May „pójdzie na wojnę” w obronie Gibraltaru? Unia nie zamierza uwolnić wyspy

Unia Europejska stanie murem za Hiszpanią podczas negocjacji o przynależność Gibraltaru do UE. Zdaniem europejskich dyplomatów, terytorium, które od lat stanowi kość niezgody pomiędzy Wielką Brytanią a Hiszpanią, będzie traktowane przez Brukselę jako jeden z priorytetów. 

Brytyjczycy zapowiedzieli już wcześniej, że władzy na Gibraltarze oddawać nie zamierzają, a Brexit oznacza, że również wspomniana wyspa przestanie być częścią Wspólnoty. W niedzielę dość wyraźnie podkreślił ten fakt były lider Partii Konserwatywnej, Michael Howard. Stwierdził on, że Theresa May byłaby w stanie „iść na wojnę”, gdyby od tego zależało zachowanie władzy na Gibraltarze, podobnie jak kiedyś Margaret Thatcher była o krok od wojny o Falklandy. 

Jeśli UK wyjdzie z Unii to Hiszpania „weźmie” Gibraltar

„35 lat temu inna premier wysłała nasze siły zbrojne przez pół świata, aby bronić wolności innej małej grupy brytyjskich obywateli  przed opresją ze strony innego, hiszpańskojęzycznego kraju. Jestem absolutnie pewny, że nasza obecna premier będzie tak samo nieustępliwa, jeśli chodzi stanowisko wobec mieszkańców Gibraltaru” – powiedział Howard w wywiadzie dla Sky News. 

Dotychczas nikt z otoczenia premier May stanowiska byłego lidera konserwatystów nie skomentował. Potwierdzono jednak, że premier rozmawiała telefonicznie z Fabianem Picardo, pierwszym ministrem Gibraltaru i potwierdziła, że UK będzie nadal „wspierać mieszkańców i gospodarkę” wyspy. Premier dodała, że rząd brytyjski nigdy nie będzie dyskutował nad ustaleniami, w myśl których Gibraltar znajdzie się pod rządami innych państw wbrew demokratycznej decyzji jego mieszkańców”. 

Unijni dyplomaci potwierdzają jednak, że kwestia Gibraltaru z pewnością stanie się przedmiotem negocjacyjnego konfliktu. „Hiszpania traktuje tę sprawę bardzo poważnie” – twierdzi anonimowo w wywiadzie z „The Guardian” jeden z nich. „Przedstawiciele krajów członkowskich generalnie popierają to stanowisko. Problem nie urodził się wczoraj. Do tej pory jednak słuchaliśmy obu stron sporu. Teraz szala poparcia przechyli się na stronę Hiszpanii”- twierdzi. 

Eksperci podkreślają, że sprawa Gibraltaru nie została wspomniana w liście, który May wysłała do Donalda Tuska zawiadamiając o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Oznacza to, że May stara się sprawę sporu granicznego z Hiszpanią bagatelizować, ale dyskusji na ten temat uniknąć najwyraźniej się nie da. 

Teksty tygodnia

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Ekstremiści w parlamencie? AfD uznane za partię ekstremistyczną

AfD jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Jednocześnie od...

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Przeczytaj także