Mieszkańcy UK chcą, by 4-dniowy tydzień pracy stał się normą do 2030 roku. Czy jest to realne?

Najnowsze badania pokazują, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii chcą pracować krócej, ale efektywniej i za te same pieniądze. Większość Wyspiarzy ma nadzieję, że 4-dniowy tydzień pracy stanie się normą już w 2030 roku. 

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się w wielu programach pilotażowych

Dziesiątki brytyjskich firm, które w ostatnim czasie wzięły udział w programach pilotażowych dotyczących czterodniowego tygodnia pracy, okrzyknęły je „ogromnym sukcesem”. Ponad 90 proc. przedsiębiorstw uczestniczących w takich programach poinformowało, że mogłoby na stałe przyjąć stosowne zmiany i pozwolić pracować swoim pracownikom krócej, acz bardziej efektywniej. I to za te same pieniądze. 

- Advertisement -

Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy powiodło się także w councilu w Cambridgeshire, który zdecydował się nawet przedłużyć program o kolejnych 12 miesięcy. Wewnętrzne analizy wykazały, że skrócenie czasu pracy okazało się „zdecydowanie pozytywne” dla zdrowia i dobrego samopoczucia personelu, a do tego nie odbiło się negatywnie na wydajności. W programie pilotażowym wzięło udział 450 pracowników councilu South Cambridgeshire, którzy przez trzy miesiące, od stycznia 2023 roku, przychodzili do pracy tylko przez cztery dni w tygodniu. Jeśli chodzi o dodatkowy dzień wolny, to mogli oni wybrać piątek lub poniedziałek. Ze skrócenia czasu pracy, które nie wiązało się z redukcją wynagrodzenia, zadowolonych było aż 88,5 proc. pracowników. Najbardziej rade z takiego rozwiązania były kobiety i pracownicy starsi wiekiem. 

Większość Brytyjczyków chce w przyszłości pracować krócej za te same pieniądze

Z badania przeprowadzonego przez pracownię Survation wynika, że dla 58 proc. Wyspiarzy czterodniowy tydzień pracy, a zatem także trzydniowy weekend, staną się w najbliższych latach normą. Przeciwnego zdania jest tylko 22 proc. ankietowanych. Poza tym 65 proc. ludzi przyznało, że poparłoby rząd, gdyby ten „rozważał wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy bez utraty wynagrodzenia dla pracowników”, przy 10 proc.  przeciwnych takiemu pomysłowi. 

Skrócenie czasu pracy, które nie wiąże się z redukcją wynagrodzeń, popierają także związki zawodowe. Kongres Związków Zawodowych TUC uważa, że ruch taki byłby oczywistą kontynuacją tego, co w kwestii redukcji czasu pracy nastąpiło na przełomie XIX i XX wieku. – To słuszne, żeby ludzie pracy skorzystali ze wzrostu produktywności dzięki nowej technologii. Korzyści nie mogą być gromadzone tylko przez tych na szczycie. Oznacza to krótszy tydzień pracy za tę samą płacę – mówi sekretarz generalny TUC Paul Nowak.

Doprecyzujmy jednak, że rząd brytyjski nie ma na razie w planach wprowadzania 4-dniowego tygodnia pracy. – Nie planujemy wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Rząd jest całkowicie skoncentrowany na realizacji priorytetów premiera dla ludzi w całej Wielkiej Brytanii, takich jak rozwój gospodarki i skracanie list oczekujących [na leczenie] – zaznaczył pod presją dziennikarzy „The Independent” rzecznik rządu. 

 

 

 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Znalazłeś pieniądze na ulicy? Lepiej ich nie podnoś – możesz mieć kłopoty z prawem

Londyn został uznany za najlepsze miasto na świecie i w Europie w 2023

Chcesz płacić mniejszy Council Tax? Zaopiekuj się swoim przydomowym ogródkiem

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie