Niektórzy nie akceptują Brexitu. Ten sposób na pozostanie w UE z dnia na dzień zyskuje popularność

Wielka Brytania rozpoczęła proces wychodzenia z Unii Europejskiej, ale to nie znaczy, że Brytyjczycy europejskie paszporty będą chętnie oddawać. Wielu z nich przywiązało się do symbolu ułożonych w okrąg gwiazdek na tyle, że za wszelką cenę chcą go zachować, nawet kosztem obywatelstwa. 

Najbliższym sąsiadem, który w strukturach unijnych pozostanie jest Irlandia. W związku z tym, tysiące Brytyjczyków ruszają do irlandzkich placówek z wnioskami paszportowymi w rękach. Jak twierdzi minister spraw zagranicznych tego kraju, Charle Flanagan, od podania wyników głosowania o Brexit, liczba wniosków zwiększyła się o 20 tysięcy, czyli ponad dwie trzecie. 

Merkel: Po Brexicie nie będzie żadnej odrębnej umowy z Irlandią. Czy na wyspie zacznie wrzeć?

Jak twierdzą przedstawiciele resortu, w pierwszym kwartale 2017 roku, o irlandzkie obywatelstwo ubiegało się już ponad 51 tysięcy Brytyjczyków i Irlandczyków z północy. W analogicznym okresie zeszłego roku liczba ta wyniosła niewiele ponad 30 tysięcy. 

Brytyjczycy tłumaczą, że ubieganie się o paszport kraju należącego do Wspólnoty to dzisiaj jedyne sensowne wyjście. Flanagan ich argumenty rozumie bardzo dobrze: „Widzimy wyraźnie, że osoby pochodzenia irlandzkiego chciałyby pozostać obywatelami UE i dążą do zachowania tego statusu” – stwierdził irlandzki minister, którego resort wydał w zeszłym roku o 7 proc. paszportów więcej niż dwa lata wcześniej. 65 tysięcy z nich trafiło w ręce Brytyjczyków, którzy potrafili udokumentować więzy krwi, łączące ich z Irlandczykami. 

Przedstawiciele ministerstwa nie twierdzą wprost, że liczba składanych wniosków jest bezpośrednim wynikiem Brexitu: „Ma na to wpływ wiele czynników: rosnąca populacja, większa gotowość do wyjazdów zagranicznych. Decyzja o opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię również może być jedną z przyczyn. Urzędnicy nie pytają jednak, dlaczego ktoś składa wniosek o obywatelstwo, a jedynie czy jest do tego uprawniony” – tłumaczył rzecznik irlandzkiego MSZ. 

Theresa May mówi „NIE” referendum ws. zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią

Teksty tygodnia

Pijana matka chciała podpalić mieszkanie. W środku było czworo dzieci!

W niemieckim Chemnitz w Saksonii niemal doszło do niewyobrażalnej tragedii. Pijana matka chciała podpalić mieszkanie z dziećmi w środku. Bezpieczeństwo i życie malutkich dzieci i sąsiadów było realnie zagrożone.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Klasa średnia – jakie zarobki?

Czym jest klasa średnia? Ile trzeba zarabiać miesięcznie by się do niej zaliczać? Jakie zarobki i widełki wyznaczają jej ramy ekonomiczne? I czy tylko pieniądze decydują o przynależności do tej grupy? 

Przeczytaj także