację.

 

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie