piątek, 20 września, 2024

„Nie poradziłam sobie z powrotem do PL” – co robić? Co radzą Polacy reemigrantom?

Anonimowa członkini grupy FB „Wielkie i małe powroty z UK i innych zakątków do PL:)” wprost przyznała, że powrót z UK do Polski po prostu ją przerósł.

„Po ponad 13 latach wróciliśmy do Polski i czuje, że popełniłam błąd, bo nie mogę odnaleźć się w Polsce” – jak pisze. Warto dodać, że wielu Polaków po powrocie do Polski ma podobne doświadczenia. Szok kulturowy między realiami PL a tym, co było codziennością w UK, jest olbrzymi. Zderzenie z mentalnością polską jest niezwykle bolesne. Wiele osób zmaga się z tym problemem. Nie dziwi więc fakt, iż użytkowniczka Facebooka szuka pomocy wśród rodaków w tej kwestii.

Na co narzeka autorka rzeczonego postu? Kobieta zaznacza, że przede wszystkim ma problemy z ludźmi, Polakami. „Strasznie są zgorzkniali, złośliwi, narzekają na wszystko” – jak pisze. „Znieczulica w szpitalu, brak szacunku do pacjentów, panie przy kasach za kare siedzą, wiecznie niezadowolone, nikt nie potrafi podziękować, przeprosić, wszystko każdemu się należy” – dodaje.

Powrót do Polski okazuje się porażką

„Tyle przykrych sytuacji wydarzyło się w przeciągu kilku miesięcy” – uzupełnia i dodaje, że „w Anglii nigdy nie miałam żadnych większych problemów z ludźmi”.

Jakich rad udzielali jej inni grupowicze? W zasadzie, w sumie zwrócono uwagę na cztery kwestie. Po pierwsze — dać sobie czas. Przynajmniej rok, niektórym osobom potrzeba było nawet więcej czasu, aby mieszkając w Polsce przywyknąć do „polskości”, mentalności nad Wisłą. „Daj sobie czas. Nie jest w porządku nagłe przeprowadzenie się i wywrócenie dzieciom całego życia do góry nogami, tylko dlatego, że ludzie są zgorzkniali i ekspedientki niemiłe” – jak pisze Monika w odpowiedzi.

Po drugie warto rozważyć zmianę, niejako w zakresie granic Polski. Może przeprowadzka, choćby do innej okolicy, może zmiana środowiska? Może warto rozważyć inne miasto, inny region? „Nie wiem, o jakim regionie piszesz, ale ja pochodzę z zadupia na Dolnym Śląsku i nie spotykam się z tym, o czym piszesz, a spędzam tam kilka tygodni co rok i załatwiałam wiele spraw w urzędach” – podpowiada Monika

Jaką Polacy mają na to receptę?

Po trzecie — zmiana nastawienia u siebie. „Jeśli Ty będziesz miła i serdeczna dla ludzi myślę, że większość z nich odpowie tym samym. Powodzenia!” – dodaje Aneta. I wreszcie po czwarte — nieidealizowanie UK. Warto przypomnieć sobie, jak wyglądały początki na Wyspach.

Po wielu latach często zapomina się, że start w UK bywał naprawdę ciężki, a wiele osób po prostu się poddało i wróciło. Trzeba skupić się na Polsce i radzeniu sobie w niej, a nie ciągle myśleć na zasadzie „a w UK to…”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?